сабота, 18 септември 2021
Свет 18.09.21 | 19:41

Хакерски напад на рускиот систем за гласање

Врз рускиот електронски систем за далечинско гласање, како и врз Интернет страницата на руската Централна изборна комисија извршени се голем број масовни кибер напади,...

Фудбал 18.09.21 | 19:30

Каменица Саса хит во Втората лига

Фудбалерите на „Каменица Саса” забележаа нова победа во второлигашката фудбалска конкуренција на истокот, откако на домашен терен славеа против Детонит  со 1-0. Решавачки...

Македонија 18.09.21 | 19:17

Трета доза вакцина Филипче ќе им ја дава на сите граѓани

Министерот, на прашањето за третата доза вакцина, истакна оти најверојатно трета доза вакцина ќе биде потребна за сите граѓани. – Очекуваме да излезат клиничките студии...

Фудбал 18.09.21 | 19:00

Навивачите на ЦСКА Софија со нацистички поздрав среде Рим

Навивачите на ЦСКА Софија на социјалните мрежи се пофалија со фотографии од гостувањето во Рим. Тие ја бодреа својата екипа на дуелот против Рома во Конференциската...

Македонија 18.09.21 | 18:50

Министерот во оставка бара да се вакцинираме

Нема ниту еден аргумент зошто граѓаните не би се вакцинирале, тоа е единствениот начин да постигнеме колективен имунитет и да бидеме заштитени. Ризикот да се добие Ковид-19...

Македонија 18.09.21 | 18:38

ВО ЖИВО: Нов протест на антиваксерите пред владата

Собир на граѓани против вакцинација против Кобид-19 организиран преку социјални мрежи пред владата  

Црна хроника 18.09.21 | 18:26

Експресно одреден притвор за протестите во Тетово

Во вчерашните протести беа полесно повредени четворица полицајци. Судирите со полицијата настанаа откако дел од демонстрантите се обидоа да стигнат до седиштето на...

Фудбал 18.09.21 | 18:13

Важат за ултранациналисти: Mилан го тужи Лацио поради навивачите

Тужба до Италијанската фудбалска федерација поднесе прволигашот Милан поради расистичките скандирања на навивачите на Лацио за време на минатонеделното дерби во...

Македонија 18.09.21 | 18:02

Нема демант ниту реакција од Димитров дека тој е автор на нон пејперот со Бугарија

Вицепремиерот Никола Димитров два дена молчи откако потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски го обвини дека тој е автор на нон пејперот за решавање на спорот...

Црна хроника 18.09.21 | 17:52

Канаѓанка за 50.000 евра поверувала дека роднина може да го излечи нејзиниот син од дрога

На 17.09.2021 во 16.00 часот во Полициската станица Аеродром, 48-годишна жена од Канада, со престој во Скопје, пријавила дека во периодот од јуни до август оваа година била измамена...

Црна хроника 18.09.21 | 17:40

Слободно се шетало лице барано со централна потерница

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција на подрачјето на Центар денеска го лишија од слобода Ф. П. (70) од Скопје, за кого била распишана централна потерница...

Македонија 18.09.21 | 17:31

Османи ќе ги укинува визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска информира дека формирал работна група во рамки на Министерството, што има за задача да работи на приклучувањето...

Кошарка 18.09.21 | 17:20

Не сакаат да бидат во сенка на Лејкерси: Вака ќе изгледа новата сала на Клиперси

Американската професионалната кошаркарска екипа Лос Анџелес клиперс, во обид да излезе од сенката на многу попопуларниот градски ривал Лос Анџелес лејкерс, почна...

Македонија 18.09.21 | 17:09

Филипче бил предупреден од експерти да не става ПУР пена во болница, но сепак тргнал по брзи пари

Според сознанијата со кои располагам, се чини дека фингерајката околу оставката поради морални причини од страна на Министерот Венко Филипче ќе биде неговата најмала...

Македонија 18.09.21 | 16:58

Филипче организира тендери за модуларни болници кои горат за две минути

Неспособната влада предводена од Зоран Заев и неговиот министер Венко Филипче убија 14 лица во модуларната болница во Тетово.Кога Филипче го води здравството резултатот...

Скопје 18.09.21 | 16:46

На скандалите им нема крај: ВМРО-ДПМНЕ најавува нова афера за Шилегов и директор на јавно претпријатиe

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ денешниот прес го заврши со загадочен повик кон институциите за нивна внимателност во следните денови, најавувајќи информации според коишто,...

Свет 18.09.21 | 16:34

Зоран Иванов: Бизнис паника во Франција, епа ЕУ дечки што си мислевте

Поранешниот новинар Зоран Иванов на Фејсбук искоментира за последните случувања помеѓу Франција и Австралија околу набавката на оружје и улогата на Велика Британија...

Македонија 18.09.21 | 16:23

Водата носеше се пред себе: Велес како Венеција

Ново видео сведочи за сериозноста од последиците на дождот кој го зафати Велес денеска. Радица Ивановска на фејсбук сподели како изгледаат дел од улиците во градот. Фото...

Скопје 18.09.21 | 16:13

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе биде запаметен по рушење на галијата и засадување на едно сиромашно дрво

Рушењето  на Галијата е чист предизборен маркетинг на Петре Шилегов. Четири години е градоначалник и две работи по кои ќе биде запамтен е рушење на галијата и засадување...

Скопје 18.09.21 | 16:00

Шилегов се пофали дека срушил една галија, имал уште две

Градоначалник Петре Шилегов денес на својот фејсбук објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во водите на реката Вардар во центарот на Скопје. Првата...