среда, 28 јули 2021
Останати спортови 28.07.21 | 23:59

Дарко Костовски ги раскажа почетоците на олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски

По освоениот сребрен медал на Дејан Георгиевски во натпреварите во теквондо на Олимписките игри во Токио, неговиот тренер, Дарко Костовски ја раскажа приказната за...

Македонија 28.07.21 | 23:51

ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нова група кандидати за градоначалници

ВМРО-ДПМНЕ вечерва изврши избор на уште една група на кандидати за градоначалници за претстојните локални избори во октомври. По вечерашната седница на Извршниот комитет,...

Македонија 28.07.21 | 23:35

Пендаровски без одговор зошто не излезе на протестен марш со лицата со попреченост

Зошто претседателот Стево Пендаровски не го поддржа протестот на лицата со посебни потреби и нивните семејства? Ова прашање го испративме во Кабинетот на Претседателот,...

Македонија 28.07.21 | 23:18

СДСМ спротивно на Изборниот законик ја почнува кампањата предвреме, ќе го известиме ОБСЕ

СДСМ спротивно на Изборниот законик ја почнува кампањата предвреме, свесни дека ќе изгубат прават криминал. Во прилог испраќаме фотографии од пропаганден материјал...

Скопје 28.07.21 | 22:58

Ги отстранија времените објекти, оставија дупки во `рѓосан метал

Општина Центар во декември ги урна трафиките кои се наоѓаат на автобуската станица кај Зелен пазар во Скопје. Беа отстранети пет времени објекти кои не поседувале решенија...

Свет 28.07.21 | 22:40

Бајден утре се очекува да нареди задолжителна вакцинација за вработените во федералната влада

Претседателот на САД Џо Бајден се очекува во четврток да нареди обврзна вакцинација за сите вработени во федералната влада. Ова денеска го објави Вашингтон пост. Покрај...

Свет 28.07.21 | 22:37

Во Турција најголем број новозаразени од почетокот на мај – 22.291

Бројот на нови случаи на коронавирус во Турција денеска беше 22.291, што е најголем број од почетокот на мај, според податоците на Министерството за здравство од Анкара,...

Црна хроника 28.07.21 | 22:35

Претепан таксист пред трговски во Аеродром

Вчера во 14.00 часот во СВР Скопје, Д.С.(59) од Скопје пријавил дека пред трговски центар во Аеродром, додека бил застанат со своето такси возило, бил физички нападнат од едно...

Македонија 28.07.21 | 22:20

И напад врз здравствен работник ќе се смета за напад врз службено лице

Со измените во Кривичниот законик, покрај врз новинар, и напад врз лекар или друг здравствен работник за првпат ќе се смета за напад врз службено лице. Во законот, според...

Македонија 28.07.21 | 22:15

Утре на седница Резолуцијата со црвените линии за преговорите со Бугарија

На утрешната 47. собраниска седница, пред пратениците од власта и од опозицијата ќе се најде Предлог – разолуција за утврдување на македонските државни позиции во контекст...

Здравје 28.07.21 | 22:10

СЗО: Ковакс очекува 250 милиони дози вакцини во следните шест до осум недели

Системот Ковакс очекува да добие 250 милиони дози вакцини против Ковид-19 во следните шест до осум недели, донирани на најсиромашните земји во светот, соопшти денеска...

Балкан 28.07.21 | 21:55

Осуммина шпански државјани вратени од Бугарија поради коронавирусот

Бугарската гранична полиција денеска не дозволи влез на осуммина шпански државјани во земјата. Како што јави дописникот на МИА од Софија, тие пристигнаа денеска на...

Свет 28.07.21 | 21:47

Англија го укинува карантинот за вакцинираните патници од ЕУ и САД

Англија од следната недела на сите вакцинирани посетители од Европската унија и САД ќе им овозможи да влезат во земјата без задолжителен карантин, соопшти денеска британскиот...

Останати спортови 28.07.21 | 21:29

Американците со најмногу медали, Јапонците со најмногу злато

Домаќинот на Летните Олимписки игри во Токио го задржа првото место на табелата на освоени медали со 13 златни одличја, едно повеќе од Кина и две од Соединетите Американски...

Фудбал 28.07.21 | 21:27

Алаба позитивен на коронавирус

Новото засилување на Реал Мадрид, дефанзивецот Давид Алаба, е позитивен на коронавирус, соопшти денеска шпанскиот фудбалски прволигаш. Во клупското соопштение нема...

Балкан 28.07.21 | 21:08

Заев му го покажа на Вучиќ Скопје 2014 – Македонците со три прста го поздравуваат српскиот претседател

Селфи со Претседателот! Вучиќ Македонците го застануваат на улица! Креваат три прста и го поздравуваат од кафулиња: Добродојдовте претседателе – е еден од насловите...

Црна хроника 28.07.21 | 20:55

Тешко повреден штипјанец- поради недоразбирање во сообраќајот

СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.М.(37) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда”. На 31.05.2021 на ул.„Борис Крајгер“,...

Економија 28.07.21 | 20:53

Шахпаска: Блиску сме до просечна плата од 500 евра

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во интервју за Македонската телевизија одговорајќи на новинарско прашање, – за ветената минимална плата...

Македонија 28.07.21 | 20:49

Директорот на Шутка демантира дека Камчев го лечат со сол и газирана вода

Директорот на затворот во Шутка, Филип Андов, откако адвокатите на бизнисменот Јордан Камчев денеска повторно се пожалија дека утрово имал спојување на притисоците,...

Македонија 28.07.21 | 20:44

Јорданов: Кога ВМРО-ДПМНЕ е на власт во Штип, градот се развива, за разлика од сега

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Иван Јорданов во вечерашното гостување во емисијата „Жешко политичко лето“ на Канал 5 телевизија, одговарајќи на прашање дали е познат кандидатот...