среда, 22 септември 2021
Македонија 22.09.21 | 23:57

По „брзата лента“ на автопатот Тетово – Гостивар брза коњ, а по него полиција!

Се викаат автопати, но овие патишта во Македонија служат за несреќи и срам. Овојпат, за среќа, ви пренесуваме колективен срам и жал за државата каква што не станавме. На...

Ракомет 22.09.21 | 23:48

Позната атмосфера во „Јане Сандански”

Вардар повторно е голем, ракометот се врати во „Јане Сандански“. Вечерва видовме дека овој нов тим на Вардар под водство на „Вујо мајсторе“ е кадарен за големи нешто,...

Ракомет 22.09.21 | 23:45

Вујовиќ презадоволен: Десет играчи постигнаа голови – нашата сила е во нападот

По ремито кај Елверум македонскиот ракометен првак Вардар 1961 ја прокнижи првата победа во Лигата на шампионите. Стратегот Веселин Вујовиќ со право е задоволен по својата...

Ракомет 22.09.21 | 23:36

Гордо: Против нас Вардар го одигра најдобриот меч сезонава

Тренерот на Мешков Брест Даниел Гордо по мечот во Скопје и поразот од Вардар (35-27) истакна дека грешките кои ги направил белорускиот шампион им пресудиле. Би сакал да...

Македонија 22.09.21 | 23:24

Кандидатот за Нобелова е опасно осамен

Новинарот Бранко Героски ја коментира изјавата на еден од стратезите на СДСМ; Ѓорѓи Спасов, кој не се согласува со партискиот лидер Зоран Заев дека фразата „бугарски...

Балкан 22.09.21 | 23:17

Јотова: Бугарија продолжува да биде под силен европски притисок да се откаже од ветото кон Македонија

Бугарија продолжува да биде под силен европски притисок да се откаже од своето вето на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, изјави бугарската потпретседателка...

Македонија 22.09.21 | 23:07

Бајрами од ДКСК: Политиката сè уште не ги трга рацете од судството

Членот на Државната комисија за спречување на корупцијата, Нури Бајрами, во вечерашното гостување на ТВ21 рече дека мал број од нивните случаи имале епилог, додавајќи...

Македонија 22.09.21 | 23:05

Заев кога го отвораше Конче како пупка

Заев 2017 година: Ви ВЕТУВАМ ќе го направиме патот Конче- Струмица. Ќе го отвориме Конче како пупка… Абер нема од патот. Лаже штом зине, пишува Влатко Ѓорчев на Фејсбук.

Македонија 22.09.21 | 22:56

Хајредини го впери прстот во функционерите на ДУИ за тетовската трагедија

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини го цитира текстот на Дојче веле во кој се наведува дека целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на...

Ракомет 22.09.21 | 22:42

35-27: Вардар повторно е голем, Њокас е вистинско засилување

Вардар повторно е голем,  ракометот се врати во „Јане Сандански“. Вечерва видовме дека овој нов тим на Вардар под водство на „Вујо мајсторе“ е кадарен за големи нешто,...

Македонија 22.09.21 | 22:41

Горат книшките на СДСМ: Заев лично му ветувал инвалидска пензија, но останал без пензија, без работа и без здравје

Жителот на селото Орланце на Општина Арачиново преку видео ја раскажа голготата што ја доживеал како резултат на лажните ветувања од премиерот Заев, но и градоначалникот...

Македонија 22.09.21 | 22:39

Празна е графата за инженер кој извршил надзор на сите модуларните болници по изградбата

Од општина Тетово тврдат дека тие немале никаква одговорност во оперативната фаза на градбата на модуларната болница која изгоре на 8-ми септември при што починаа 14...

Македонија 22.09.21 | 22:32

Д-р Бухова за дупките во системот: Во пандемијата влеговме со само 30 епидемиолози, да не зборувам за инфектолози

Оваа пандемија ги извади од под тепих сите заборавени проблеми во нашиот здравствен систем, вели д-р Ирина Бухова, директорка на Државниот здравствен и санитарен инспекторат,...

Скопје 22.09.21 | 22:29

Данела Арсовска од Бутел: Општината има потреба од итно решавање на инфраструктурните и канализациски проблеми

Решавање на инфраструктурните и сообраќајни проблеми и целосна изведба на фекална и атмосферска канализација се само дел од многуте проблеми кои ги истакнаа жителите...

Македонија 22.09.21 | 22:26

СДСМ сметаат дека ни 10 интервјуа не можат да го опорават Мицкоски

Владејачката СДСМ се огласи по вечерашното интервју на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на ТВ Шења Мицкоски да не бара алиби уште сега за поразот на локалните...

Македонија 22.09.21 | 22:21

Сведоштво од тетовската модуларна болница: Ја кренав во раце мајка ми, ми рече спаси го брат ти, остави ме мене, таа е покојна

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва гостуваше во дебатната емисија на Тв Шења каде одговараше на повеќе актуелни прашања. Во еден момент новинарот го запраша...

Балкан 22.09.21 | 22:20

Во Словенија се вакцинираат за други за пари, зависник од хероин вакциниран дури 23 пати

Поединци се вакцинираат за други за одредена сума пари, јавуваат словенечките медиуми. Според аферата што ја тресе Словенија овие денови, најчесто се работи за бездомници...

Македонија 22.09.21 | 22:19

Котлар: Суртучка и безобразна е изјавата за интервенција во учебниците каде што стои „бугарскиот фашистички окупатор“

Историчарката Наташа Котлар ја смета за неука, суртучка, безобразна денешната изјава на премиерот Зоран Заев дека „ќе се интервенира во учебниците онаму каде што пишува...

Македонија 22.09.21 | 22:17

Антикорупционерот Бајрами обвинува: Политиката сè уште не ги трга рацете од судството

Членот на Државната комисија за спречување на корупцијата, Нури Бајрами, во вечерашното гостување на ТВ21 рече дека мал број од нивните случаи имале епилог, додавајќи...

Македонија 22.09.21 | 22:14

Мицкоски: Со Села направивме коалиција за создавање иднина, а не да навлегуваме во прашања кои создаваат поделба, доста беше поделби

„Не е поентата да се занимавате со политика и да делите. Поентата е да се занимавате со политика и да обединувате. На крајот од денот ние во политиката не сме влегле со...