сабота, 31 јули 2021
Свет 31.07.21 | 23:45

Австралија ќе ги отвори границите откако ќе биде вакцинирано 80 отсто од населението

Австралискиот премиер Скот Морисон објави план во четири чекори кога станува збор за олеснување на ограничувањата воведени поради коронавирусот. Тој потенцира дека...

Свет 31.07.21 | 23:34

Уапсен осомничен за пожарите во Турција, толпата сакаше да го линчува

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека едно лице осомничено за подметнување пожари на југот на земјата е приведено. – Едно лице е приведено во врска со...

Здравје 31.07.21 | 23:13

Многу е веројатно дека заштитата од вакцината ќе ослаби со текот на времето

Заштитата што ја дава вакцината против коронавирусот, најверојатно, ќе ослаби со текот на времето, а кампањите за вакцинација ќе траат и во наредните години, велат научниците...

Останати спортови 31.07.21 | 23:09

Јамајканката Херах го собори олимпискиот рекорд стар 33 години на 100 метри

Јамајканката Елејн Томпсон-Херах (29) ја одбрани титулата олимписка победничка на трката на 100 метри на Олимписките игри во Токио, таа во финалето го истрча вториот најдобар...

Црна хроника 31.07.21 | 23:04

Нападната вработена во кумановскиот Ургентен центар

Вчера во 16.05 часот во СВР Куманово, А.Д.(26) од Куманово пријавила дека во 14.55 часот, додека била на работното место во Ургентен центар, била физички нападната од едно лице,...

Балкан 31.07.21 | 22:56

Курти до Пленковиќ: Косово никогаш нема да ја заборави хрватската хуманост

Во писмото до хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кое го објави владината служба за информирање, косовскиот премиер Албин Курти вели дека брзата реакција на хрватските...

Македонија 31.07.21 | 22:47

Пендаровски: „Времето на Груевски“ не може повеќе да биде алиби за корупцијата во Македонија

Во однос на битката против корупцијата и криминалот исвоевидното релативизирање на премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Трилинг, вели...

Останати спортови 31.07.21 | 22:36

Кина во водство со 21 златно одличје, САД израмнета по бројот на олимписки медали

Олимписките игри во Токио се во втората натпреварувачка недела, а спортистите од Кина ја зголемија предноста пред конкурентите по бројот на освоени златни медали. Табела...

Здравје 31.07.21 | 22:30

Дали трета доза ќе биде доволна за максимална заштита од корона?!

Се надеваме дека 40 проценти од светското население ќе биде вакцинирано до крајот на годината, а 70 проценти следната година. Така, ќе го намалиме ризикот од појава на...

Свет 31.07.21 | 22:21

Околу 200 000 Французи денеска на протест против корона мерките

Околу двесте илјади демонстранти, од кои околу 14.000 во Париз, се собраа во неколку француски градови „во име на слободата“ да протестираат против мерките за контрола...

Сервиси 31.07.21 | 22:17

Ќе има посебен режим на сообраќај на 1 и 2 Август во повеќе делови низ Македонија

Секторот за внатрешни работи Битола ги известува граѓаните дека на 1 и 2 август 2021 година (недела и понеделник), поради одржување на прослава по повод националниот празник...

Сервиси 31.07.21 | 22:14

Регистриран силен земјотрес на границата меѓу Грција и Турција

Вечерва е регистриран земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер во Грција. Земјотресот бил со епицентар на Додеканските острови, во близина на границата со Турција,...

Здравје 31.07.21 | 22:12

Фајзер започнува да тестира вакцина против Ковид-19 на бебиња

Фајзер најави дека наскоро ќе започне со тестирање на својата вакцина против Ковид-19 на бебиња. Фармацевтската компанија, заедно со својот германски партнер, креаторите...

Сервиси 31.07.21 | 22:07

Пеколот продолжува – УХМР со временска прогноза до среда

Продолжува периодот на стабилно и многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Максималните температурни вредности вдолж Повардарието...

Свет 31.07.21 | 21:54

„Брејкинг бед“ во живо: Ова е најголемата лабораторија за синтетичка дрога во историјата

На југот на Холандија, полицијата ја откри најголемата и најпрофесионалната нелегална лабораторија за производство на синтетичка дрога метамфетамин, откриена досега...

Останати спортови 31.07.21 | 21:49

Ова пливање ѝ го посветувам на мојата мајка: Марко исплива 60 км Охрид – Свети Наум – Охрид

Дванаесет часа за нов предизвик посветен на неговата мајка! Дванаесет часа му беа потребни на охридскиот херој Марко Пејчиновски да исплива од Охрид до Свети Наум и...

Здравје 31.07.21 | 21:37

Глуварчето го прочистува дебелото црево од полипи

Жолтото глуварче е многу корисно, бидејќи го прочистува дебелото црево од толку опасните полипи. За да го спречите овој здравствен проблем, поточно полипите, да прераснат...

Астро 31.07.21 | 21:28

Врската ви се распаѓа ако сте вага или јарец, но не е крај на светот

Ова лето ќе биде многу динамично во љубовен план и некои од знак ќе ја загубат стара љубов, но е многу веројатно и да запознаат нова сродна душа. Еве кои се тие: Вага Не...

Свет 31.07.21 | 21:23

На пат е седмото дете на Борис Џонсон

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката го очекува своето второ дете на Божиќ. На...

Скопје 31.07.21 | 21:21

Градската каса е попразна заради лагите на Шилегов?

Петре Шилегов старо новиот пулен на Зоран Заев за Скопје цела недела молчи фатен во лага за езерото Треска кај Скопје! Петре Шилегов како и неговиот газда Зоран Заев...