петок, 6 август 2021
Естрада 06.08.21 | 23:44

Задникот во преден план: Карлeуша ужива во најскапиот хотел во Турција

Jeлена Карлеуша знае да ужива за сите пари.Таа отседна во најскапиот хотел во Турција.Сопругот Душко и децата не се со неа.Но, на Јелена воопшто не и е здодвно во хотелот. Времето...

Македонија 06.08.21 | 23:23

Taравари во трка за нов мандат во Гостивар

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари ја официјализираше својата кандидатура за Гостивар на локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври. Тој изјави дека...

Фудбал 06.08.21 | 23:11

Дали ПСЖ ја закупи Ајфеловата кула за 10 август за доаѓањето на Меси?

Најбогатиот француски клув ПСЖ ја закупи Ајфеловата кула за 10 август. На тој датум таа ќе биде обоена во црвено-сино и ќе може да се одржуваат промоции. Со ова веднаш...

Црна хроника 06.08.21 | 22:58

Уште еден приведен: 34 годишен од гостиварското село Добридол подметнувал пожари

 Министерството за внатрешни работи вечерва соопшти дека е приведен 34-годишен жител на гостиварското село Добридол, кој се сомничи дека го предизвикал пожарот во селото. –...

Вести 06.08.21 | 22:47

Стартува првата лига во фудбал, првпат без Вардар

Посиромашна за најтрофејниот македонски клуб Вардар и трикратниот шампион Силекс, викендов стартува новата. 30. по ред, сезона во домашното фудбалско првенство. Во...

Македонија 06.08.21 | 22:33

Ќе се гласа со отпечаток од прст: Нема веќе светски рекорди во гласање и „брзи прсти“

Спрејот и УВ ламбата одат во заборав. Власта веќе нема да може да брка рекорди во гласање за неколку секунди какви што имаше во последните неколку циклуси. Ова особено...

Македонија 06.08.21 | 22:11

Огнени јазици од десетина метри: Еве како гори во Будинарци, беровско во моментов

Загрижувачка е состојбата во околината на Берово. Огнение јазици од десетина метри ја зафатија околината на селото Будинарци. Гори борова шума над селото и во моментов...

Македонија 06.08.21 | 21:55

Пендаровски смета дека АРМ е ударната тупаница на здружените напори за гасењето на пожарите

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, вечерва ги посети припадниците на Армијата во Оперативниот центар на Првата пешадиска бригада...

Семејство 06.08.21 | 21:35

„Сине мој,расти Габер и не се срами од татко ти“: Писмо од Голи Оток везено на рака пристигна во Кавадарци

Писмо од Голи Оток со многу емоции, извезено на внатрешната страна на манжетната од кошула со распаран конец од затворските панталони, по 72 години стигна во Музеј Кавадарци....

Македонија 06.08.21 | 21:20

ДИК ги утврди поважните рокови за изборните дејства за локалните избори

Државната изборна комисија на јавна седница попладнево веднаш по добивањето на решението со кое беа распишани локалните избори ги утврди поважните рокови за изборните...

Македонија 06.08.21 | 21:10

Ангелов: Борова шума гори кај Берово, пожарот од Пехчево се префрли над Будинарци

Пожарот од пехчевскиот регион е префрлен кон беровско и во моментот гори борова шума над селото Будинарци. Селото е добро обезбедено со тампон зона и соодветна механизација...

Македонија 06.08.21 | 21:04

И Романија ни испраќа авион за гаснење пожари

По писмено барање на министерката за одбрана Радмила Шекеринска до нејзиниот романски колега Николае Јонел Чука за итна помош во справувањето со пожарите, Романија...

Фудбал 06.08.21 | 20:55

Алиоски промовиран во ново засилување на Ал-Ахли

Саудискиот фудбалски прволигаш Ал-Ахли денеска официјално го промовираше македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски во свое ново засилување. Алиоски потпиша двегодишен...

Македонија 06.08.21 | 20:43

УМС на ВМРО-ДПМНЕ помогнаа на доброволците кои ги гаснат пожарите во Пехчево и Делчево

Со пакети храна и потребни намирници денеска младите од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Берово ги посетија доброволците кои се вклучени во гаснењето на пожарите...

Македонија 06.08.21 | 20:31

„Ги мрзело да ги тргнат ќерамидите“: Гледајте во Охрид како се асфалтира пред избори

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески на „Фејсбук“ се пофали дека заврши асфалтирањето на три краци од улицата „Питу Гули“, со што, како што вели, се подобрени...

Македонија 06.08.21 | 20:23

Три хеликоптери се упатени кон Мачево

Три хеликоптери од кои еден македонски и два српски се упатени кон беровското село Мачево, каде ситуацијата со пожарот е критична и има опасност за неколку куќи, соопшти...

Македонија 06.08.21 | 20:15

Пустош голем колку Скопје остави огнот зад себе, невидена еколошка катастрофа ја снајде Малешевијата

Апокалиптични сцени оставa зад себе пожарот кој сè уште беснее во Малешијата. Вака изгледа денеска пустошот на Средна Планина, меѓу Пехчево и Делчево, по неколкудневните...

Македонија 06.08.21 | 20:03

Брнз: Благодарност до пожарникарите, војниците, волонтерите и локалните заедници, тие се вистински херои

Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз на нејзиниот официјален фејсбук профил изрази благодарност до пожарникарите, војниците, волонтерите и локалното население...

Балкан 06.08.21 | 19:56

Се плаши кога ќе здогледа некој што личи на него, го сонува, слабо се дружи: Пеколот на киднапираната Моника продолжи и по казната за Малчанскиот бербер

Ја лекуваат тројца лекари, слабо се дружи со децата, го сонува нејзиниот киднапер, Малчанскиот бербер. Вака Александра Каримановиќ го опишува животот на нејзината ќерка...

Останати спортови 06.08.21 | 19:32

Кина со најмногу златни медали, а САД води во вкупните пресметки

Пред завршниот викенд на Олимписките игри во Токио спортистите од Кина и натаму се најуспешни со 36 освоени златни медали.   Табела на медали: З      С      Б     Вк. Кина ...