сабота, 18 септември 2021
Здравје 18.09.21 | 23:28

Станка Димова се уште има потреба од наша помош

Самохраната мајка од Ѓорче Петров Станка Димова се уште има потреба од протеинско млеко, лекарства и храна, но моли да не ѝ се дава лажна надеж и сите кои ѝ доаѓаат во...

Македонија 18.09.21 | 23:03

Емин Хусрев: Ако брoјoт на Турците е под 7% – ќе го бoјкoтирaме пoписoт

Турската заедница нема да го признае пописот ако бројот на Турци изнесува помалку од 7% по завршуваше на пописот и објавувањето на резултатите, кажа во денешното издание...

Кариера 18.09.21 | 22:46

Има право да си наплати: Хакан не зел плата 5 месеци, па со багер му ги уништил камионите на газдата

Работник од Турција по име Хакан М., создал вистински неред на работа поради неисплатената плата. Имено, Хакан работел на ископ на јаглен, а откако не ја добил платата,...

Свет 18.09.21 | 22:41

Шведска забрани влез за патници од Србија и Албанија без оглед на потврдата за вакцинација

Шведска воведе забрана за патници од Србија, која ќе важи од 20 септември, без оглед на потврда за вакцинација или прележан коронавирус. Шведската влада усвои сет амандмани...

Свет 18.09.21 | 22:29

Полнела 60, за подарок добила куршум од татка си: Ја убил ќерка си на нејзиниот роденден, па се самоубил

Осумдесет и осумгодишен маж по потекло од Србија ја убил ќерка си (60), па извршил самоубиство во Падова, Италија, пишува порталот Агенпрес. Таткото ѝ дошол на роденден...

Балкан 18.09.21 | 22:14

Синот на Неволја со филмско име – погодете дали е ликот негативец!

Велимир Беливук стана татко по третпат. Неговата сопруга Бојана се породила во приватна клиника во Белград додека тој е во притвор. По апсењето на криминалецот број...

Фудбал 18.09.21 | 22:10

Михајловиќ за пехарот од Бари: Го искршивме, Панчев го носеше по свадби, од него пиевме по кафеани

Тренерот на италијанскиот тим Болоња и легендарен српски фудбалер Синиша Михајловиќ во едно интервју раскажува за „патешествијата“ на пехарот што Црвена ѕвезда го...

Свет 18.09.21 | 22:03

По масакрот на 1400 китови и делфини, премиерот на Фарските Острови: Ќе мора нешто да смениме

Масовното убиство на вкупно 1.428 бели делфини на Фарските Острови предизвика гнев кај меѓународната заедница и го натера премиерот Барур -Штајг Нилсен да ја преиспита...

Здравје 18.09.21 | 21:45

Црна сабота: Од 41 починат 23 се во Скопје, најмладите имале 18, 23 и 31 година

Денеска се пријавени за починати 41 лице како последица од коронавирусот. Дури 23 починати се од Скопје, а меѓу нив и 18-годишно лице. Исто така има починат и 23 годишен пациент,...

Македонија 18.09.21 | 21:35

Колеж: Починало 41 лице, позитивни 539

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови...

Естрада 18.09.21 | 21:25

Беквалац ја замени Карлеуша: Не сум само поддршка, јас сум дел од ЛГБТ заедницата

Парадата на гордоста во Белград се одржа денеска, а кума на прошетката која започна од паркот Мањеж, беше Наташа Беквалац. Оваа престижна функција претходно ја имаше...

Македонија 18.09.21 | 21:23

Слоганот на ДУИ ќе ве остави без зборови: Османи повикува заедно да го оствариме зелениот сон

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе се одржат на 17 октомври. При презентацијата...

Црна хроника 18.09.21 | 21:18

Полицијата уапси скопјанец кој копал биткоини – ова е неговиот идентитет

На 17.09.2021 во 19.30 часот во с.Љубин, скопско, полициски службеници од ЕВР Карпош, ЕВР Ѓорче Петров и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода...

Останати спортови 18.09.21 | 21:13

Ако не си со Маленко, нема стипендија: Неправдата дополнителен мотив за најголемиот пливачки талент Никола

Последен од низата скандали во Пливачката федерација на чело со Александар Маленко е случајот со младиот пливач на ПК Вардар, Никола Ѓуретановиќ, кој од засега непознати...

Македонија 18.09.21 | 20:46

Венко и Вице на лежалки коваат стратегија „за борба со пандемијата“

Откако ја совлада мајсторијата со моторите дружејќи се со постариот брат Заев, министерот за здравство, амбицијата за вовлекување во муртинското семејство ја прошири...

Свет 18.09.21 | 20:40

Лавров има богата љубовница, ја води на службени патувања

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја одвел својата љубовница која е вистинска милионерка во странство повеќе од 60 пати, оправдувајќи се со „дипломатски...

Балкан 18.09.21 | 20:22

Се спремал за свадба, починал од корона на 26 години

Од последици на Ковид-19 денеска во Клиничкиот центар во Црна Гора починал пациент од Улцињ кој имал само 26 години. Како што наведува порталот „Бар“, несреќното момче...

Балкан 18.09.21 | 20:11

Веља невоља се пофалил дека го „заклал“ Звицер за многу кеш

Откако извлекол голем кеш од Радоје Звицер, Веља невоља се пофалил на своте соработници по шифрирана порака. Еве ги дереме овие Црногорци. Беливук и Марко Мирковиќ биле...

Вести 18.09.21 | 19:58

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ и дадe рок на Царовска до први октомври

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“,ќе испратат претставка до Антикорупциска и Народниот правобранител за низата нерегуларности кои ги забележале...

Свет 18.09.21 | 19:46

Девојчиња дома: Во Авганистан само момчиња може да одат на училиште

Талибанците денеска ги протераа девојчињата од средните училишта, откако испратија наредба дека само момчињата и наставниците мажи можат да се вратат во училниците. За...