вторник, 3 август 2021
Свет 03.08.21 | 23:55

Пред Пентагон е убиен еден полицаец

Полицаец задолжен за обезбедување на Пентагон е убиен пред објектот во американската сојузна држава Вирџинија, соопшти сентарото Марк Варнер. Вудро Кусе, шеф на Агенцијата...

Фудбал 03.08.21 | 23:54

Насилство во Загреб: „Бед блу бојси“ се степаа со навивачите на Легија

Навивачите на Динамо имаа предигра пред утрешниот меч со Легија.Популарните „Бед Блу Бојси“ среде Загреб се степаа со навиачите на полска Легија. Погледнете BBB atack...

Останати спортови 03.08.21 | 23:52

Јапонија ја погоди силен земјотрес, луѓето бегале од Олимпиското село

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од...

Балкан 03.08.21 | 23:48

„Деца на Огнот“: Teрористичка организација ја презеде одговорноста за пожарите во Турција

Терористичката група „Деца на Огнот“ e одговорна за пожарите во Анталија, Мармарис и Бодрум. Од организацијата соопштија дека  на тој начин сакале да им се одмаздат...

Скопје 03.08.21 | 23:46

Возило на општина Бутел истура шут на дива депонија

До нашата редакција пристигна видео за кое се тврди дека возило на општина Бутел истура шут на дива депонија. Според тврдењата видеото е направено деновиве. Дали Општина...

Црна хроника 03.08.21 | 23:35

Во близина на граничниот премин Блаце се превртел камион

На граничниот премин „Блаце“ попладнево се случила тешка сообраќајна несреќа. Камион шлепер се превртел покрај патот, засега нема информации за повредени лица. На...

Скопје 03.08.21 | 23:32

Еве како изгледаа пожарите во Скопје од воздух

Во Скопје денеска имаше неколку пожари. Најопасен беше оној во Раштак каде гореше над викенд населбата. Еве како изгледаше гаснењето на огнот видено одзгора.

Македонија 03.08.21 | 23:13

Не биле приоритет: СДСМ и ДУИ одбија амадман за набавка на противпожарни возила

Пред 15 дена пратениците на СДСМ и ДУИ во Собранието одбиле амандман предложен од ВМРО-ДПМНЕ поднесен пред eден месец со кој се барало купување на 20 нови противпожарни...

Црна хроника 03.08.21 | 23:04

Насилство во Дебар: Среде ноќ му влегле дома со оружје

На 03.08.2021 во 03.30 часот Полициската станица Дебар било пријавено дека три лица физички го нападнале М.А. во неговиот дом во Дебар, кои носеле и огнено оружје. Извршен бил...

Балкан 03.08.21 | 22:52

Веќе никогаш нема да се враќа во Србија: Сопругата на Веља невоља трудна избега во Грција

Бојана Беливук, сопругата на Веља невоља избега во Грција. Таа според информациите на весникот „Информер“ избегала во Грција и се наоѓа во монденско летувалиште во...

Скопје 03.08.21 | 22:36

Шилегов набавува скала од два милиони евра а не може да изгасне трева

Вечерва Скопје гори, додека Шилегов покажува еклатантна неспособност, oва вечерва преку соопштение до јавноста го истакнуваат од Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ. -Речиси...

Македонија 03.08.21 | 22:20

Спијте мирно: Спасовски уверува дека државата се грижи за граѓаните

За граѓаните најважно е да почувствуваат дека државата е тука за нив и дека не се оставени сами на себе, дека има кој да се грижи и да даде одговор во вакви едни вонредни...

Фудбал 03.08.21 | 22:08

Aнглиската федерација ќе биде казнета поради дивеењето на навивачите на ЕУРО

УЕФА соопшти вечерва дека официјално поведе постапка против Англиската фудбалска федерација (ФА), поради насилното однесување на нејзините навивачи за време на финалето...

Скопје 03.08.21 | 21:56

Нов пожар, овој пат кај средното училиште „Димитар Влахов“

Од пожар е зафатена тревата позади скопското средно училиште „Димитар Влахов“, информираа за МИА од Противпожарната служба – Скопје. Оттаму соопштија дека веќе се...

Балкан 03.08.21 | 21:39

Апел до жителите на Атина: Напуштете ги своите домови веднаш

Пожарникари во Грција не можеа да го спречат исклучително големиот пожар што се приближи до северни предградија на Атина денеска, а огнот ги зафати населбите Варибоби...

Македонија 03.08.21 | 21:16

Kластер пасошко: Во МТВ никој не носи маски, се чека со часови

Вистински хаос трае речиси со денови и недели во делот на МТВ каде се подигнуваат готовите лични карти и пасоши.Како и секојдневно така и денеска во било кој период од...

Вести 03.08.21 | 21:01

Mашиновозачите си останаа на зборот, бојкотот почна

Заради неисплатен втор дел од платата за месец јуни, машинскиот персонал во „Железници на Република Македонија„ (ЖРСМ), од денеска во 16 часот стапи во бојкот,...

Македонија 03.08.21 | 20:50

Пожарот е изгаснат, Граничниот премин „Богородица“ отворен

Вечерва нешто по 20:00 часот отворен за сообраќај е граничниот премин „Богородица“, што беше затворен откако попладнево во негова близина избувна пожар, потврдија од...

Технологија 03.08.21 | 20:37

Шаоми е најпродаван телефон во Европа

Првпат досега, Ксиаоми е најпродаваниот телефон во Европа. Кинескиот гигант „Ксиаоми“ продолжува со растот и во производството и во продажбата. Тој неодамна го престигна...

Македонија 03.08.21 | 20:23

Земјотрес во Струмица

Земјотрес со интензитет од 2,6 степени според Рихтеровата скала е регистиран попладнево во 17:10 минути со епицентар во реонот на Струмица. Како што соопшти Сеизмолошката...