четврток, 16 септември 2021
Македонија 16.09.21 | 23:46

Калеска-Ванчева: Премиерот треба да одлучи дали во моментов е поважна моралната оставка или спроведување ефикасна истрага

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева во емисијата Патот кон на Алсат телевизија истакна дека за несреќата во болницата во Тетово, не може да се каже дека здравствениот...

Македонија 16.09.21 | 23:39

Ангелов сака да стави камери, ама му е страв: Кај нас луѓето крадат сообраќајни знаци и прават печки за ајвар

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, вечерва откри интересен податок. Зборувајќи за пожарите во малешевијата и нивно навремено откривање,...

Македонија 16.09.21 | 23:33

Мила Царовска прва ќе одговара и ќе оди во затвор

Оваа Влада работи по систем на мафија, тие се мафија. Тие не го сфатија случајот сериозно, веднаш отидоа таму, направија пиар, па имаше притисок и ај Филипче ќе даде оставка....

Македонија 16.09.21 | 23:31

Николоски: Се врши притисок врз медиумите воопшто да не објауваат за пожарот во тетовската модуларна болница

Власта врши силен притисок врз сопственици на медиуми да не го третираат случајот со пожарот во тетовската болница, објави вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Македонија 16.09.21 | 23:25

Со тоа што нема оставки се губи довербата во здравствениот систем, а ризиците стануваат се поголеми

Ние како партија првенствено инсистираме да се констатираат оставките на министерот Филипче и заменик министер за здравство, Илир Хасани. Тие двајца веќе ги поднесоа...

Македонија 16.09.21 | 23:22

Ангелов ги предупреди градоначалниците: За еден месец можни се големи поплави

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 ексклузивно најави дека за еден месец ќе има големи поплави, согласно проценките. „Заедно со луѓето...

Македонија 16.09.21 | 23:16

Николоски: Работат по систем на мафија – ако падне еден, паѓаат сите – затоа оставки нема да има

Ќе бев изненаден да си заминеше од функцијата, навистина, Венко Филипче, тој стана моторџија кога почна да се дружи со Заев. Тоа полтронство нема крај. Начинот на функционирање...

Македонија 16.09.21 | 22:57

Лефков: Цела Влада направи политички увид на несреќата, а го поведоа и Ахмети за да биде коалиционен увидот

„Најпрвин да изразам искрено сочувство, длабоко сочувство до семејствата на починатите и настраданите во големата трагедија која што ни се случи, за жал покажа и во...

Македонија 16.09.21 | 22:53

Николоски: Димитров е автор на нон-пејперот

Заменик-министерот за надворешни работи Никола Димитров е автор на нон-пејперот тврди потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. Според Николоски Димитров...

Македонија 16.09.21 | 22:45

Народен правобранител: Дигиталните учебници предизвикуваат дополнителен трошок за родителите, не се сите снабдени со соодветни уреди за квалитетно образование

Народниот правобранител Насер Зибери за „Анализа“ на ТВ 24 истакна дека констатирани се низа пропусти во образованието во Македонија, од немање на вода, немање на учебници,...

Црна хроника 16.09.21 | 22:27

МВР: Авганистанските разбојници се илегалци, а не интелектуалци

Авганистанските разбојници кои извршиле физички напад и кражба се илегални мигранти кои влегле во земјава од Грција и никако не се поврзани со граѓаните за кои државата...

Македонија 16.09.21 | 22:23

Киријас: Приведувањето на македонскиот дипломат во Србија не е само дипломатски туку и државен скандал

Поранешниот државен секретар во Министерството за надворешни работи, Емил Киријас, во вечерашното гостување на телевизијата 24 рече дека приведувањето на македонскиот...

Македонија 16.09.21 | 22:18

Се добива погрешна слика дека Австријците ги изгасиле пожарите, ќе ги изгасивме и ние, но на потежок начин

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 зборуваше за пожарите во малешевијата, за кои имавме помош од други земји. Ангелов кажа дека граѓаните...

Македонија 16.09.21 | 22:14

Владата нема да ги објави имињата на 14-те жртви во тетовскиот пожар, зашто биле пацинети

Имињата на 14-те пациенти заразени со коронавирусот кои минатата седмица ги загубија животите за само неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно...

Фудбал 16.09.21 | 22:09

Трагедија: Таткото на Аке починал неколку минути по неговиот гол првенец во ЛШ

Фудбалерот на англискиот првак Манчестер сити, Натан Аке сподели денеска со јавноста дека неговиот татко починал во средата само неколку минути откако 26-годишниот...

Македонија 16.09.21 | 22:04

Ангелов: Граѓаните немаа доверба во нас поради теории на заговор

Нема ли Македонија експерти кои можат да го истражат пожарот во Тетово? Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов смета дека постојт многу теории на заговор и затоа граѓаните...

Свет 16.09.21 | 21:57

СЗО: На Африка ќе ѝ недостигаат околу 500 милиони вакцини

Механизмот Ковакс ги намали предвидувањата за тоа колку вакцини против Ковид-19 ќе бидат испратени во сиромашните земји, така што на Африка ќе и недостигаат околу 500...

Македонија 16.09.21 | 21:54

Јовановски: Драги колектори и разноразни фекалии… Колекторот, ќе падне!

Владо Јовановски, еден од учесниците во За Заедничка Македонија за гафот на премиерот за колекторите. Драги колектори и разноразни фекалии… Колекторот, ќе падне! Дали...

Македонија 16.09.21 | 21:06

Антикорупциска ќе истражува како Лиле Стефанова купила стан од 75.000 евра во луксузната зграда на Ванчо Чифлиганец

Државната комисија за спречување на корупција отворила постапка по допрен глас против јавната обвинителка Лиле Стефанова која во периодот помеѓу 2015 и 2016 година се...

Фудбал 16.09.21 | 21:00

Ибракадабра немоќен против повредите: Морам да си повторувам „не си супермен“

Напаѓачот на италијанскиот фудбалски прволигаш Милан, Златан Ибрахимовиќ, обелодени дека има проблеми со Ахиловата тетива и веројатно нема да може да настапи в недела...