среда, 22 септември 2021
Здравје 22.09.21 | 19:13

СЗО: Пониските нивоа на загаденост на воздухот штетни за здравјето на луѓето како нездравата храна и пушењето

Светската здравствена организација денеска објави дека и пониските нивоа на загадување на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето, за разлика од претходните...

Здравје 22.09.21 | 19:08

Би било добро да се вакцинираат: Децата од 12 до 15 години главни преносители на вирусот

Главниот медицински службеник во Велика Британија Крис Вити изјави денеска дека децата се моментално главните носители на коронавирусот и дека без вакцинација, скоро...

Македонија 22.09.21 | 19:05

Службените возила паркирани, за партиски активности се користи службеното гориво

Потпретседателка на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Катица Николовска денеска на јавната дебата посветена на претстојните локални избори рече...

Македонија 22.09.21 | 18:51

Кривична за Јованоски: Примил мерцедес за општината, но не ѝ го префрлил

Денес Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, до Основното јавно обвинителство во Прилеп, поднесува кривична пријава против градоначалникот на Општина Прилеп, Илија...

Македонија 22.09.21 | 18:43

Пендаровски: Вакцината сама по себе не е доволна, потребен ни е поотпорен, инклузивен и праведен глобален здравствен систем

Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на виртуелниот Глобален самит за борба против Ковид-19: Крај на пандемијата и поставување на подобри основи како подготовка...

Македонија 22.09.21 | 18:37

Мицкоски вечерва гостува на ТВ Шења

Претседателот на ВМРО-ДОМНЕ Христијан Мицкоски вечерва ќе гостува на ТВ Шења. Интервјуто со лидерот на македонската опозиција ќе започне во 20.40 часот, а ќе може да се...

Здравје 22.09.21 | 18:27

Вака изгледаат белите дробови на пациент кој се заразил со корона по две дози вакцина

Четрвртиот бран на корона вирусот во кој доминира делта сојот доведе со зголемување на бројот на заразени со коронавиирусот во светот. Во Сан Диего, каде што иста така...

Здравје 22.09.21 | 18:15

Помалку од 500 новозаразени, но се уште висок бројот на починати – 16 за едно деноноќие

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491...

Скопје 22.09.21 | 18:08

Некој без договор и одговорност четири месеци имал пристап до водата за пиење на скопјани

Последните денови во фокусот на јавноста е тендерот за реконструкција на водоводната мрежа на ул. „Варшавска“, за која опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека е наместен,...

Сервиси 22.09.21 | 18:03

Падна снег на Копаоник

На првиот ден од есента во соседна Србија падна првиот снег. Според снимките од камерите во живо на infokop, снег вее на овој планински масив. На Копаоник денеска максималната...

Македонија 22.09.21 | 17:58

Д-р Лазаров: Нема мамографија, нема ехо, нема термини за ковид тест, три до пет дена не функционира здравствениот систем

„Недозволиво е да нема мамографии и ехо, недозволиво е да се суспендираат сите превенции зошто терциерни клиники се направени лежални за болни од ковид каде скоро ништо...

Македонија 22.09.21 | 17:53

Ексфункционерот на СДСМ контра Заев: Историски факт е дека имало бугарски фашистички окупатор

Екс амбасадорот на Македонија во Бугарија, Ѓорѓи Спасов, реагираше на најавата од премиерот Зоран заев дека од спомениците и од учебниците ќе се брише описот „бугарски“...

Македонија 22.09.21 | 17:50

Спас Ташев: Позицијата на Бугарија кон Македонија е правилна и консензуална

„Позицијата што Бугарија ја усвои кон Cеверна Македонија е правилна. Тоа е консензуално. Таа е дефинирана од три последователни – иако кратки парламенти, и е конзистентна,...

Македонија 22.09.21 | 17:40

Граѓаните револтирани – Филипче не се појавувај, само повеќе ги иритираш луѓето

Не ти е срам да се сликаш и да објавуваш или мислиш дека вака ќе покачиш рејтинг. Погрешно те советуваат, колку повеќе објавуваш или се појавуваш на пресови, толку повеќе...

Македонија 22.09.21 | 17:28

Вие сте стока, одма да пренесете дома дека сте стока – наставничка во скопско училиште им се обраќа на учениците

Со навреди, викање и забрани наставничка од скопско основно училиште се обидува да ги научи учениците да не излегуваат од училница, објави „А1он“. Со навреди, викање...

Свет 22.09.21 | 17:24

Нема плата за време на карантин – Германија најавува нови правила за невакцинирани работници

Германските здравствени власти планираат нови правила според кои невакцинираните работници нема да добијат надомест на плата доколку мерките за коронавирус ги принудат...

Црна хроника 22.09.21 | 17:20

Исчезна малолетничка од скопско, нејзината мајка бара помош од полицијата

На 21.09.2021 во 01:10 часот во Полициското одделение Сарај, Ш.А.(47) од с.Буковиќ, скопско, пријавила дека нејзината ќерка И.А.(17) се оддалечила од домот. Се преземаат мерки за пронаоѓање...

Здравје 22.09.21 | 17:18

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини на „Фајзер“

Денеска во нашата земја пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“. Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај граѓаните, ќе бидат дистрибуирани...

Балкан 22.09.21 | 17:15

Полицијата се обидела да извлече Србин од автомобил на Косово

Припадници на специјалните единици на косовската полиција се обиделе насилно да извлечат возач од автомобил со регистарски таблички на Косовска Митровица. По ваквиот...

Македонија 22.09.21 | 17:02

Алијанса за Албанците реагира: Заев го загуби допирот со реалноста, правата на Албанците зависат од бројките на пописот

Алијанса за Албанците се јави со реакција по повод изјавата на премиерот Зоран Заев кој рече дека законот за употреба на јазиците, но и другите права на Албанците, како...