понеделник, 2 август 2021
Балкан 02.08.21 | 23:58

Бугарите не можат да си дозволат одмор на „морето“

Речиси еден милион Бугари не можат да си дозволат одмор во текот на летото, јави БГНЕС. Иако условите за овозможување одмор се подобрени во последната деценија, мнозинството...

Македонија 02.08.21 | 23:57

Пендаровски прогласи тревога на целокупниот состав на Армијата за справување со елементарни непогоди

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски вечерва поради ситуацијата со пожарите во државата, а посебно во околината на Кочани прогласи тревога на целокупниот...

Македонија 02.08.21 | 23:52

Спасовски во Ранковце: Граѓаните не се сами

Се јави и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој на својот фејсбук профил објави дека е во Ранковце. По заминувањето од Крушево веднаш дојдов во Ранковце...

Македонија 02.08.21 | 23:50

Градоначалникот на Кочани: Две куќи се изгорени, пожарот е под контрола

Градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев рече дека противпожарната единица успеала да го стави пожарот под контрола. Две куќи се изгорени, но за среќа се успеа да се...

Македонија 02.08.21 | 23:49

Алијанса за Албанците: Институциите, но и граѓаните и компаниите кои имаат соодветна механизација и алатки да помогнат на Кочани

Од партијата Алијанса за Албанците вечерва испратија соопштение во врска со огнената стихија која го зафати градот Кочани. Тие велат дека се загрижени од критичната...

Македонија 02.08.21 | 23:41

ВО ЖИВО: Изјава на Заев по посета на пожарот кај Кочани

Изјава на премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче по посета на пожарот во Кочани

Македонија 02.08.21 | 23:35

Мизрахи до власта: Сѐ што допревте уништивте! Ја пеплосавте државата!

Сѐ што допревте уништивте! Ја пеплосавте државата! Вака не се води држава!, им се обрати на власта Рашела Мизрахи, пратеничка на ВМРО ДПМНЕ на власта по колапсот кој денеска...

Здравје 02.08.21 | 23:25

Пановски: Може да имате антитела до плафон, ако не се од вакцина, џабе е

Јас сум воопшто против сертификати. Дека прележаните не треба да се вакцинираат, односно ако веќе се вакцинираат треба да се вакцинираат со една доза, кажано е повеќе...

Македонија 02.08.21 | 23:17

Пендаровски лаже? Хеликоптерите на АРМ летаат и ноќе!

Хеликоптерите на Армијата немаат техничка можност да летаат во ноќни услови, напиша вечерва претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук-профил. Ова е единствената...

Македонија 02.08.21 | 23:17

Мицкоски: Не е време за обвинувања, треба да им се помогне на граѓаните на Кочани

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва е во Кочани. Градот е зафатен од голем пожар, а Мицкоски вели дека ќе се бори заедно со народот. Мицкоски рече дека не...

Македонија 02.08.21 | 23:07

Шилегов: Скопските пожарникари се во Кочани, пожарот е под контрола!

Пожарот во Кочани е локализиран е под контрола!, објави на Фејсбук скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Скопските пожарникари во Кочани. Пожарот моментално е локализиран...

Македонија 02.08.21 | 23:06

Лефков: Имаше пари за Заев и Филипче да летаат со хиликоптери, ама не и да се изгасне огнот во Кочани и околината

Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ денес се обрати на граѓаните во Кочани и до надлежните кои како што рече не направија ништо за да се спречат пожаите во Кочани и околината. „Денес...

Македонија 02.08.21 | 22:51

Кој требало да земе провизија и колку: Странска фирма за сервисирање на авионите избркана

При распишан тендер за сервисирање на авионите за гаснење на пожари, некој не дозволил да се склучи договор за сервисирање. Скапо ли му било или нешто друго е во прашање? Претседателе...

Македонија 02.08.21 | 22:49

Ангелов: Градоначалникот на Кочани покажа како успешно се менаџира пожар, верувам дека и сега ќе успеат

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов во јавување за ТВ 24 вели дека градоначалникот на Кочани успешно менаџирал со некој друг пожар и искажа надеж дека така ќе биде и овој...

Македонија 02.08.21 | 22:44

ДЗС: Граѓаните да се вклучат доброволно на местата каде што има пожари

Граѓаните да се вклучат доброволно во пожарот, апелира Дирекцијата за заштита и спасување: По избувнувањето на повеќе пожари низ источниот и југоисточниот дел на Македонија,...

Црна хроника 02.08.21 | 22:39

Десетина лица побарале лекарска помош поради отежнато дишење од чадот

Во пожарот што попладнево избувна на две локации во Кочани, и се доближи до станбените домови над градот во Белско Маало, има оштетени куќи, помошни објекти, оштетени...

Македонија 02.08.21 | 22:37

Кога ќе одат Филипче и Заев со моторите да го изгасат пожарот во Кочани, прашува Арсовски

Венко Филипче и Зоран Заев кога ќе одат со моторите да го изгасат пожарот во Кочани? – прашува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. „Патем, кризниот штаб очигледно...

Црна хроника 02.08.21 | 22:36

Во Кочани во моментов нема директна опасност по куќите

Состојбата во Кочани е под контрола од аспект на опасност по куќите во градот. Значи не постои непосредна опасност по куќите во градот”, вели во изјава за МКД.мк директорот...

Скопје 02.08.21 | 22:32

Скопје испраќа вода во Кочани

,,Екипите на Град Скопје од Водовод и Комунална хигиена со 6 цистерни за вода се упатија кон Кочани. Помош кога е најпотребна !!!” напиша Шилегов на фејсбук.

Балкан 02.08.21 | 22:30

Стоилковиќ бара руските авиони во Србија да тргнат да ги гаснат пожарите

Иван Столковиќ бара веднаш да се обрати до Српско-рускиот хуманитарен центар со седиште во Ниш, кој ги има сите капацитети истиот момент да тргне во гаснењето на пожарите...