недела, 19 септември 2021
Македонија 19.09.21 | 15:46

Ковачки: Наместо да има одговорност, се апсат роднини кои протестираат барајќи правда

Како што веќе видовме, моралноста и владеењето на г-нот Заев и г-нот Филипче не одат во иста реченица. Вчера кажавме дека оставката е најмалку за што треба да се грижат...

Економија 19.09.21 | 15:33

Од СДСМ велат дека се грижат за земјоделците

СДСМ и институциите што ги преводи во континуитет се грижат за земјоделцитe. Продолжува навремената и неселективна исплата на субвенциите. Изминатите денови се исплатени...

Македонија 19.09.21 | 15:11

Еве како изгледа оштетената табла за струја во модуларната во Прилеп

Спречена е погогема трагедија откако ноќеска имало неуспешен обид да се исклучи електричната енергија во модуларната болница во Прилеп. Засега непознат сторител...

Калеидоскоп 19.09.21 | 14:55

„Народ со ваква младина не треба да се грижи за иднината“:Деца влегуваат во училница и ја демолираат

На социјалните мрежи се појави видео од едно училиште во Нови Сад.На него се гледа како ученици од прва година средно влегуваат во училница. Тие со песната „Црн петок“...

Фудбал 19.09.21 | 14:44

Се сеќавате на Милко Ѓуровски: Прогнозира кој ќе победи на вечното дерби

Македонскиот репрезентативец Милко Ѓуровски во пресрет на дербито Црвена Звезда-Партизан прогнозира кој ќе биде победникот. Ќе биде 1-0 за црвено-белите-вели Милко. Милко...

Естрада 19.09.21 | 14:27

Судбината така сакала: Цеца и Аркан се запознаа во истиот хотел во кој беше убиен

Цеца и Аркан беа 13 години во брак.Љубовта ја прекина убиството на Аркан во 2000 година. Интересно е дека Аркан и Цеца се зпознале во истиот хотел во ко тој беше застрелан....

Фудбал 19.09.21 | 14:11

Основачот на Академија Пандев си замина од клубот

Поранешниот стратег и еден од основачите на Академија Пандев, Југослав Тренчовски, ги напушти редовите на македонскиот фудбалски прволигаш и тренерската кариера ја...

Калеидоскоп 19.09.21 | 14:01

Многумина згрешија: Можете ли да ја решите оваа задача

На социјалните мрежи се појави математичка задача која навидум изгледа лесна но многумина погрешија. Задачата гласи 8÷2 (2+2)=? Внимавајте која операција прва ја правите....

Вести 19.09.21 | 13:51

Кој има позгодни партнерки, Звезда или Партизан?

Денеска се игра вечното дерби помеѓу Црвена Звезда и Партизан.Кој ќе биде подобар ќе биде познато околу 20 часот. Српските медиуми направија споредба кој има позгодни...

Естрада 19.09.21 | 13:40

Завршена оставинската постапка за Шабан Шаулиќ: Сопругата доби се, вонбрачниот син ништо

Во Белград заврши оставинската постапка за фолк пејачот Шабан Шаулиќ. Како што пишуваат српските медиуми кралот на фолк музиката кој загина во 2019 година, целото богатство...

Свет 19.09.21 | 13:25

Taлибанците се изјаснија: Не сме терористи

Портпаролот на Талибанците во северниот авганистански град Кундуз ја повика меѓународната заедница да ја засили помошта за земјата, нагласувајќи дека исламистичките...

Свет 19.09.21 | 13:13

Жените во Авганистан се кренаа за поголеми права

Голем број Авганистанки денеска повторно излегоа на улиците низ Кабул да ги побараат правото на работа и студирање, спротивставувајќи му се на се помрачниот талибански...

Црна хроника 19.09.21 | 13:03

Осуденик „заборавил“ да се пријави во затвор

Полициски службеници привеле скопјанец за издржување казна затвор, соопшти Министерството за внатрешни работи. – Вчера, полициски службеници од Единицата за интервентна...

Македонија 19.09.21 | 12:55

Русковска истражува од каде му се на Рашковски половина милион евра за гаранција

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција,...

Македонија 19.09.21 | 12:43

За малку ново Тетово: Оштетена таблата за електрична енергија во модуларната во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од модуларната болница, соопштија...

Македонија 19.09.21 | 12:26

Филипче и Заев треба да си дадат веднаш оставка за да може истрагата да се одвива непречено

На денешната прес конференција портпаролот Димче Арсовски беше запрашан за коментар во врска со оставките на Венко Филипче и Зоран Заев за горењето на модуларната...

Македонија 19.09.21 | 12:10

СДСМ ја призна автентичноста на фотографиите на Заев и Филипче на грчките плажи

Браќа по одмори и браќа по криминал.ВМРО-ДПМНЕ не е извор на фотографиите на Вице и Венко од грчките плажи, но е извор на несомнениот заклучок дека се бизнис ортаци, нешто...

Балкан 19.09.21 | 12:07

Босанската „Русковска“ се пожали дека пет години била следена

Главната обвинителка на БиХ, Гордана Тадиќ, синоќа во интервју за телевизијата „Фејс“ од Сараево изјави дека знае дека пет години е подложена на илегален надзор и притоа...

Македонија 19.09.21 | 12:03

Попишани речиси милион граѓани

Вкупно 951.151 лице, 297.089 домаќинства и 402.768 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија 19.09.21 | 11:59

СДСМ: Нема крај на подмолноста на ВМРО-ДПМНЕ, стари фотографии објавуваат како сегашни и безобразно лажат

Деновиве капитулираше центарот за манипулации на ВМРО-ДПМНЕ, во очај фотографии од пред две години ги објавуваат како сегашни за да пласираат соопштенија преку кои...