петок, 30 јули 2021
Економија 30.07.21 | 23:56

Моќен настап на Ласовска во Собранието на седницата за ребаланс на буџетот

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска, имаше моќна и жестока реакција за време на собраниската расправа за ребалансот на буџетот. Во својот говор,...

Свет 30.07.21 | 23:42

Турција во пламен: Над 60 пожари ја пустошат околината на турските туристички центри

Повеќе од 60 шумски избувнале во 17 провинции на егејскиот и медитеранскиот брег на Турција. Илјадници туристи се евакуирани од туристичките центри. Сателитските снимки...

Балкан 30.07.21 | 23:29

Бајден: Трогнат сум од медалот за мојот починат син, Косово е во срцето на моето семејство

Американскиот претседател Џо Бајден и се заблагодари на косовската претседателка, Вјоса Османи, за постхумното одликување на неговиот син, наведувајќи дека Косово...

Свет 30.07.21 | 23:20

Четворица повредени во оружен напад во Берлин, напаѓачот во бегство

Четири лица се повредени во пукање на паркинг во областа Вединг, во Берлин. На терен се излезени полициски и пожарникарски екипи, а причините за пукањето засега не се...

Балкан 30.07.21 | 23:11

Им помогнало присуството на славниот актер: Пинк Пантери од Црна Гора извршиле филмски грабеж на златарница во Париз

Двајцата црногорски државјани, на возраст од 44 и 54 години, кои се уапсени под сомнение дека ограбиле позната златарница во Париз и украле накит во вредност меѓу два и...

Балкан 30.07.21 | 22:40

Без вакцина или негативен тест нема влез во ресторан, клуб или дискотека: Нови мерки во Црна Гора

Од денеска стапија на сила новите мерки што црногорската влада ги донесе за спречување на ширењето на корона вирусот. Предвидено е мерките да важат до 20 август. Влегувањето...

Црна хроника 30.07.21 | 22:34

Во Куманово денеска се возело брзо, казнети 63 шофери

СВР Куманово изрекло 63 санкции за пребрзо возење. Засилената акциска контрола, полициските службеници ја спровеле денеска за период од осум часа, од 14 до 20 часот. Од...

Скопје 30.07.21 | 22:30

ВМРО-ДПМНЕ најави кривична за градоначалникот на Гази Баба, незаконски сам донел ребаланс на буџетот

По маратонската седница на Советот на Општина Газа Баба, која траела околу 30 часа, опозицијата го обвини градоначалникот Борче Георгиевски дека го преземал Советот...

Свет 30.07.21 | 22:22

Награда од 100 долари за секој жител на Њујорк кој ќе прими прва доза вакцина

Почнувајќи од денеска, секој жител на Њујорк кој ќе ја прими првата доза од вакцините против корона вирусот ќе добие награда од 100 американски долари. Градоначалникот...

Свет 30.07.21 | 22:09

Трамп барал од министерот за правда да објави дека „изборите се корумпирани“

Поранешниот заменик на државниот обвинител на САД предал докази до Конгресот кои наводно покажуваат дека поранешниот претседател Доналд Трамп влијаел врз првите лица...

Останати спортови 30.07.21 | 21:58

Корејката Сан Ан е прва олимпијка во Токио со три златни медали

Репрезентативката на Јужна Кореја во стреличарство, Сан Ан, стана првата спортистка на Олимписките игри во Токио со освоени три златни медали. Откако го освои златното...

Останати спортови 30.07.21 | 21:55

Четвртиот „Јулски коњички турнир“ утре во Волково

На хиподромот на Коњичкиот клуб „Вивакс“ од Скопје, утре во Волково ќе се одржи четвртиот „Јулскиот коњички турнир“ и 5. коло од отвореното Државно првенство во прескокнување...

Фудбал 30.07.21 | 21:50

Суперкупот на УЕФА ќе се игра во Белфаст пред максимум 13.000 гледачи

Суперкупот на УЕФА во кој ќе се сретнат победникот во Лигата на шампиони, Челзи, и освојувачот на Лига Европа, Виљареал ќе се игра пред максимален број од 13.000 гледачи,...

Фудбал 30.07.21 | 21:38

Алекс Фергусон ќе добие споменик пред стадионот на Абердин

Легендарниот шкотски фудбалски тренер, сер Алекс Фергусон, ќе добие споменик пред стадионот на Аберин „Питодри“ како признание за неговиот успех со шкпотската екипа...

Свет 30.07.21 | 21:26

Во Тајланд воведена цензура врз медиумите

Тајландската Влада забрани споделување на вести кои „предизвикуваат страв кај јавноста“, дури и да се вистинити, јави Гардијан додавајќи дека Владата се соочува со...

Свет 30.07.21 | 21:19

Од први август ќе важат нови правила за влез во Германија

Германската влада денеска усвои нова регулатива, со која се заоструваат правилата за влез во земјата со цел да се заштити од „увоз“ на вирусот корона. Според изјавата...

Црна хроника 30.07.21 | 21:15

Битолчанец со „ауди“ тешко повредил жител на село Пласница

Во полициска станица Кичево вчера било пријавено дека на улицата „Рудничка” во Кичево, патничко моторно возило марка „ауди а 3″ со кичевски регистарски ознаки,...

Македонија 30.07.21 | 21:10

Македонците од Белград го одбележаа Илинден

Во пресрет на најголемиот македонски национален празник Илинден, Македонците од Белград и здружението „Македониум“ традиционално и годинава по дванаесетти пат го...

Твитови 30.07.21 | 21:01

Ќе казнуваме за пукање по свадби – Исо Садику: hold my beer

Оливер Спасовски: Ќе казнуваме за пукање по свадби … Исо Садику: hold my beer 😂 pic.twitter.com/FiI3VjyZiW — 🅰️псаана (@aps_aana) July 30, 2021

Скопје 30.07.21 | 20:56

ВО ЖИВО: Изјава на Стоилковски за општина Гази Баба

Вонредна изјава на портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Наум Стоилковски за скандалозната седница на Општина Гази Баба.