недела, 19 септември 2021
Македонија 19.09.21 | 19:36

Нови 23 починати лица, регистрирани 365 случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 183, Охрид – 24, Штип – 20, Струмица – 19, Куманово – 15, Прилеп – 14, Тетово...

Македонија 19.09.21 | 19:18

Директор злоставувач, неподелени свидетелства, болни наставници – знае ли министерката што ѝ се случува по училиштата?

Професорката Весна Јаневска упати неколку прашања до министерката за образование и наука Мила Царовска, кои, како што потенцира, заслужуваат одговор и акција: 1. Знае...

Фудбал 19.09.21 | 19:05

Седуммина сечеа лента за новата трибина за Шверцерите, а неа ја краси само албанското знаме

Седуммина политичари денеска сечеа една црвена лента со која беше пуштена во употреба новата трибина во Чаир. Меѓунив, секако, беше и првиот вицепремиер Артан Груби,...

Македонија 19.09.21 | 18:38

Беќаровски: Место 1.000 нови гробови и расплачени семејства, бројот на починати од 10 август ќе беше помал од 90

Бројот на починати во Македонија од Ковид-19 надмина 6.437. Ако оваа бројка не Ви изгледа страшно, замислете за само една и пол година да ни ги снема Крушево и Вевчани, пишува...

Свет 19.09.21 | 18:27

Се активира вулканот на островот Ла Палма

Вулканот на шпанскиот остров Ла Палма денеска еруптираше, соопштија локалните власти. По ерупцијата која се случи во 15:15 часот по локално време, се крена чад во националниот...

Македонија 19.09.21 | 18:15

Заев: Успешниот попис е гаранција за сигурна македонска иднина

Премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“ ги поздрави сите попишувачи и целиот тим на Државниот завод за статистика, по денешната информација дека попичани се над милион граѓани. 1...

Економија 19.09.21 | 18:04

Чулев од Кавадарци: Жално е што маката и трудот на лозарите воопшто не се вреднува

Поранешниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев испрати поздрав од Кавадарци, каде викендов го поминал работно на гроздобер. Вели, градот ми буди убави спомени...

Македонија 19.09.21 | 17:52

Нови дивоградби во Маврово, се градат 87 куќи под хотелот „Радика“

Дивеењето и неконтролираната градба не престанува во Маврово. Месните заедници, жителите, сопствениците на викендици се обидуваат да апелираат до надлежните во општината...

Македонија 19.09.21 | 17:40

Маричиќ: Влегуваме во последната фаза од пописот

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, посочи дека влегуваме во последната фаза...

Балкан 19.09.21 | 17:28

16-годишно момче ненадејно почина на фудбалски натревар во Белград

Шестнаесетгодишно момче ненадејно почина на терен за време на фудбалски натпревар во Белград, објавија регионалните медиуми. За време на натпреварот меѓу кадетските...

Црна хроника 19.09.21 | 17:15

Неколку мажи нападнаа и силуваа девојче избегано од Центарот за социјални работи во Скопје

Во полициска станица при СВР Велес изутрина околу 9 часот е извршен службен разговор со две лица од Велес, во врска со пријава за напад и силување. Според пријавата вчера...

Македонија 19.09.21 | 17:03

Попишани над еден милион граѓани

Над еден милион граѓани се попишани денеска до 15 часот, информираат од Државниот завод за статистика. До 15 часот, денеска попишани се 1.000.034 лица. Попишувањето оди во најдобар...

Македонија 19.09.21 | 16:50

Во модуларната болница во Прилеп има 17 пациенти, се истражува кој сакаше да предизвика нова трагедија

Нема никакви проблеми со функционирањето на модуларната болница по Прилеп по инцидентот со оштетувањето на таблата за напојување со електрична енергија кој го истражува...

Свет 19.09.21 | 16:38

Во тешка несреќа на 46 години загина градоначалникот на Јоханесбург

Градоначалникот на Јоханесбург, Џолиде Матонго загина денеска во сообраќајна несреќа на 46-годишна возраст. Засега не се познати деталите за несреќата, но локалните...

Црна хроника 19.09.21 | 16:27

18-годишната скопјанка што почина вчера била мајка на шестмесечно бебе

Осумнаесетгодишната скопјанка, најмладата жртва од ковид-19 наведена во вчерашниот билтен, се породила во март, информираа за „Телма“ од Министерството за здравство. Таа...

Македонија 19.09.21 | 16:15

Османи ќе патува на Генералното собрание на ОН

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, претстојната недела ќе патува во САД, каде ќе учествува на Генералната дебата на 76. сесија на Генералното собрание на...

Скопје 19.09.21 | 16:13

Бранејќи го Шилегов, Весковски призна дека направил кривично дело

Штотуку Душко Весковски призна дека започнал и завршил со реконструкција на водоводна мрежа на улица „Варшавска“, па потоа спровел јавна набавка, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Аман...

Македонија 19.09.21 | 16:05

Mодуларната болница во Прилеп функционира нормално, здравјето на пациентите не е загрозено

Нема никакви проблеми со функционирањето на модуларната болница по Прилеп по инцидентот со оштетувањето на таблата за напојување со електрична енергија кој го истражува...

Вести 19.09.21 | 15:55

Aвстралија потврди дека ќе купи подморници од САД или Велика Британија наместо од Франција

Австралија ќе ја разгледа опцијата за изнајмување или купување подморници од САД или Велика Британија додека се гради нејзината флота подморници на нуклеарен погон,...

Македонија 19.09.21 | 15:54

Mакедонија постави светски рекорд по број на починати за една недела

Во изминатите седум дена, Србија е прва во Европа и втора земја во светот според просечниот дневен број на нови инфекции со коронавирус на милион жители, според ourworldindata.org. Според...