четврток, 5 август 2021
Сервиси 05.08.21 | 23:55

Без вода или струја утре неколку делови од Скопје

Заради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без струја утре од 8 до 12 часот ќе бидат корисниците од делови од улиците „Сердарот“, „Речиште“ и „Нагоричанска“...

Македонија 05.08.21 | 23:16

Доброволци заедно со пожарникарите со часови гаснат кај Богословец

Доброволното противпожарно друштво од Свети Николе околу шест часа се ангажирани за гасење на пожарот во селото Богословец, кој избувна попладнево. Александар Данев...

Македонија 05.08.21 | 23:03

Трифонов за помошта околу пожарите: Прекрасно е што ѝ помагаме на Ceверна Македонија, но каде води тоа?

Ситуацијата со пожарите на Балканот е крајно комплицирана. Прекрасно е да се има добри соседи кои можат да одговорат на помош кога е потребно. Прекрасно е да се биде...

Скопје 05.08.21 | 22:51

Паднато дрво оштети три паркирани автомобили кај Зелен пазар

Оштетени се три паркирани возила откако дрво падна врз нив по денешниот силен ветер во Скопје. Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ апелираше граѓаните...

Македонија 05.08.21 | 22:42

Ванковска: При толку професори некој можеше да им објасни каков нонсенс е ова

Универзитетската професорка Билјана Ванковска реагира на новата владина одлука, со која денеска Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена заради зголемената...

Македонија 05.08.21 | 22:27

По 10.000 денари награда за неготинските пожарникари

Советот на Општина Неготино на денешната 28 вонредна седница донесе одлука со која ќе им додели парична награда во вредност од по 10.000 денари на пожарникарите од ТППЕ...

Македонија 05.08.21 | 22:06

Пауновски за Заев: Не може да бидете пријател со човек кому му се промениле ставовите

Поранешниот директор на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски, човекот кој ќе остане запаметен зошто беше разрешен откако покажал пркос и одби да прими триесетина...

Македонија 05.08.21 | 21:51

Ноќва се молиме и за Велес, ветрот ја разгори огнената стихија

 Вечерва околу 20:00 часот избувна голем пожар во близина на велешката населба Дурутовец, кој поради силниот ветер брзо се шири кон селото Чолошево. Во гаснење на пожарот...

Македонија 05.08.21 | 21:29

Се бараат под дрво и камен: Ги виде ли некој Заев, Спасовски, Шекеринска…?

Додека Македонија буквално е во пламен, ниту еден од највисоките владини функционери, на чело со премиерот Зоран Заев ги нема никаде, како да исчезнаа од јавноста, забележува...

Македонија 05.08.21 | 21:25

Влада: 15.000 литри млазно гориво и 5.000 литри нафтени деривати за ДЗС за справување со пожарите

Владата на денешната 96-та седница, одржана преку видеоконференциска врска, на барање на Дирекцијата за заштита и спасување, донесе Одлука за отстапување нафтени деривати...

Фудбал 05.08.21 | 21:02

Oфицијално: Меси си оди од Барселона

Шпанскиот фудбалски прволигаш Барселона ја шокираше вечерва фудбалската јавност потврдувајќи дека еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Лионел Меси (34) заминува...

Македонија 05.08.21 | 20:55

ЦУК: Состојба со пожарите до 19 часот

Центарот за управување со кризи (ЦУК) на својата официјална фејсбук страница ја соопшти состојбата со пожарите до 19:00 часот. Ја пренесуваме информацијата во целост. Штипски...

Скопје 05.08.21 | 20:44

Во „Охис“ гореле три различни жаришта

Не постои опасност за жителите на општината Кисела Вода, ниту за Градот Скопје, бидејќи пожарот е локализиран. Најголем дел од хемикалиите веќе се отстранети од „ОХИС“...

Македонија 05.08.21 | 20:31

Потресни слики од Богословец, градоначалникот на Свети Николе апелира за помош од институциите

Пожарот кој попладнево го зафати светиниколското село Богословец сè уште не е ставен под контрола. Таму засега изгореле четири куќи и голема површина од над 100 хектари...

Македонија 05.08.21 | 20:24

„Разбистри се“: Морачанин злоупотребува наши наоди за да го оправда разрешувањето на Петровска

Алијансата „Разбистри сè“ реагира на дел од коментарите на претседателката на ДОМ Маја Морачанин во врска со разрешувањето на довчерашната директорка на Државниот...

Црна хроника 05.08.21 | 20:15

Дошол од Словенија да дила дрога во Тетово – во „ланча“ фатен на наплатна рампа Желино

Денеска (05.08.2021) околу 16.30 часот на наплатна рампа Желино на автопатот Скопје-Тетово, во координирана акција од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка...

Македонија 05.08.21 | 20:04

Гpaдоначалникот не го потпишyва решението на нов командиp, навива за cтapиот уапсен во акцијата на ДЕА?

Советот на Општина Прилеп, на 60-та ИТНА седница на Совет, согласно член 51 од Законот за локална самоуправа (“Службен весник на РМ” број 5/02), го разгледа Решението бр.08-1939/3...

Црна хроника 05.08.21 | 20:01

Жител на Лева Река го предизвикал пожарот во селото, а Албанец во Пожаране

Денеска (05.08.2021) полициски службеници од СВР Битола-ОВР Ресен го лишија од слобода К.С. од с.Лева Река, ресенско поради постоење основи на сомнение дека го предизвика пожарот во...

Македонија 05.08.21 | 19:58

Мицкоски: Неспособноста чини премногу. Спасете ја Македонија. Одете си!

Најпотресните сцени од пожарите во Македонија преточени во видео со единствена порака – Одете си! Неспособноста чини премногу. Спасете ја Македонија. Одете си!, вели...

Македонија 05.08.21 | 19:48

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план...