вторник, 27 јули 2021
Здравје 27.07.21 | 23:52

Филипче: Младите да ја поддржат масовната имунизација и да му помогнат на здравствениот систем

Младите да го поддржат процесот на масовна имунизација и да му помогнат на здравствениот систем, апелираше министерот за здравство, Венко Филипче на трибината „Млади...

Економија 27.07.21 | 23:47

Владата го одобри третиот пакет проекти за 34 општини од програмата ТАВ

Владата на денешната тематска седница за третата група договори од пренаменети средства од Договорот со ТАВ, го разгледа и одобри пакетот договори за регулирање на...

Останати спортови 27.07.21 | 23:41

Филипинка која освои злато на ЛОИ доби награда од половина милион евра и два стана

Филипинката Хидилин Дијаз освои историски златен медал за својата држава во кревање тегови на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио. Ова е прв златен олимписки медал...

Македонија 27.07.21 | 23:21

Ахмети честита на косовски олимпијки, а Дејан Георгиевски го заборави

Лидерот на партијата ДУИ Али Ахмети заборави да го честита олимпиското сребро на теквондистот Дејан Георгиевски. Но затоа вчера не заборави преку својот Фејсбук профил...

Македонија 27.07.21 | 23:16

Националната галерија на Македонија и Уметничката галерија од Тетово организираа изложба за одбележување на 20 години од Рамковниот договор

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците Артан Груби денеска со владина делегација ја посети изложбата организирана од Националната...

Сервиси 27.07.21 | 23:04

УХМР: Утре ќе биде пекол

Времето утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Попладне во планинските...

Црна хроника 27.07.21 | 22:50

Исчезнати се двајца 14-годишници од Скопје

На 26.07.2021 во Полициската станица Карпош, од Јавната установа за згрижување на деца- Козле било пријавено дека од установата се оддалечиле С.А.(14) и Р.М.(14), кои и претходно...

Свет 27.07.21 | 22:34

Половина од Французите се целосно вакцинирани

Половина од Французите примиле две дози од вакцините „Модерна“, „АстраЗенека“ или „Фајзер“, една доза доколку биле позитивни на Ковид-19 или една доза на вакцината...

Останати спортови 27.07.21 | 22:20

Ветивме-oстваривме: Ете го медалот на Дејан, свети како сонцето на нашето македонско знаме!

„Ветивме-oстваривме за сите вас“, напиша Дарко Костовски на Фејсбук, тренерот на олмпискиот вицешампион Дејан Георгиевски. Ете го медалот, свети, свети како денешната...

Здравје 27.07.21 | 22:10

Теренската вакцинација продолжува и утре, еве во кои места

Од Министерството за здравство информираат дека теренската вакцинација за среда 28.07.2021 ќе се одвива во следните населени места: Тетово – Брвеница, Д.Седларце, Пирок,...

Македонија 27.07.21 | 22:06

Бране Петрушевски: Главна задача на Левица е глумењето на опозиција и нејзино слабеење

Левица е понтонскиот мост на Заев во опозицијата. Главна задача на Левица е глумењето на опозиција и нејзино слабеење, смета Бране Петрушевски, пратеник на ВМРО ДПМНЕ...

Македонија 27.07.21 | 21:42

Мицкоски ги испрати од Горно Лисиче коњаниците на традиционалниот Илинденски марш во Крушево

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска беше во Горно Лисиче од каде што секоја година, традиционално, од дворот на црквата „Свети Петар и Павле“ тргнува...

Здравје 27.07.21 | 21:15

Тетовец вакциниран со „Синофарм“ починал од ковид-19

Во болница во Тетово починал 62-годишен пациент кој бил заразен со ковид-19, иако претходно имал примено две дози од вакцината на „Синофарм“. Раководителот на ковид-центарот...

Црна хроника 27.07.21 | 21:05

Загина 32-годишник, со „хонда“ излетал од патот Ржаничино – Таор

Во СВР Скопје утрово околу 04.50 часот било пријавено дека на локалниот пат с.Ржаничино – с.Таор, патничко возило „хонда“, со скопски регистарски ознаки, управувано од...

Скопје 27.07.21 | 21:00

Гори депонијата во Ново Село, четири години ОК Ѓорче Петров ВМРО ДПМНЕ апелира да се реши проблемот, а власта не прави ништо

После четири години повторно се наоѓаме на истото место, како што многу пати реагиравме, правевме протести, имаше бројни реакции од граѓаните за сето ова што се случува...

Останати спортови 27.07.21 | 20:47

Мисајловски: Дејан Георгиевски, благодариме што ни го разубави денот и нè направи горди Македонци!

🥈МЕДАЛ НА ОЛИМПИЈАДА ❤️🇲🇰❤️🇲🇰❤️ Македонско знаме пак гордо се вее, благодариме од срце наш шампионе, благодарме што ни го разубави денот, што нè направи горди...

Свет 27.07.21 | 20:41

Саудиска Арабија воведува тригодишна забрана за патување

За секој што ќе се докаже дека ги прекршил регулативите за патување, ќе подлежи на законска одговорност и големи казни по враќањето во земјата. Саудиска Арабија ќе воведе...

Свет 27.07.21 | 20:27

Задолжителен Ковид-тест за влез во Германија за сите патници?

Поради растот на инциденцата, германската влада планира заострување на правилата за тестирање за сите патници. Во земјата не би можел да влезе никој кој не е вакциниран,...

Македонија 27.07.21 | 20:21

Владата во наредните седум дена треба да најде решение да се исполнат барањата на лицата со попреченост

Владата во наредните седум дена треба да најде решение да се исполнат барањата на лицата со попреченост. Поради ова ветување протестот, што беше најавен за во среда,...

Македонија 27.07.21 | 20:06

Коњаниците од Горно Лисиче тргнаа на традиционалниот марш кон Крушево

Физички и кондиционо подготвени да го издржат четиридневното патување, 20 коњаници, меѓу кои и две девојки од здружението на граѓани „Илинденски марш 1978“ од Горно Лисиче,...