вторник, 21 септември 2021
Балкан 21.09.21 | 23:44

Заложничка драма во српски автобус во Германија

Вооружено лице држи три лица како заложници во автобус на југот на Германија, пишуваат германските медиуми. Автобус на српскиот превозник „Ласта“ кој сообраќал на...

Здравје 21.09.21 | 23:32

Само 15 отсто од тестирањата се направени на државно

Само 15 проценти од тестирањата во изминатите 24 часа се направени во државните здравствени устави, а сите останати во приватните. Според податоците кои ги објави Министерството...

Македонија 21.09.21 | 23:20

Стоилковски: Е ова е гебелштина!

14 пациенти живи изгореа во болница! Прашањата за одговорност на власта СЕ јавен интерес. Храброста за ваква оценка за прашањата од овој лик може да извира само од лична...

Свет 21.09.21 | 23:06

Некој му ја хакирал и објавил ковид-потврдата на францускиот претседател на социјалните мрежи

QR -кодот на францускиот претседател Емануел Макрон денеска протече на социјалните мрежи Снепчет и Твитер, каде што се видливи неговото име, датумот на раѓање и вакцинациите...

Скопје 21.09.21 | 22:58

Данела Арсовска од Карпош: На Скопје му недостасуваат култни културни места!

Независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска го посети Карпош, каде што се сретна со жителите на оваа скопска општина. Во своето...

Култура 21.09.21 | 22:52

Јани-Петери Паси е добитник на „Златна камера 300“ на 42. ИФФК „Браќа Манаки“

И покрај сите препреки и предизвици со кои се соочивме во изминативе неколку месеци, вечерва можам конечно да кажам и покрај се успеавме да ја продолжиме магијата и...

Црна хроника 21.09.21 | 22:24

Изгаснат е пожарот во куќата кај Универзитетската библиотека

Скопските пожарникари експресно го изгаснаа пожарот во куќата во близина на Националната установа – Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Станува...

Македонија 21.09.21 | 22:10

А кога со денови баравме оставка од Јанкуловска, заради убиството на Мартин, тоа не беше банално?

А кога излеговме и баравме со денови и денови и денови оставка од Гордана Јанкуловска заради убиството на Мартин, тоа не беше банално? Јас сум меѓу тие кои излегуваа...

Балкан 21.09.21 | 22:03

На различни локации во Белград во еден ден пронајдени три безживотни тела

Три безживотни тела се пронајдени денеска на различни локации во Белград. Како што пишуваат српските медиуми, првото тело било забележано нешто пред 12 часот на железничката...

Црна хроника 21.09.21 | 21:52

Голем пожар: Гори куќа на адвокатската улица во Скопје

Во моментов голем пожар се забележува на адвокатската улица во Скопје. Според првичните информации запалена е куќа. На теренот пристигнуваат противпожарни возила. На...

Македонија 21.09.21 | 21:32

Хајредини: По криминалот и корупцијата, сега сакаат да избегнат и одговорност за ужасната трагедија

Како што досега успеваат да се спасат од одговорност за долгогодишниот криминал и корупција, сега се обидуваат да ја избегнат и одговорноста за ужасната трагедија,...

Македонија 21.09.21 | 21:19

Општина Тетово: Ние не сме надлежни за модуларната болница, туку Министерство за здравство

Општина Тетово преку соопштение отфрла каква било одговорност за надлежноста врз модуларната болница, во која во пожар загинаа 14 лица. Општината тврди дека надлежностите...

Сервиси 21.09.21 | 21:08

Земјотрес од Албанија почувствуван и во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...

Балкан 21.09.21 | 20:55

Рама: Косово мора да разговара, Србија мора да соработува, ЕУ мора да посредува

Албанскиот премиеро Еди Рама реагираше по тензиите на Косово околу регистарските таблички. Проблемот што го покрена Косово Рама го оценува како правилен и според него,...

Економија 21.09.21 | 20:48

Владата ги усвои Предлог-измените на Законот за финансирање на општините

Владата денеска на седница го утврди текстот на Предлог-измените и дополнувањата на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа. Со измените, како што...

Економија 21.09.21 | 20:36

Пензиите ќе се исплаќаат од 28 септември

Владата на денешната седница им препорача на банките да почнат со исплата на септемвриските пензии од вторник наредната недела. Пензионерите кои не користат картички,...

Здравје 21.09.21 | 20:32

Ковид битката ја изгуби Сашко Арсов, поранешен член на единицата „Волци“, човек кој има спасено многу животи

Денес ни замина Сашо Арсов – Каси. Незнајниот јунак за јавноста кој има спасено многу животи со својата посветена работа како еден од најдобрите стручњаци во контра...

Македонија 21.09.21 | 20:26

Оние кои треба да одговорат на трагедијата се обидуваат да избегнат, обвинувајќи ги другите за наводно политизирање катастрофа

Оние кои треба да одговорат на трагедијата се обидуваат да избегнат, обвинувајќи ги другите за наводно политизирање катастрофа, пишува на Фејсбук поранешниот министер...

Скопје 21.09.21 | 20:14

Половина Скопје ќе биде затворено поради Ден без автомобили

По повод „Ден без автомобили“, настан кој ќе биде организиран утре во 11 часот од Град Скопје по повод Европската недела на мобилност, во градот ќе има изменет режим...

Македонија 21.09.21 | 20:04

Медиумите во Бугарија реагираат: Шилегов удри само по бугарската галија во Скопје

Скопје започна да уништува една од атракциите на северномакедонската престолнина, лажен брод -ресторан во коритото на реката Вардар, изграден од Бугарин кој до неодамна...