среда, 15 септември 2021
Сервиси 15.09.21 | 23:55

Утре изменет сообраќаен режим низ Скопје

Во Скопје утре ќе се одржи меѓувладина седница помеѓу Владата на Република Македонија и Владата на Република Косово. Од тие причини, информираат од МВР, Секторот за...

Калеидоскоп 15.09.21 | 23:37

Ја изгуби стипендијата, па Стефан наслика банкнота за да си го плати школото за цртање

Стефан Булатовиќ (17) од Суботица едвај зборува. Успева да состави едноставни реченици и учи да одговара на телефон, да пишува порака. Но, Стефан, за разлика од повеќето...

Македонија 15.09.21 | 23:25

Куновска: Може некој треба да им каже дека само гнев и пцовки предизвикуваат

Има неколку министри и еден премиер кои без разлика дали имаат или немаат што да кажат, се потепаа од сликање секој ден на телевизија, вели Софија Куновска. Можеби некој...

Свет 15.09.21 | 23:12

Двајца пожарникари загинаа во еклпозија на плин во семејна куќа во Чешка

Двајца пожарникари загинаа, а двајца се повредени во експлозија на гас во семејна куќа на југозападот од Чешка, соопштија официјалните лица. Регионалната спасувачка...

Економија 15.09.21 | 22:45

Уште ќе поскапуваат брашното, лебот, маслото…

Храната и натаму ќе поскапува. Први на удар ќе бидат маслото за јадење, кондиторските производи, лебот. Сите производни трошоци растат. Само цената на струјата што ја...

Македонија 15.09.21 | 22:29

Села: Не треба Мицкоски, туку Заев да ми се извини за 27 април, јас го спасив тој ден

Претседателот на Алијанса за Зијадин Села во емисијата „24 анализа“ рече дека со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски зборувале за локалните избори, за иднината...

Македонија 15.09.21 | 22:20

МЗ со реакција: Нема прекин во изградбата на трите модуларни болници во Скопје

Министерството за здравство соопшти дека замената на времените објекти од амбулантно-поликлиничка дејност, се одвива согласно планираните активности и дека на терен...

Балкан 15.09.21 | 22:08

Јанев: Успеавме да го заштитиме националниот интерес во однос на позицијата за Македонија

Привремениот владин кабинет успеа да го заштити националниот интерес на Бугарија во надворешната политика, особено во однос на бугарската позиција за Македонија. Тоа...

Македонија 15.09.21 | 21:54

Инг. Бајрами: Модуларните болници не се безбедни, неотпорни се на пожар и без противпожарен систем

Брзината со која изгоре модуларниот центар во Тетово покажа дека објектот немал противпожарен систем и дека материјалот од кој е изграден не бил отпорен на пожар. Ова...

Балкан 15.09.21 | 21:41

Тензии во Љубљана, факели летаа кон Парламентот во протестот против ковид-рестрикциите

Запалени факели летаа кон зградата на словенечкиот парламент вечерва во протестот против ковид-рестрикциите на плоштадот „Република“ во Љубљана. Полицијата одговори...

Македонија 15.09.21 | 21:30

Поддршка од Словенија за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Словенија како земја претседавач со Европската Унија беше дел од денешната конференција во Солун „Западниот Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“,...

Македонија 15.09.21 | 21:12

ЕП ја одобри ИПА III: 14,2 милијарди евра за земјите кандидати како помош за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

Европскиот парламент даде зелено светло за новата верзија на претпристапниот инструмент за финансирање, чија цел е да им помогне на седум земји подобро да се подготват...

Македонија 15.09.21 | 21:05

Села: Што бара вицепремиерот со над 20 партиски членови да шета по изгорената модуларна болница?

За тетовската трагедија никој не треба да биде поштеден од одговорност, ако не сакаме да ни се повторат вакви трагедии, порача во вечерашната „24 анализа“ Зијадин Села,...

Црна хроника 15.09.21 | 20:43

Експлозијата ги испаничи жителите – гореше возило во Аеродром

Автомобил се запали вечерва околу 19 часот на паркинг во улициата „Методија Шаторов Шарло“ во Аеродром. Соседите рекле дека слушнале силна експлозија и веднаш излегле...

Економија 15.09.21 | 20:30

Од 1 декември најлонските ќеси ќе чинат 15 денари парче

На денешната седница на Собранието беа усвоени Законот за управување со отпадот, Законот за управување со пакување и отпад од пакување, Законот за управување со дополнителни...

Македонија 15.09.21 | 20:17

Тешко ми паѓа, знам колку се нервира, вели Лиде Лиде за Филипче

Тешко ми паѓа, вели Лиде Лиде најголемата обожавателка на министерот Венко Филипче, давајќи му поддршка и порака да издржи и да не се предава, по сè она што му се случува...

Балкан 15.09.21 | 20:05

Маж се заклучил во автомобилот на бензиска, откако одбиле да му наточат бензин без ковид-сертификат

На првиот ден од стапувањето во сила на заострените мерки против ковид во Словенија се забележува големо незадоволство кај невакцинираните, но засега не се регистрирани...

Филм 15.09.21 | 19:51

Ненадејно почина актерката Сања Буриќ

Актерката Сања Буриќ почина денеска во Сараево на 48-годишна возраст. Како што објави Кликс.ба, актерката починала ненадејно октако утрово имала мозочен удар. Родена...

Македонија 15.09.21 | 19:43

14 луѓе се пеплосани, а ниту имињата им ги соопштуваат и НИКОЈ не е одговорен!

Режим е поим за оваа тиранија, бесно коментира портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски. 14 луѓе ЖИВИ изгореа! 14 луѓе се пеплосани! Ниту имињата не им ги соопштуваат! Никој,...

Македонија 15.09.21 | 19:34

Неколку 40-годишници меѓу 32 починати лица во изминатите 24 часа, нови 617 случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 314, Куманово – 47, Струмица – 29, Штип – 26, Кавадарци и Кичево – по 19,...