недела, 1 август 2021
Македонија 01.08.21 | 23:58

Со мала посетеност илинденска прослава во Крушево

Во Крушево вечерва се одржува илинденската прослава по повод утрешниот празник, 2 Август – Илинден. Посетеноста на платото на Гумење е значително мала, нешто што се...

Македонија 01.08.21 | 23:54

Во Велгошти почнаа чествувањата за Илинден во Охридско

Во пресрет на националниот празник Илинден, традиционално, вечерва пред спомен обележјето на илинденците во Велгошти, беше положено свежо цвеќе. Празникот Илинден...

Балкан 01.08.21 | 23:48

Во Хрватска издадено предупредување за силно невреме во шест општини

Хрватската Дирекција за цивилна заштита објави дека е издадено предупредување за опасни временски феномени за округот Загреб, градот Загреб, крапиите-Загорје, Вараждин,...

Македонија 01.08.21 | 23:39

Земјотресот што вечерва ги вознемири скопјани бил во атарот на селото Нераште, во близина на границата со Косово

Земјотресот што вечерва беѓепочувствуван во Скопје, според првичните информации, бил со епицентарво близина на македонско косовската граница во атарот на секото Нераште. Јачината...

Свет 01.08.21 | 23:36

Германија за септември планира трета доза вакцина за старите и ранливи граѓани

Германија планира од 1 септември да воведе примена на трета доза на вакцините против Ковид-19 за старите и ранливи лица, пренесува агенцијата Франс прес, повикувајќи...

Балкан 01.08.21 | 23:30

Косово постхумно го одликува синот на Џо Бајден

Синот на американскиот претседател Џо Бајден, Бо Бајден, кој почина од тумор на мозокот во 2015 година, вечерва постхумно доби медал од косовската претседателка Вјоса...

Македонија 01.08.21 | 23:12

Земјотрес го стресе Скопје

Силен земјотрес предмалку беше почувствуван во Скопје. Според Европската метро-сеизмичка агенција силината на земјотресот била од 3,3 степени. Епицентарот на земјотресот...

Балкан 01.08.21 | 23:07

Несреќа избегната за секунди: Невреме и бура предизвикаа големи проблеми во Хрватска

Невремето во некои делови на Хрватска во рок од десет секунди ги одвеа покривите, додека луѓето бегаат да се спасат. Несреќа беше избегната за секунда, објавија медиумите. Olujni...

Твитови 01.08.21 | 22:56

На местото каде 100 Македонци имале храброст да се соочат со 10.000 турски аскер, Пендаровски нема храброст да одржи говор


Свет 01.08.21 | 22:52

За влез во ресторан или музеј Италија бара вакцинација или негативен тест: Протести против новите мерки

Во Италија досега со двете дози на вакцина се вакцинирани 60 проценти од граѓаните над 12 годишна возраст, а планот на власта е да постигне 80 проценти покривање со вакцинација...

Фудбал 01.08.21 | 22:41

Манчестер Сити ќе го продаде Бернардо Силва за да го ангажира Грилиш и да го испочитува финансискиот фер плеј

Манчестер Сити е пред реализација на рекордниот трансфер на капитенот на Астон Вила и англискиот репрезентативец, Џек Грилиш. За тој трансфер тимот од Манчестер планира...

Естрада 01.08.21 | 22:32

Шакира обвинета дека затаила 14,5 милиони евра данок во Шпанија

Колумбиската поп-sвезда Шакира може да се најде на обвинителна клупа откако шпанскиот суд одлучи дека има „доволно индиции“ за да и се суди на планетарно-популарната...

Македонија 01.08.21 | 22:25

Почнаа 48. Љубански илинденски иселенички средби

Четириесет и осум годишната традиција на одржување на „Љубанските илинденски иселенички средби“ говори за огромната важност за нас и за иселениците да го посетат...

Македонија 01.08.21 | 22:05

Цаноски: ДУИ беа подготвени и на моја ликвидација ако прогласев победа во Струга во 2009 година

Во ексклузивното интервју за неделникот „Фокус“, Фијат Цаноски ги објаснува случувањата за локалните избори во 2009 година, кога иако водеше во првиот круг во трката...

Балкан 01.08.21 | 21:57

Во Србија првпат е изведен хируршки зафат на мозок кој Паркинсоновата болест ја држи под контрола

Прв пат во Србија e изведен комплексен зафат кај двајца пациенти заболени од Паркинсонова болест, на Клиника за неврологија при Универзитетскиот клинички центар на...

Фудбал 01.08.21 | 21:47

Умтити поставил услов за да ја напушти Барселона

Одбранбениот фудбалер на Барселона, Самуел Умтити, се согласува да ја напушти Барселона, но под услов да се пресели во тим учесник во Лигата на шампионите. Како што пренесува...

Свет 01.08.21 | 21:37

Скај њуз Австралија блокирана на Јутјуб поради наводни дезинформации за Ковид-19

Компанијата „ЈуТјуб“ објави дека на една недела го суспендира телевизискиот канал „Скај њуз Австралија“ (Sky News Australia) од својата платформа за размена на видео-снимки...

Останати спортови 01.08.21 | 21:28

Кина доминира според освоени златни медали на Олимписките игри

На седум дена до крајот на Олимписките игри во Токио, Кина го држи врвот според освоени златни медали, пред САД и Јапонија. Во текот на денешната програма беа доделени...

Балкан 01.08.21 | 21:21

Кипар одлучи да ги наплаќа брзите тестови за да ги мотивира граѓаните да се вакцинираат

Владата на Кипар го укина масовното бесплатно тестирање за корона вирус со цел да промовира вакцинација против Ковид-19. Во исто време се зголемува бројот на места каде...

Останати спортови 01.08.21 | 21:11

Филип Михов нов државен шампион во шах

Филип Михов ја освои шампионската титула во сениорска конкуренција на Отвореното првенство на Македонија во шах кое од 24 до 31 јули се одржа во Струга. Шахистот на Алкалоид...