среда, 22 септември 2021
Скопје 22.09.21 | 22:10

Арсовска и Шилегов вечерва од иста страна – двајцата на трибини навиваат за Вардар

Кандидатката за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска вечерва му е гостинка на кандидатот за градоначалник на општина Аеродром и во салата „Јане Сандански“ заедно...

Македонија 22.09.21 | 22:03

Мицкоски: 14 луѓе загинаа во Тетово и уште се мислат за оставки, нема да се смирам додека не излезе вистината

Во вечерашното гостување на ТВ Шења претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека 14 луѓе загинаа во Тетово и уште се мислат за оставки, за овој случај Мицкоси...

Ракомет 22.09.21 | 21:52

Вечерва со Данела навиваме за Вардар, гордоста на Скопје

Кандидатот за градоначалник на општина Аеродром Тимчо Муцунски и кандидатката за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска споделија фотографии од трибините на салата...

Македонија 22.09.21 | 21:52

Мицкоски: Доста е со поделбите што ги прави власта, тие нека останат во минатото, ние ќе донесеме иднина за сите сегашни генерации

„Она кое што се обидовме да го расчистиме уште при нашата прва средба и со Зијадин Села и со Африм Гаши е дека оваа наша различност треба да биде наша предност и да не...

Македонија 22.09.21 | 21:48

Мицкоски: Со овие избори буквално заврши реформата во ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во гостување на телевизијата „Шења“ изјави дека процесот на реформи во партијата завршува со овие локални...

Македонија 22.09.21 | 21:37

Трајанов: Никој не може да избрише дека Бугарија била окупатор

Претседателот на Демократски сојуз и пратеник во Собранието, Павле Трајанов, во вечерашното гостување на телевизијата „Канал 5“ изјави дека не треба да се прават никакви...

Македонија 22.09.21 | 21:29

Мицкоски: Данела ќе победи, таа е човек кој може да обедини и да направи промени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во гостување на ТВ Шења, а во врска со избраните кандидати и изборот за поддршка на Данела Арсовска како кандидат за градоначалник...

Калеидоскоп 22.09.21 | 21:26

Диви свињи се шетаат на патот Охрид – Св. Стефан

Диви свињи забележал возач на регионалниот пат Охрид – Св. Стефан, во близина на Хидробиолошкиот завод. Охридњуз објави дека според ловџии и упатени во проблематиката,...

Македонија 22.09.21 | 21:15

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е реформирана партија, над 90 проценти од ликовите на овие локални избори се нови

„ВМРО-ДПМНЕ е државотворна партија. И генерации и генерации на наши сограѓани поминале низ структурите на ВМРО-ДПМНЕ, многу пратеници, многу министри, многу директори,...

Македонија 22.09.21 | 21:11

Врховен го одби барањето за укинување на домашен притвор на Рашковски

Врховниот суд на денешната седница ја одбил како неоснована жалбата на Драги Рашковски и неговото барање укинување на домашен притвор. „Врховниот суд по денешната...

Македонија 22.09.21 | 21:08

Мицкоски: Со терминалите за отпечаток од прст исклучуваме можност за двојно, семејно и групно гласање

Начинот на кој што ќе функционира системот за регистрирање на отпечаток од прст при гласањето, гарантира дека двојните идентитети ќе бидат спречени двапати да го дадат...

Здравје 22.09.21 | 21:01

Чепреганов: Менталниот склоп е главниот водител на антиваксерите

Доктор Методи Чепреганов невропсихијатар во емисијата 24 анализа истакна дека живееме секој ден со некаква стресогена состојба, акутна или пролонграна. Ковид андемијата...

Македонија 22.09.21 | 20:58

Весна Јаневска: Се прашувам зошто насилиево не е приоритет?

Супер, одлично, немам ништо против. Само, да прашам, дали има некое проектче, да се потроши некоја паричка за да ги научиме да не се бодат со ножеви во автобуси, на училиште...

Скопје 22.09.21 | 20:53

Арсовска: Потребно е на луѓето да им се овозможат услови за развој и просперитет

На денешниот состанок на зум платформата, со претставниците на Националниот институт за демократија во Македонија (NDI – National democratic institute) и граѓанските организации...

Македонија 22.09.21 | 20:35

Таравари јавно ги повика Царовска и Заев да ги вратат укинатите паралелки

Општина Гостивар бара да се продолжи со настава на турски јазик во три паралелки во гимназијата и Министерството за образование и наука да ја повлече одлуката за укинување...

Свет 22.09.21 | 20:33

Еден ученик загина, двајца повредени во пукање на автобуска постројка во Кентаки

Во пукање од автомобил во движење денеска на автобуска постројка во Луисвил, Кентаки, бил убиен малолетник, а други две деца се ранети, јави Си-ен-ен. Пукањето се случилo...

Црна хроника 22.09.21 | 20:08

Лекарка во Куманово приведена за примање поткуп

Полициски службеници од СВР Куманово – Отсек за економски криминал извршија претрес во работните простории на Очно одделение при ЈЗУ Општа болница -Куманово и патничко...

Свет 22.09.21 | 19:29

Фаца пропусница: Московското метро е прво во светот каде што може да се плати со „лице“

Москва стана првиот град во светот каде бесконтактна услуга за плаќање на возењето преку скенирање на лицето се користи во голем обем и важи за сите заинтересирани...

Свет 22.09.21 | 19:26

QR кодот на здравствената пропусница на Макрон се споделува на социјалните мрежи

QR-кодот на здравствената пропусница на шефот на француската држава е видлив на социјалните мрежи Снапчат и Твитер. Според Елисејската палата виновни се „негрижата...

Скопје 22.09.21 | 19:21

БЕГ: Потрошувачите, заедниците на сопственици и управителите да проверат дали објектите се подготвени за грејната сезона

Грејната сезона може да започне од 1 октомври доколку прогнозираната средна надворешна температура за наредниот ден е еднаква или помала од 12 степени според податоците...