среда, 4 август 2021
Македонија Сервиси 04.08.21 | 23:42

Нормализиран сообраќајот на патот Штип – Кочани

Нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат Штип-Кочани, соопшти вечерва Автомотосојузот на Македонија. Сообраќајот беше во прекин во двата правца од 21 часот поради...

Македонија 04.08.21 | 23:33

Локализиран пожарот во близина на карбинското село Крупиште, кај местото викано Цапара

Пожарот што избувна вечерва покрај регионалниот пат Штип – Кочани зафатил површини сува трева поради што сообраќајната полиција еден час го регулирала сообраќајот,...

Македонија 04.08.21 | 23:27

МВР се уште ја нема потврдено првата жртва во пожарите – постапуваат по пријавата

МВР постапува по пријава за жртва во пожарите во општина Старо Нагоричане. По објавите во одредени медиуми за прва жртва во Спожарите кои ја зафатија Македонија, од...

Свет 04.08.21 | 23:21

Пожар зафати термоелектрана во Турција, осум лица го загубија животот

Осум лица загинаа, а илјадници беа евакуирани, вклучително и туристи, во шумски пожар во југозападна Турција. Шумски пожар зафати термоелектрана во југозападна Турција,...

Македонија 04.08.21 | 23:16

Умлена гори! Гасењето на пожарот отежнато поради непристапниот терен

Гори село Умлена, над село Робово, во близина на село Митрашинци, голем потег со дијаметар од 10 километри и претежно борова шума. Гасењето е отежнато поради непристапниот...

Здравје 04.08.21 | 23:07

Веројатноста вакцинираните да се заразат е три пати е помала отколку кај невакцинираните

Веројатноста дека лицата кои ги примиле двете дози од вакцините ќе бидат позитивни на коронавирусот е три пати помала отколку кај невакцинираните, според студијата...

Македонија 04.08.21 | 23:04

Ангелов: Хеликоптерите утре ќе гаснат во Пехчево

Петте хеликоптери кои денеска полетаа кон Пехчево, но беа повлечени поради исклучителните високи температури, наутро повторно ќе полетаат и ќе гасат пожари. „Утре...

Македонија 04.08.21 | 23:00

Никој нема, сѐ ќе ни изгори! Огнот брзо се шири!

Жителите на делчевско низ солзи раскажуваат како гледаат дека се што имаат се уништува за неколку секунди. Во страв дека ќе бидат запалени нивните плевни и жито, бараат...

Балкан 04.08.21 | 22:49

Предупредување: Нови исклучително вознемирувачки фотографии од ѕверствата на Веља Невоља

Српските медиуми дојдоа до нови, досега највознемирувачки фотографии на кои наводно се наоѓаат жртвите на криминалната банда на Вељко Беливук. Дел од овие слики неодамна...

Македонија 04.08.21 | 22:46

Пожар се шири кон магистралниот пат, во прекин сообраќајот на патот Штип-Кочани

Магистралниот пат Штип-Кочани вечерва, од 21 часот, е во прекин во двата правци поради пожар во кој гори стрниште и ниви и се шири кон магистралниот пат. Како што соопшти...

Скопје 04.08.21 | 22:44

Три екипи пожарникари со три возила од Скопје заминаа за Пехчево

Екипа од Противпожарната бригада на Град Скопје и три цистерни со вода од јавните градски претпријатија се упатија кон Пехчево и Делчево да помогнат во гаснењето на...

Македонија 04.08.21 | 22:41

Заев вети и излажа – неговото „Утре“ за сервисирање на авионите никако да дојде

Премиерот Зоран Заев во понеделникот по пожарите во Кочани најави дека уште утре ќе биде донесена одлука за сервисирање на противпожарните авиони т.н „Канадери“. Канадерите...

Македонија 04.08.21 | 22:37

Пожар во Челопек, Старо Нагоричане, активни жаришта кај Липац, кумановско

Два пати интервенирале пожарникарите во Челопек во општина Старо Нагоричане, информираа денеска надлежните од РЦУК Куманово и од противпожарната единица на Старо...

Македонија 04.08.21 | 22:27

Огнот му ја зеде Стојанка на Борис и сè што имале: Не успав да ја спасам, не остана ниту животинка

Големиот пожар во Старо Нагоричане ја зеде првата жртва. Жена изгоре во куќата што ја зафатил пожарот. Обидувајќи се да се засолни од оганот, таа се заклучила во куќата...

Балкан 04.08.21 | 22:16

Вучиќ: Нема да им се извинам на оние кои убиваа Срби

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, министрите на Владата на Србија, предводени од премиерката Ана Брнабиќ, како и патријархот на Порфирија и црковни...

Сервиси 04.08.21 | 22:11

Ќе има ли господ кога нема власт?

Иако најавеното невреме е нож со две острици во вакви уалови, жителите на местата зафатени со пожари гледаат спас во дождот. Утре времето ќе се задржи сончево и екстремно...

Останати спортови 04.08.21 | 22:00

Каратистката Јованоска утре наутро ја очекува олимписко деби

Каратистката Пулексенија Јованоска утре рано наутро по средноевропско време ќе настапи на Игрите во Токио како претпоследна од осумчлениот македонски олимписки состав. Настапот...

Балкан 04.08.21 | 21:57

Пожарите на грчкиот остров Евија го опколија манастирот: Монаси одбиваат евакуација

Грчките власти наложија нова евакуација на жителите во селата во северниот дел на островот Евија, кои се опкружени со големи пожари, а од вчера се повредени тројца пожарникари. Според...

Скопје 04.08.21 | 21:56

Жителите на Кучково молат за вода – четири месеци со суви чешми

Скопското село Кучково од април месец е без вода. Сред лето на +40 степени кога низ државата има страшни пожари ние во Кучково немаме капка вода – реагираат жителите...

Македонија 04.08.21 | 21:51

Ако сакате да спасите животи, ставете друг човек наместо Ангелов

Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор на ЦУК од страна на Владата е само по себе скандал. Човекот кој покажа дека ниту знае да менаџира ниту...