вторник, 21 септември 2021
Македонија 21.09.21 | 19:56

Академик Коцарев: Македонија е поделена земја

Македонија е поделена земја, вели во својата колумна за весникот „Нова Македонија“ претседателот на Македонската академија на науки и уметности (МАНУ) Љупчо Коцарев. Историјата...

Македонија 21.09.21 | 19:45

Лицемерието на СДСМ го достигна врвот, реагираат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ

Лицемерието во владејачката СДСМ денеска го достигна врвот, СДСМ и нивните пратеници го претворија Собранието во циркус каде што секојдневно испливува на површина...

Македонија 21.09.21 | 19:38

Ивановска: Нема простор за ДКСК да се вклучи во истрагата за пожарот во модуларната болница

Институциите си постапуваат. Најважно е постапувањето на Јавното обвинителство. Денес видовме дека беа контактирани и архитекти и машински инженери. Секако секој ќе...

Здравје 21.09.21 | 19:27

17 починати меѓу нив по еден пациент на 33, 34 и 36 години, 554 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови...

Свет 21.09.21 | 19:18

Талибанците кренале во воздух тврдина стара неколку века за да градат верско училиште

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа талибанците како ја уништуваат тврдината Грешк во провинцијата Хелманд, бидејќи се коси со нивните толкувања на...

Балкан 21.09.21 | 19:04

Србите се подбиваат со косовските специјалци на границата: Еве го Рамбо!

Не попуштаат тензиите на граничните премини меѓу Косово и Србија, каде се распоредени десетици возила на специјалните единици на косовската полиција. Според српските...

Здравје 21.09.21 | 18:53

Наскоро трета доза вакцина против ковид-19 и кај нас, еве кој ќе ја прима

Наскоро се очекува да почне да се дава третата доза вакцина против ковид 19 во Македонија, објави „Алсат“. Првично, властите планираат со третата доза да ги имунизираат...

Балкан 21.09.21 | 18:45

Радев: Резултатите од дијалогот со Бугарија ќе ја забрзаат европската интеграција на Македонија

Бугарија очекува ефективни дејствија од институциите на Европската Унија за валоризирање на вредностите на демократијата и почитувањето на човековите права во Македонија....

Македонија 21.09.21 | 18:39

СДСМ и ДУИ почнаа да ја префрлуваат одговорноста за болницата во Тетово, кој е виновен, Филипче или Бисими?

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ почнаа меѓусебе да си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово, кога на 8 септември загинаа 14 лица,...

Скопје 21.09.21 | 17:56

Голем протест во Аеродром против сечењето на дрвјата кај улицата „Васко Карангелески“

Од граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ утре ги повикуваат сите жители на Аеродром и воопшто скопјани, на протест под мотото „Во одбрана на дрвјата во Аеродром“. Кај...

Здравје 21.09.21 | 17:43

52-годишна тетовчанка е пациентката која дури трипати се заразила од Ковид 19

Педесет и двегодишна тетовчанка е пациентката, која е во извештајот на Институтот за јавно здравје, која дури трипати се заразила од опасниот вирус Ковид 19, објави „Фокус“. Тетовчката...

Црна хроника 21.09.21 | 17:38

Вевчанец ја нападнал мајка си во дворот на куќата

Жител на Вевчани доби кривична пријава поради основано сомнение дека на почетокот на овој месец ја истепал својата мајка. „ОВР Струга поднесе кривична пријава против...

Фудбал 21.09.21 | 17:33

Златна копачка за Роберт Левандовски

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски ја доби наградата „Златна копачка“. Многу сум среќен, тоа е голема чест. Сакам да им се заблагодарам на моето семејство,...

Балкан 21.09.21 | 17:27

Земјотрес од 3,9 по Рихтер во Албанија

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтер, попладнево е регистриран во североисточниот дел на Албанија. Потресот беше во 16:04 часот, со епицентар на шест километри...

Економија 21.09.21 | 17:22

Бочварски: Пратениците да го изгласаат законот за изградба на автопатот Кичево – Охрид

Нивото на капитални инвестиции расте секојдневно. Ги правиме последните анализи за третиот квартал. Моите очекувања се дека нашиот основен буџет ќе биде преку 60 проценти...

Црна хроника 21.09.21 | 17:10

Се степале две колешки во основно училиште во Чаир

Полицијата информира дека 35-годишната М.Р. од Скопје во полиција пријавила дека вчера во околу 11:40 часот во основно училиште на подрачје на Чаир, каде била вработена,...

Македонија 21.09.21 | 17:05

Левков: Координација со криминалци не може да има, доаѓа казната за измамите

Координација со криминалци не може да има. Еднаш лажго секогаш лажго. На Заев не може да му се верува за ништо. Казната за измамите доаѓа, смета пратеникот на ВМРО ДПМНЕ...

Македонија 21.09.21 | 16:54

ВМРО ДПМНЕ: Власта се плаши од вистината, затоа го одби нашиот предлог да се расправа за градбите на модуларните болници

Власта се плаши од вистината и не сака да се зборува за околностите поврзани со тетовската трагедија и горењето на модуларната болница, сметаат од ВМРО ДПМНЕ. Денес...

Македонија 21.09.21 | 16:43

Заев вие сте пример за злоупотреба на човечки несреќи, сетете се на Тамара, на децата од Смилковско, на Мартин Нешковски

Ако некој злоупотребувал човечки судбини за политиканство тоа е Зоран Заев, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вчерашниот ТВ дуел во „Само...

Црна хроника 21.09.21 | 16:21

Четворица во автобус на Бит пазар нападнале тинејџер од Арачиново

Во понедленикот во 15.00 часот во СВР Скопје, 18-годишниот А.М. од скопското село Арачиново, пријавил дека околу 14.00 часот во автобус кој сообраќал на подрачје на Бит пазар...