петок, 17 септември 2021
Македонија 17.09.21 | 23:40

Беќаровски до идните советници: Ако навистина се борите за доброто на Општината во која живеете работете pro bono

Пoчитувани кандидати за советници, ако навистина се борите за доброто на Општината во која живеете и само затоа сте кандидирале за советници, функцијата извршувајте...

Македонија 17.09.21 | 23:23

Бајрамовска-Мустафа во лице на Царовска: Родителите не се должни сами да ги печатат и плаќаат учебниците

Државната советничка на Народниот правобранител, Васка Бајармовска-Мустафа, во вечерашната дебата во „360 степени“ на тема образование реагираше и на тоа дека дел од...

Македонија 17.09.21 | 23:10

Ново видео од протестите во Тетово: Маж со бегатон плочка се обиде да погоди полицаец

Вечерва на социјалните мрежи се појави ново видео од протестите во Тетово, на кои граѓаните побараа правда и оставки и одговорност од властите за трагедијата што се...

Македонија 17.09.21 | 22:46

Царовска за учебникот за IV одделение: Ми посочуваат дека тоа се реални ситуации од животот кај некои семејства

Министерката за боразование и наука, Мила Царовска, во вечерашното гостување во „360 степени“ зборуваше и за реакциите за учебникот по македонски јазик за четврто одделение...

Здравје 17.09.21 | 22:40

Д-р Вукомановиќ: Грипот е поголема опасност за децата отколку ковид

Во моментов, најмасовниот, индиски вирус на корона, не ги заобиколува ниту најмладите, така што бројот на прегледи во детскитековид-центри расте од ден на ден. Се предвидува...

Македонија 17.09.21 | 22:24

Маричиќ: Кичеец во моментов е во затвор, а според моите информации и Јанева

За случајот со Зоран Милески-Кичеец, прекинот на издржување на затворска казна е даден врз основа на медицинска документација од страна на Управата за извршување санкции,...

Македонија 17.09.21 | 22:05

Наставничка уценувана да собере гласачи за СДСМ

Скандал го тресе основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци. Наставничка која била уценувана на минатите избори од СДСМ дека мора да донесе пристапница и да обезбеди...

Македонија 17.09.21 | 21:48

Невакцинираните се потенцијални самоубијци и нема да влезат во царството небесно, вели владиката Петар

Нашата црква не е против оние што не сакаат да се вакцинираат од оправдани здравствени причини, но ние сме за тоа дека секој треба да се имунизира, оти вирусот може да...

Македонија 17.09.21 | 21:33

Заев: Со Бугарија ќе продолжиме да бараме европско решение што ќе овозможи двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Македонија во ЕУ и состојбите во регионот, беа главна тема на средбата на премиерот Зоран Заев со генералната директорка...

Свет 17.09.21 | 21:22

САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

САД планираат да купат милиони дополнителни дози на вакцини од „Фајзер“ против Ковид -19, што ќе ги донираат низ целиот свет, објави денеска „Вашингтон пост“, повикувајќи...

Балкан 17.09.21 | 21:15

Собранието на општина Цетиње поддржа манастирот Цетиње да се врати во владеење на ЦПЦ

Собранието на општина Цетиње денеска ја поддржа граѓанската иницијатива за враќање на манастирот Цетиње во владеење на Црногорската православна црква (ЦПЦ). Пред неколку...

Македонија 17.09.21 | 21:06

Поради контакт со позитивни професори: 177 деца од ООУ „Братство Единство“ од Охрид се во изолација

177 деца од ООУ Братство Единство од Охрид се во изолација поради контакт со позитивни професори. Информацијата ја потврди директорот на училиштето, кој вели дека во...

Македонија 17.09.21 | 21:02

Маричиќ: Пописот се спроведува успешно без никакви проблеми

Министерот за правда Бојан Маричиќ на вечерашното интервју на телевизија „Сител“ оцени дека пописот се спроведува успешно, без речиси никакви проблеми и досега се...

Здравје 17.09.21 | 20:48

Бебе старо 20 дена е најмалиот ковид пациент во Македонија

20 деца позитивни на коронавирус се лекуваат на Институтот за белодробни заболувања кај децата во Козле. Пет од малите пациенти се на кислородна поддршка. Новороденче...

Македонија 17.09.21 | 20:36

Д-р Цана: Одлуките на Комисијата за заразни болести се повеќе политички отколку професионални

Повеќето мерки кои ги донесе Комисијата за заразни болести беа навистина нелогични и луѓе што малку се разбираат во работите со инфективни болести, гледаат дека тоа...

Свет 17.09.21 | 20:22

Уште една холандска министерка поднесе оставка

Холандската министерка за одбрана Анк Бијлевелд денеска најави дека ќе поднесе оставка поради начинот на кој се справила со евакуацијата на бегалците од Авганистан...

Балкан 17.09.21 | 20:05

Почина од корона на денот кога ја закажа свадбата: Црна Гора тагува по 26-годишно момче од Улцињ

Делта-сојот коси и меѓу младите, а а 26-годишно момче денеска почина токму на денот кога требаше да се ожени со својата животна избраничка, дознава порталот Новости. Потврдено...

Свет 17.09.21 | 19:51

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

Американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин, одобри барање 100 војници на Националната гарда да се стават на располагање на полицијата, за да помогне во заштитата на...

Свет 17.09.21 | 19:37

Гутереш предупредува дека светот е на пат кон катастрофа

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш нагласи дека светот е на пат кон катастрофа, доколку владите не се обврзат на поамбициозни намалувања на емисиите на штетни...

Црна хроника 17.09.21 | 19:31

Германските експерти за еден ден го завршија увидот во тетовската модуларна болница

За само еден ден, германските крим-техничари ангажирани за да ги истражат причините за катастрофалниот пожар во тетовската модуларна ковид-болница, го завршија увидот,...