сабота, 31 јули 2021
Црна хроника 31.07.21 | 21:08

Едвај полнолетни, а веќе по станици за дрога – им преседна одморот во Охрид на скопјани, битолчанец и пехчевец

На 30.07.2021 година околу 22.00 часот, полициски службеници од одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Охрид, во близина на поранешната касарна во Охрид, од слобода...

Црна хроника 31.07.21 | 21:03

Битолчани и прилепчани рекордери – ем возат пребрзо ем пијани

МВР и РСБСП продолжуваат со превентивните активности во рамки на кампањата „Вози одморен!“, а денеска, во пресрет на Илинден, беа спроведени активности во Прилеп. Пораките...

Македонија 31.07.21 | 20:56

За доследна примена на Законот за јазиците ќе се отвораат нови работни места – рамковни

Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, денеска беше поканет на церемонијата на доделување на сертификати, за присуство на обука за превод...

Економија 31.07.21 | 20:49

Ковид-средства ќе добијат туристичките агенции, ноќните клубови и рестораните за свадби

Владата ја дополни Програмата за поддршка на домашен туризам за работници со ниски приходи со дополнителни 22.900.000,00 денари со што вкупниот износ на средствата од дел...

Останати спортови 31.07.21 | 20:43

Владата се коригира: Наградата на Дејан Георгиевски за олимпиското среброто зголемена за 800.000 денари

На оваа седница е дополнета одлуката за паричната награда за Дејан Георгиевски за постигнатиот врвен олимписки успех и таа сега е поголема за 800.000 денари и изнесува...

Здравје 31.07.21 | 20:38

Заев и Филипче ја посетија реновираната гевгелиската болница

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче заедно со пратеничките Марија Костадинова и Драгица Ѓавочанова...

Здравје 31.07.21 | 20:31

Фајзер започнува да тестира вакцина против Ковид-19 на бебиња

Фајзер најави дека наскоро ќе започне со тестирање на својата вакцина против Ковид-19 на бебиња. Фармацевтската компанија, заедно со својот германски партнер, креаторите...

Македонија 31.07.21 | 20:27

Во најтоплата сабота деца ги пречекуваа Заев, Филипче и Шахпаска во новата градинка во Неготино

Неготино доби нова градинка, а премиерот, министерката за труд и социјална политика и министерот за здравство направија себепромоција со деца. Градинката која наскоро...

Останати спортови 31.07.21 | 20:15

ОИ: Атлетичарот Стојоски ќе настапи утре во квалификациите на 400 метри

По четиридневна пауза од појавување во олимпискиот базен на Миа Блажевска – Еминова, македонскиот спорт утре во атлетичарот Јован Стојоски ќе го има својот шести натпреварувач...

Балкан 31.07.21 | 19:54

Кандидатот за премиер на Бугарија, Николов: Нема да водиме политика на конфронтација кон Македонија

Кандидатот за премиер на Бугарија Пламен Николов, предложен од партијата „Има таков народ“, којашто освои најмногу гласови на парламентарните избори, синоќа во гостувањето...

Македонија 31.07.21 | 19:44

ВМРО-ДПМНЕ: „Мини шенген“ не е спектакуларен успех и не е алтернатива на членството во ЕУ

Зоран Заев е човекот кој ветуваше европска Македонија, кој етикетираше луѓе за кочничари на евроинтеграциите, а сега нуди мини шенген за Македонија и самиот е главен...

Свет 31.07.21 | 19:42

Во Холандија откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога во историјата

На југот на Холандија полицијата ја откри најголемата и најпрофесионалната нелегална лабораторија за производство на синтетичка дрога метамфетамин откриена досега...

Црна хроника 31.07.21 | 19:37

МВР со детали за тешката кражба во Центар

СВР Скопје – Единица за внатрешни работи – Одделение за криминалистички работи Центар и Бит Пазар го лиши од слобода Г.Љ. (47) од Скопје и расчисти кривично дело „Тешка...

Патувања 31.07.21 | 19:28

Од денеска во Црна Гора влез само под овие услови

Владата на Црна Гора донесе мерки кои ќе важат од денеска до 20 август. Влегување во внатрешноста на рестораните, како и ноќните клубови и дискотеки е дозволено со еден...

Останати спортови 31.07.21 | 19:23

Ѓоковиќ скршен по двата пораза во Токио

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ беше скршен после двата порази во полуфиналето на олимпискиот турнир во Токио. Прво беше поразен од Александар Зверев во сингл,...

Останати спортови 31.07.21 | 19:11

Хамилтон ќе стартува од пол – позицијата на ГН на Унгарија

Возачот на Мерцедес, Британецот Луис Хамилтон, постигна денеска најбрзо време во квалификациите за утрешната трка во Формула 1 за Големата награда (ГН) на Унгарија. Актуелниот...

Свет 31.07.21 | 19:06

Беснеат големи пожари на Сицилија, се евакуира населението

Италијанскиот остров Сицилија е погоден од големи пожари, поттикнати од рекордна горештина, поради што е наложена евакуација, а аеродромот е затворен.чадот е забележан...

Балкан 31.07.21 | 19:00

Дрогата за силување која „брише“ меморија стигна и до Србија

Нова дрога GHB, која „брише“ меморија и може да се користи за силување, се појавила во Хрватска, а познавачите велат дека ја има и на други места на Балканот. Хрватските...

Балкан 31.07.21 | 18:41

Нов шумски пожар во Грција, евакуирани четири села

Грчките власти се борат против шумски пожар, втор голем пожар за неколку дена, поради што евакуираа четири села во близина на Патра, третиот по големина град во Грција. Мобилизирани...

Свет 31.07.21 | 18:20

Борис Џонсон ќе стане татко по седми пат

На својот профил на Инстаграм, сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон објави дека очекуваат уште едно бебе, како и дека имала спонтан абортус на почетокот на...