среда, 22 септември 2021
Здравје 22.09.21 | 16:50

Фајзер ќе плати казна од две милијарди долари поради прикривање информации за штетноста на нивните лекови

Американскиот фармацевтски гигант Фајзер ќе мора да плати 2,3 милијарди долари оштета поради лажно промовирање и давање мито на лекари кои ги прикривале нус појавите...

Македонија 22.09.21 | 16:47

Среде работно време, директорот од ДУИ си тера кампања – имал причина

Во работен ден, наместо на своето работно местo, заменик-директорот со партијата во кампања. Отсуството од работното место било оправдано… – вака новинарот Фуркан...

Македонија 22.09.21 | 16:20

Филипче за 14 жртви во Тетово го штити доктор Гривчева Старделова која две години ги крши прaвните норми и мува не ја лази

  Доктор Калина Гривчева Старделова која е директор на Клиниката за гастроентерохепатологија и прв човек на Лекарската комора, а која и покрај Одлука на Антикорупциска...

Македонија 22.09.21 | 16:01

Заев контра Радев: Музеите ни се во ред, ќе ги менуваме спомениците

Премиерот Заев денеска на пратеничките прашања му одоговори на претседателот на Бугарија Румен Радев дека Македонија ќе треба да ги менува и музеите и сликата за Бугарија...

Свет 22.09.21 | 15:56

Луксембург е најмал во Европа, но има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

Луксембург веќе 30 години бележи највисока стапка на моторизација меѓу членките на ЕУ, соопшти Евростат, на Светскиот ден без автомобили. Во 2019 година, Луксембург имаше...

Здравје 22.09.21 | 15:55

Откриен нов вид коронавирус

Нов вид на коронавирусот со зголемена отпорност на антитела е идентификуван во дом за стари лица во Кентаки, каде веќе се заразени 45 корисници и вработени, пренесуваат...

Сервиси 22.09.21 | 15:51

Барајте топла облека: Температурите ќе се спуштат до нула степени

Времето утре ќе биде претпладне особено на север и на исток ќе биде променливо облачно, а ќе преовладува сончево време. Наутро ќе биде посвежо, а преку денот ќе дува умерен,...

Економија 22.09.21 | 15:50

Заев ја обвини опозицијата дека ја блокира изградбата на автопатот Кичево-Охрид

Премиерот Заев денеска ја обвини опозицијата дека блокира многу важни закони меѓу кои и за иградба на автопатот Кичево-Охрид чии рок владата повторно го продолжи.   –...

Македонија 22.09.21 | 15:46

Заев не сака да му ги блокираат „европските“ закони

Не сакам да обвинувам никого, сакам само да апелирам на одговорност пред граѓаните. Ние сме бирани, земаме плата да им служиме. Не е коректно да се блокираат законите,...

Скопје 22.09.21 | 15:37

Во ОУ „Вера Циривири Трена“ 7 наставници и 50 ученици се заболени, вирусот се шири, а за МОН нема локална трансмисија во школите

Во скопското основно училиште „Вера Циривири Трена“ во наслебата Карпош седум наставници и повеќе од 50 ученици се заболени со ковид-19. Не се кажуваат контактите и тоа...

Свет 22.09.21 | 15:34

Зеленски најави „силен одговор“ по обидот за атентат врз неговиот советник

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети „силен одговор“ по обидот за атентат врз неговиот советник. Тоа е напад за кој смета дека е насочен против реформските...

Калеидоскоп 22.09.21 | 15:32

Едвај дојдов до вратата: Маријана опиша како изгледал силниот земјотрес во Мелбурн

Утринава сите известија за страшниот земјотрес од 5.8 степени по Рихтер кој го погоди Мелбурн, место каде живеат голем број на Македонци. Според тамошните медиуми по...

Балкан 22.09.21 | 15:26

Варвициотис-Вархеи: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан

Aлтернативниот шеф на грчката дипломатија, Милтиадис Варвициотис, на средба со европскиот комесар за проширување и соседство, Оливер Вархеји, порача дека е потребно...

Свет 22.09.21 | 15:14

СЗО забележа пад на новите случаи на ковид

Бројот на нови случаи на ковид-19 продолжи да опаѓа ширум светот, соопшти Светската здравствена организација (СЗО) анализирајќи ги бројки на нови случаи на вирусот од...

Македонија 22.09.21 | 15:10

Потребно е зајакнување на соработката на МВР со организациите од граѓанскиот сектор: Средба на Спасовски со Валтер Камп

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одржа работна средба со Валтер Камп, регионален директор за Југоисточна Европа на Глобалната иницијатива против транснационален...

Фудбал 22.09.21 | 15:00

Симеоне објасни зошто Гризман се уште не игра

Тренерот на Атлетико, Диего Симеоне му даде поддршка на  напаѓачот Антоан Гризман кој сè уште не ги покажува очекуваните игри. – Во ред е, тој беше многу среќен што се...

Македонија 22.09.21 | 14:58

Заев: Ни малку не се сомневам дека имало злоупотреба на средствата за монтажните болници од Светска банка

Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека останува на ставот оти ќе ги чека информациите од истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово, па потоа ќе донесе...

Свет 22.09.21 | 14:58

Силен земјотрес ја погоди Никарагва

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтерова скала го погоди западниот брег на Никарагва. Од американскиот Геолошки завод соопштија дека засега нема опасност...

Балкан 22.09.21 | 14:53

Грчки министер бара полиција да не ги апси просветните работници по тужби од родители кои не веруваат во Ковид-19

Министерот за цивилна заштита на Грција, Такис Теодорикакос, побара од началникот на грчката полиција Михалис Карамалакис, полицијата да не ги апси просветните работници...

Балкан 22.09.21 | 14:34

Падна првиот снег: Се забеле овој ски центар

На првиот ден од есента во соседна Србија падна првиот снег. Снег во овој момент без престан вее на Копaоник. Според фотографиите може да се забележи дека таму навистина...