недела, 19 септември 2021
Филм 19.09.21 | 23:34

Почина актерот Џон Шалис, легендарниот Бојси од „Сплетки“

Актерот Џон Шалис, кој е најпознат по улогата на Бојси во серијата „Сплетки“, почина денеска на 80 -годишна возраст, објави неговото семејство. Неговото семејство објави...

Музика 19.09.21 | 23:19

Го убил љубовникот на сопругата: „Соба за тага“ ја напишал затвореник, а Марина го скоцкала текстот за Тоше

Најголемата наша музичка ѕвезда Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година во Хрватска, на автопатот Загреб-Липовац. Тој зад себе остави голем...

Естрада 19.09.21 | 23:07

Завршена оставинската постапка за Шабан Шаулиќ: Сè што имал му припадна на само еден човек

Во Белград заврши оставинската постапка за фолк пејачот Шабан Шаулиќ. Како што пишуваат српските медиуми кралот на фолк музиката кој загина во 2019 година, целото богатство...

Музика 19.09.21 | 22:39

„Немаш ни благодарам“: Пишуваше и за Тоше, овие хитови ги пееме и денес

Ако ме погледнеш во очи е третиот албум на Тоше Проески издаден во 2002 година. Албумот е издаден на македонски и српски јазик, а токму текстовите на српската верзија...

Црна хроника 19.09.21 | 22:37

Ќерката на познат охридски бизнисмен се преврте со џипот

Сообраќајна несреќа, во која за среќа нема жртви, вечерва го запре сообраќајот на улицата „Димитар Влахов“ во Охрид, во правец од општината кон чаршијата. Сообраќајот...

Македонија 19.09.21 | 22:18

Македонија е прва по смртност од корона, тоа е доволно за оставка на Филипче

Има разлика од оставка до оставка, овдека е прашањето дали ова морало да се случи со интеврнеција или неинтервенција, со квалитетна работа или со неквалитетна работа....

Естрада 19.09.21 | 22:16

„Кукавица“, „Потсети ме што то беше љубав“, „Рано је за тугу“… ова се големите хитови на Марина

Марина Тицаковиќ е родена на 4 ноември 1953 година во Белград. Дипломирала на Економскиот факултет во Белград. Нејзиниот живот го одбележаа бројни среќни, но и болни моменти,...

Црна хроника 19.09.21 | 21:51

ТВ21: Уапсен наркобос од Грчец, еден од бараните во случајот „Планина“

Денеска (19.09.2021) во 13.00 часот на подрачјето на Ѓорче Петров полициски службеници од Единицата за интервентна полиција го лишија од слобода С.Б.(32) од с.Грчец, скопско. За...

Здравје 19.09.21 | 21:44

Вчера не починале 41, туку 24 пациенти: 18-годишна мајка на 6-месечно бебе е најмладата жртва во Македонија

Девојка која се породила во март е најмладата жртва на Ковид 19 од вчера. Во кобниот билтен имаше вкупно 41 починат, а тројцата најмлади се 18-годишната девојка, 23-годишно...

Естрада 19.09.21 | 21:23

Почина Марина Туцаковиќ, на ракот му пресуди коронавирусот

На 67 години по долго и тешко боледување почина најголемиот балкански текстописец Марина Туцаковиќ, потврди за Телеграф.рс нејзиниот сопруг Александар Радуловиќ Фута. Вистина...

Скопје 19.09.21 | 21:18

Осум ученици и класната позитивни – од утре 25 ученици од ОУ „Вера Циривири Трена“ во изолација

Осум ученици и класната се позитивни на коронавирус во основното училиште „Вера Циривири Трена“ во Карпош. Според епидемиолошката процена од утре сите 25 ученици од...

Македонија 19.09.21 | 20:56

Димовски предвидува: ВМРО-ДПМНЕ ќе понесе голема победа во Скопје и во скопските општини

Во вечерашното гостување во Тема на денот во Централниот дневник на Сител поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски вели несомнено е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе има...

Здравје 19.09.21 | 20:51

Слушнете како звучи кашлица од коронавирус

Британски „Radio 2“, споделува аудиозапис во кој може да се слушне како всушност звучи сува кашлица која што се поврзува со коронавирусот, пренесуваат од „Mirror“. Коронавирусот...

Здравје 19.09.21 | 20:50

За непушачи: Овa се 5 навики штетни исто колку и пушењето цигари

Мислите дека ако не пушите цигари водите здрав живот? Навистина се лажете ако мислите така. Ова се 5 работи кои штетно влијаат на вас: Долготрајно седење Седењето воопшто...

Естрада 19.09.21 | 20:35

Таа е „Лутка са насловне стране“, а нејзе Бора ѝ ја посвети и „Два динара друже“ – Билјана Невајда, фаталната манекенка од 70-тите

Една од најубавите српски манекенки во седумдесеттите години Биљана Невајда Шевиќ веќе со години живее далеку од блицевите на фотоапаратите. Како што таа вели, одамна...

Семејство 19.09.21 | 20:26

Повеќе од 5000 луѓе потврдија: Ова е песната за прв танц која носи среќа во бракот

Првиот танц е посебен момент на секоај свадба, симбол на новиот почеток, па затоа младенците внимателно ја избираат песната на која ќе го одиграат првиот танц како сопружници. Младенците...

Македонија 19.09.21 | 20:11

ВМРО-ДПМНЕ во Мостар на регионална конференција

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, членот на Извршниот комитет, Стефан Андоновски и портпаролот Марија Митева учествуваат на дводневната регионална...

Македонија 19.09.21 | 20:05

На полноќ истекува рокот за регистрирање и поднесување коригирани ценовници од медиумите

На полноќ истекува рокот до кога радиодифузерите кои се претходно регистрирани во Државната изборна комисија (ДИК) се должни да достават нови (корегирани) ценовници...

Свет 19.09.21 | 20:01

Уште една забрана од Талибанците: Вратени дома сите жени вработени во институциите

Талибанците им наредија на жените вработени во градските служби во Кабул да останат дома, а на работа можат да одат само оние кои не можат да бидат заменети со мажи, изјави...

Калеидоскоп 19.09.21 | 19:54

Таткото на Баба Ванѓа бил Комита, а партизанот Васил Сурчев ѝ бил брат

Баба Ванѓа, најпозната струмичанка во светски рамки, а воедно и најпознатата пророчица  е родена во Струмица, а нејзината куќа се наоѓа на денешната улица „5 Ноември”...