вторник, 21 септември 2021
Останати спортови 21.09.21 | 16:18

Скопскиот маратон, сепак, ќе се одржи само во еден ден, на 3 октомври

Заради подобра организација на целиот настан организаторите на Виз Ер Скопски Маратон направија промени во трката на 5км која беше планирана за втори октомври, истата...

Патувања 21.09.21 | 16:13

Австрија ги отвора скијачките терени само за вакцинирани, прележани или со негативен тест

Австрија ќе ги отвори своите скијачки патеки во претстојната зимска сезона, но со одредени ограничувања за љубителите на зимските спортови. Операторите со жичари можат...

Скопје 21.09.21 | 16:08

Весковски: ВМРО-ДПМНЕ приложи фалсификувани документи, јас ќе приложам оригинали

На прес конференција се обрати директорот на ЈП Водовод и Канализација – Скопје и кандидат за иден градоначалник на Карпош, Душко Весковски во врска со изнесените лаги...

Свет 21.09.21 | 15:57

Тексашки ренџери камшикуваa мигранти од Хаити, Белата куќа згрозена

Пограничните служби на Тексас се најдоа на удар на критики од јавноста откако во јавноста се појави видео во кое се гледа како тие качени на коњи со ласо камшикуваат...

Македонија 21.09.21 | 15:46

Не е до крајот на 2023 година: Уште еднаш продолжен рокот за завршување на автопатот Кичево-Охрид

Во врска со изградбата на автопатот Кичево – Охрид, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски информира дека петтиот анекс со кој се продолжува Договорот и...

Свет 21.09.21 | 15:39

Изгласана недоверба на преодната влада во Либија

Парламентот на Либија изгласа недоверба на преодната влада на премиерот Абделхамид Дбеиба, три месеци пред клучните парламентарни и претседателски избори што треба...

Музика 21.09.21 | 15:39

Боби Павловски има нова песна – „Калдрма“

„Калдрма“ е насловот на новото музичко парче на Боби Павловски, кое неполни два часа од пуштањето во етерот не само што ниже прегледи, туку и позитивни коментари. Станува...

Кошарка 21.09.21 | 15:38

Гробот на Дуда Ивковиќ до тој на Аркан

Денеска во Белград беше погребана кошаркарската легенда Душан Ивковиќ. Чест на последното испраќање му направија неговите играчи од минатото како Здовц, Паспаљ, Раџа,...

Македонија 21.09.21 | 15:34

ДИК го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори 2021

Државната изборна комисија денеска на седница со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за избори за градоначалници и членови на советите на...

Македонија 21.09.21 | 15:27

Утврден редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори 2021

Државната изборна комисија денеска на седница со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за избори за градоначалници и членови на советите на...

Економија 21.09.21 | 15:22

Стартуваше редовната директна авиолинија Санкт Петербург – Скопје

Со пристигнување на првиот лет од аеродромот Пулково на Меѓународниот аеродром Скопје денеска и официјално е воспоставена директната авиолинија Санкт Петербург –...

Скопје 21.09.21 | 15:19

„НЕМА ДОГОВОР“ наведува надзорот: На 20 август водоводот на ул. „Варшавска“ бил завршен, договорот е склучен на 1 октомври

Огромен скандал го тресе Град Скопје и ЈП Водовод и канализација и нивните челни лица Шилегов и Весковски, а институциите трет ден молчат. Завчера самото ЈП Водовод...

Балкан 21.09.21 | 15:17

Пријателката на Катица Јанева во ЕУ ќе го контролира криминалот на Балканот

Лаура Ковеши, јавен обвинител на ЕУ ќе ја контролира корупцијата и криминалот на Западниот Балкан. Таа смета дека ЕУ и земјите од регионот треба да бидат партнери и да...

Свет 21.09.21 | 15:16

Талибанците тврдат дека во Авганистан ја нема ИД и Ал Каеда

Талибанците денеска соопштија дека нема докази за постоење на милитанти на ИД и на Ал Каеда во Авганистан. Пред неколку дена ИД ја презеде одговорноста за бомбашките...

Црна хроника 21.09.21 | 15:10

Приведени двајца скопјани за превезување мигранти

Полицијата вчера открила шест мигранти од Куба, илегално влезени во државата, и привела двајца скопјани кои ги превезувале со автомобили. Министерството за внатрешни...

Свет 21.09.21 | 15:09

Возврати на санкциите: Путин го потпиша ембаргото за увоз на храна од САД и ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин го продолжи ембаргото за увоз на храна од ЕУ и САД до декември 2022 година, со што Москва возврати на западните санкции против Русија...

Свет 21.09.21 | 15:08

Германија предупредува: Кризата со подморниците е „алармен сигнал за сите во ЕУ“

Кризата со подморниците меѓу Франција, САД и Австралија е „алармен сигнал за сите во ЕУ“, предупреди германскиот државен секретар за европски прашања Михаел Рот во...

Македонија 21.09.21 | 15:07

Османи: Разговорите со Бугарија продолжуваат и без политичка влада во Софија

Разговорите со Бугарија за надминување на разликите и деблокада на нашата евроинтеграција продолжуваат и покрај тоа што се уште нема политичка влада во Софија, вели...

Балкан 21.09.21 | 15:06

Уставен одбор на црногорскиот Парламент утре ќе расправа по предлогот за разрешување на Ѓукановиќ

Уставен одбор на црногорскиот Парламент утре ќе го разгледа предлогот за разрешување на претседателот Мило Ѓукановиќ, поради кршење на Уставот на Црна Гора, што го...

Економија 21.09.21 | 14:59

Со отворање ретроспективна изложба и предавање донација од над 4 милиони денари на Клиниката за детски болести одбележан 85-годишниот јубилеј на „Алкалоид“

Првиот филм за „Алкалоид“ од 1950 година, најстарото кутиче и оригиналното одобрение за производство на лекот „Кафетин“; првите пакувања „Бекутан“, најстарите индустриски...