понеделник, 20 септември 2021
Црна хроника 20.09.21 | 23:57

Уапсен скопјанец кој ограбил казино, во полиција го признал делото

Полицијата во Скопје уапсила скопјанец кој ограбил казино. На 17.09.2021 во 10.00 часот на ул.„Вера Јоциќ“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје – ЕВР Кисела Вода го...

Црна хроника 20.09.21 | 23:49

Со автомобил полн со роба двајца кумановски шверцери се обиделе нелегално да влезат од Косово

На 19.09.2021 во 19.50 часот, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин и Граничен надзор Белановце при Регионалниот центар за гранични работи Север ги...

Црна хроника 20.09.21 | 23:44

Во серија полициски акции уапсени скопјанец, кумановец и стружанец со марихуана и амфетамини

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Д.(25) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет...

Свет 20.09.21 | 23:39

Франција ќе го блокира трговскиот договор ЕУ – Австралија

Преговорите за постигнување договор меѓу ЕУ и Австралија најверојатно ќе бидат прекинати поради противењето на Франција на која Канбера и откажа договор за купување...

Балкан 20.09.21 | 23:35

Главниот специјален обвинител на Црна Гора се откажа од обезбедувањето: Ќе ме чува Бог

Главниот специјален обвинител на Црна Гора, Миливоје Катниќ, го извести министерот за внатрешни работи, Сергеј Секуловиќ, за одлуката дека членовите на неговото обезбедување...

Македонија 20.09.21 | 23:30

Шахпаска: Kвалитетот на стручниот кадар е предуслов за квалитетно предучилишното образование​

Подигнување на квалитетот на услугите во предучилишното образование и грижа што треба да доведе до поголеми образовни постигнувања, личен развој и социјална вклученост...

Фудбал 20.09.21 | 23:26

ФИФА свика состанок за идејата Светското првенство да се одржува на секои две години

ФИФА ги повика водечките фудбалски федерации и организации на состанок што би се одржал на крајот од овој месец на кој ќе се разговара за меѓународниот календар на натпреварувања,...

Свет 20.09.21 | 23:20

САД од ноември ги укинува рестрикциите за влегување на вакцинирани странски патници во земјата

Американската администрација објави дека од ноември САД ќе ги отварат своите граници за патниците кои ќе покажат доказ за целосна вакцинација. Со ваквата одлука се...

Македонија 20.09.21 | 23:12

Ветераните на СДСМ од Куманово застанаа зад Максим Димитриевски

Ветераните од СДСМ Куманово, застанаа зад кандидатурата на независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово, Максим Димитриевски и носителката на листата...

Македонија 20.09.21 | 23:06

Д-р Даниловски: Во Германија на учениците секој втор ден им се даваат бесплатни и брзи тестови за дома

Ми се виде интересно и го споделувам јавно, зашто низ содржината можеме да стекнеме (груба) претстава како успешно функционира наставата во живо во тамошните училишта,...

Македонија 20.09.21 | 22:58

Ванковска: Веќе немам ни сила да се згрозувам од сето ова! Толку предвидливо, толку болно и неморално …

Професорката Билјана Ванковска ја коментира скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев дека модуларната болница во тетово била без дозвола, но дека не планирал поради...

Свет 20.09.21 | 22:49

Полска ќе плаќа казна од по 500.000 евра дневно поради одбивање да затвори контроверзен рудник

Полска ќе мора да плаќа дневна казна од 500.000 евра на Европската комисија поради прекршување на претходна судска одлука за прекин на работа на рудникот за лигнит во Туров....

Македонија 20.09.21 | 22:39

Османи – Матуела: Неопходна е јасна политичка порака за европска иднина на регионот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи се сретна со вршителот на должноста директор за Западен Балкан во Генералниот Директорат за соседство и преговори за...

Македонија 20.09.21 | 22:37

Заев глуми паднат од Марс: Не знам кој е тој Јован Вукотиќ!

Премиерот Зоран Заев не знаел кој е Јован Вукотиќ кому македонското МВР му издало пасош на име Георги Андонов. Тој тврди дека не знае дека Вукотиќ е водач на озогласениот...

Фудбал 20.09.21 | 22:27

Новиот тренер на ФK Вардар: Во брзо време клубот пак ќе освојува трофеи

В.Д. шефот на стручниот штаб на Вардар, Никола Глигоров, најави подобри денови за најтрофејниот македонски фудбалски клуб, кој сезонава за прв пат во својата историја...

Македонија 20.09.21 | 22:24

Заев за диломатскиот скандал: Ние нашите граѓани не ги даваме туку така кога некој ги бара

Диполаматскиот скандал што ја тресе земјава, а се прстира дури до Естонија за премиерот Зоран Заев не е нешто од што треба да се срами. За овој случај, вели тој, треба...

Македонија 20.09.21 | 22:17

Заев тврди: За македонски јазик и идентитет не се преговара

„Ние со Бугарија продолжуваме да градиме пријателски односи, бидејќи ни треба решение. Затоа што треба да одиме во ЕУ и да ја исполниме втората еднакво значајна цел...

Македонија 20.09.21 | 22:12

Д-р Николов го демантира Заев: Никогаш не сме биле повикани, ниту консултирани за предложените мерки за борба против ковид – 19

Премиерот Зоран Заев вечерва излезе со тврдење дека Доктор Игор Николов бил повикан за консултација за ковид мерките. Тој дури и се обрати со зборовите„ што Игор Николов...

Свет 20.09.21 | 22:11

Џо Бајден пред ОН ќе порача дека не верува во нова Студена војна

Американскиот претседател Џо Бајден, кој утре треба да зборува пред Генералното собрание на ОН, ќе нагласи дека „не верува во идејата за нова Студена војна“, објавија...

Македонија 20.09.21 | 22:04

Објавени кандидатите за советници на Алијанса и Алтернатива во Гостивар

Алијанса за Албанците и Алтернатива ја објавија листата на кандидати за советници во оптшина Гостивар.