понеделник, 26 јули 2021
Скопје 26.07.21 | 23:24

Јакимовски: Некогаш Општина Карпош беше позната по награди, а денес по љубовни афери

Инцидент се случил денеска во просториите на Општина Карпош, а според информациите се работи за обид за убиство поради љубовна расправија. Дел од медиумите излегоа...

Црна хроника 26.07.21 | 22:58

Дeтали за обидот за yбиcтво во општина Карпош, напаѓачот е во бeгcтво

Едно лице е во бегство по денешниот обид за убиство во просториите на општина Карпош. Инфомакс повикувајќи се на неофицијални информации ибјави дека лицето кое е во...

Свет 26.07.21 | 22:52

Hoвa кpвaвa пpecтpeлкa вo САД: Пет лица, мeѓy кoи и eдeн пoлицaeц ce y6иeни вo Kaлифорнија

Еден полицаец и уште четири луѓе се убиени во престрелка во куќа во долината Сан Хоакин во Калифорнија, потврдија денеска американските власти. Меѓу убиените има и осомничен...

Македонија 26.07.21 | 22:47

На Шар Планина овредени и изгубени планинари од Чешка

Спасувачка драма со среќен крај на Шар Планина. Во Регионалниот центар за управување со кризи во Тетово попладнево во 18.30 часот, пристигнал повик од чешки планинар на...

Свет 26.07.21 | 22:40

Чешка ќе подари 2,39 милиони дози вакцини, дел од нив ќе добие и Македонија

Чешката влада денеска донесе одлука да испрати како подарок 2,39 милиони вакцини против Ковид-19 на 12 земји, вклучувајќи ги и Македонија, Босна и Херцеговина и некои земји...

Останати спортови 26.07.21 | 22:21

Олимписко запросување – на колена пред аргентинската мечувалка

Аргентинската мечувалка Мариа Белен Перез засекогаш ќе ги памети Олимписките игри во Токио, но не по освоен медал, туку по запросувањето. По настапот, додека даваше...

Здравје 26.07.21 | 21:59

СЗО предупредува на зголемена стапката на ширењето на коронаворусот во Европа, најлошо во Грција

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) објави во понеделникот дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Твитови 26.07.21 | 21:56

Св. Нинџа Кривоклетник

Од министерство за правда (?) демантираат дека се испечатени 2017 званични портрети на овој светец, станувало збор за само 1949 парчиња – коментира Борис Дамовски за Александар...

Македонија 26.07.21 | 21:45

Јорданов: Клиничката болница во Штип петта година по ред стои недовршена, што треба да се случи за Заев да ја доизгради?

Ова зад мене е недовршената Клиничка болница во Штип, која што 5-та година е во застој. Се прашувам колку човечки животи треба да згаснат, колку корона бранови треба да...

Македонија 26.07.21 | 21:44

Канческа-Милевска: Не преговарав со власта, за смена на името гласав по сопствено убедување

Поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска, во интервју за Канал 5 тврди дека не преговарала со власта за да гласа за уставните измени во Собранието...

Останати спортови 26.07.21 | 21:39

МОК најде оправдание за олимписката делегација – трошоците за членовите на семејствата на челниците ги плаќа ИОК

Откако во јавноста се појави документ од кој се гледа дека претседателот на МОК, Даниел Димевски бара приоритетна вакцинација за одреден број на луѓе меѓу кои и неговата...

Естрада 26.07.21 | 21:29

Македонската ѕвезда блеска во бикини на плажа

Македонската пејачка Сара Мејс е на одмор во Египет заедно со своето семејство, а оттаму постојано објавува фотографии на социјалните мрежи. Вом последната објава Сара...

Останати спортови 26.07.21 | 21:16

Ѓоковиќ во Токио ја пронајде двојничката на неговата сопруга

Новак Ѓоковиќ е главна ѕвезда во олимпиското село и поради тоа добива најмногу барања за готографирање од другите спортисти, но истовремено влегува и во неочекувани...

Македонија 26.07.21 | 21:11

Политичко едноумие: на Комисија не е прифатен ниту еден амандман за Законот за државјанство

Членовите на собраниската Комисијата за европски прашања денеска, на вториот ден, го разгледаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството...

Свет 26.07.21 | 21:08

Осуммина тинејџери со часови биле заглавени на врв од ролеркостер

Осум тинејџери во градот Санланд Парк во Ново Мексико, во САД, два часа поминале заробени на врвот од ролеркостер, откако за време на возењето се случил дефект. На лице...

Свет 26.07.21 | 21:04

Велика Британија го надмина пикот на Делта сојот, цела недела паѓа бројот на новозаразени

Велика Британија регистрира најмал број дневни случаи на Ковид-19 од 4 јули, поради што во земјата сметаат дека неодамнешниот пораст на нови случаи предизвикани од ширењето...

Свет 26.07.21 | 20:55

Генерал Мекензи: Кога САД ќе се повлечат авганистанската Влада ќе биде на испит

Регионалниот воен командант на САД во Авганистан, генералот Кенет Френк Мекензи,  најави дека американската војска ќе продолжи да изведува воздушни напади за поддршка...

Скопје 26.07.21 | 20:42

Свечено пуштен во употреба реконструираниот кеј „13 Ноември“ во Скопје

Со настап на Градскиот дувачки оркестар и одржување на изложбата на отворено „Сигналитика на централното подрачје на Скопје“ свечено е пуштен во употреба кејот „13...

Останати спортови 26.07.21 | 20:30

Јапонија со осум злата најуспешна според освоените златни медали

По четвртиот натпреварувачки ден од Олимписките игри во Токио, домаќините го презедоа водството на листата на освоени златни медали. Јапонските спортисти досега освоија...

Свет 26.07.21 | 20:17

Македонија и САД го осудија кршењето на човековите права на Куба

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министрите за надворешни работи на уште 20 други земји ги осудија масовните приведувања на Куба и ги повикаа властите...