четврток, 29 јули 2021
Свет 29.07.21 | 23:55

Во Пекинг регистрирани два случаи на Ковид-19 по пауза од шест месеци

Откако во средата беше регистриран првиот случај на корона вирус по 179 дена, во Пекинг денеска е забележан и втор случај по пауза од шест месеци. Станува збор за маж и...

Црна хроника 29.07.21 | 23:47

Група млади нападнале четворица малолетници во Аеродром и од едниот украле накит

На 29.07.2021 во 00.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Владимир Комаров“ група млади лица физички нападнале четири малолетници и од еден од нив одзеле личен...

Балкан 29.07.21 | 23:44

Баша: Средбата на Заев, Рама и Вучиќ беше само за сликање, потребно е меѓусебно признавање на Косово и Србија

Лидерот на најголемата албанска опозициска партија, Демократската партија (ПД), Љуљзим Баша реагираше во врска со средбата во Скопје на македонскиот премиер Зоран Заев,...

Балкан 29.07.21 | 23:38

Од златарница во Париз украле накит вреден 2-3 милиони евра: Двајца Црногорци уапсени во автобус на пат кон Белград

Во автобус што се движел на линија Париз-Белград се уапсени две лица осомничени за грабежот во златарница во Париз, што е една од главните теми на западните медиуми....

Црна хроника 29.07.21 | 23:27

Привремено ставен под контрола пожарот што и се закануваше на периферијата на Кочани

Пожарот што попладнево се закануваше да ги зафати населбите во североисточниот дел на Кочани е ставен под привремена контрола. Во акцијата за гаснење на пожарот учествуваа...

Македонија 29.07.21 | 23:20

СДСМ објави уште пет кандидати за градоначалници

По спроведените испитувања на јавното мислење, по истражувањата и анализите во органите на партијата и по консултација со членовите, вечерва на седница на Извршниот...

Економија 29.07.21 | 23:14

Ивановски: Ќе ја електирифицираме пругата до Прилеп

На трибината за промоција на политики „Македонија за сите луѓе“, претседателот на комисијата на транспорт и урбанизам на ВМРО-ДПМНЕ, Синиша Ивановски, порача дека...

Македонија 29.07.21 | 23:03

УНЕСКО ги прогласи Буковите шуми во кањонот Длабока Река во Маврово за светско природно богатство

Буковите шуми во кањонот Длабока Река, кој е дел од националниот парк Маврово, се прогласени за светско природно богатство од страна на УНЕСКО. Длабока Река е дел од...

Македонија 29.07.21 | 22:55

Хоспитализирана пациентка вакцинирана со две дози: Во Дебар расте бројот на заразени

Во последните 24 часа во Дебар е регистрирана висока едноцифрена бројка на новозаразени со Ковид-19 по што, веќе има двајца пациенти хоспитализирани во Ковид центарот...

Балкан 29.07.21 | 22:43

Огнот дојде до хотелите: Тројца загинати во шумските пожари над туристичките центри на југот на Турција

Три лица загинале во шумските пожари во близина на туристичките места на југот на Турција, а десетици села се евакуирани. Пожарите во шумите над Манавгат, Аланија, Адана,...

Македонија 29.07.21 | 22:24

Мицкоски: Целосно ќе ги дигитализираме услугите на општините, секој граѓанин ќе може за неколку дена да добие услуга

Секој оној што работи чесно, вредно, посветено, има реализирани проекти, исполнува реформи, тоа е вистинскиот патриот за Македонија бидејќи економски стабилна и силна...

Фудбал 29.07.21 | 22:11

Шкендија повторно понижена: Загуби од Рига и настапот во Европа го заврши со гол разлика 0:9

Фудбалска Македонија уште во јули останува без учесници во европските купови. Единствената надеж, тетовска Шкендија е елиминирана од летонска Рига. Македонскиот шампион...

Останати спортови 29.07.21 | 22:00

Тренерот на Георгиевски: И братот и сестрата на Дејан се шампиони, на Игрите во Париз ќе имаме најмалку еден златен медал

Тренерот на олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски, Дарко Костовски, изјави дека ветувањата пред заминувањето за Токио не биле залудни и дека што го ветиле, Дејан...

Македонија 29.07.21 | 21:54

Проф. д-р Велинов: Целосна дигитализација на услугите на општините ќе ја зголеми ефикасноста

Дигиталната трансформација, наједноставно, претставува воведување современи информатички технологии во секојдневното работење на сите или некои сфери од општеството....

Економија 29.07.21 | 21:45

Мицкоски: Во Прилеп ги промовираме новиот автопат кон Прилеп преку Бабуна и закон за целосен откуп на тутунот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Прилеп го промовира проектот за изградба на ново автопатско решение на трасата Скопје-Велес-Прилеп-Битола-Меџитлија, што...

Македонија 29.07.21 | 21:38

Д-р Јовчевски од Прилеп: Граѓаните знаат на кој ќе ја дадат поддршката, од нивниот поглед се чита дека заедно ќе успееме

Кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Борче Јовчевски, на трибината за промоција на политики организирана од најголемата партија во Македонија,...

Црна хроника 29.07.21 | 21:25

Уапсен дилер од Кичевско, запленети околу 600 грама хероин

СВР Охрид поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство во Кичево против Д.А. (38) од с. Гарани, Кичево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Македонија 29.07.21 | 21:19

Мицкоски доживеа собраќајна незгода, нема повредени, причинета е помала штета

Во Прилеп, на пат за настанот каде се промовираат политики на ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доживеа сообраќајна незгода, откако непознато возило...

Македонија 29.07.21 | 21:11

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ ветува и исполнува реални проекти, а единствен проект на СДСМ е утнатиот кружен тек во Струмица

Денеска во македонскиот Парламент се донесе една Резолуција за црвени линии за Македонија, за македонскиот јазик, за македонскиот идентитет, за културата и за традицијата....

Останати спортови 29.07.21 | 20:59

Дејан Георгиевски од плоштадот: Верувам дека следниот медал ќе биде златен

Македонскиот спортски херој, освојувачот на сребрен медал на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски, од плоштадот Македонија им се обрати на насобраните луѓе...