петок, 23 јули 2021
Фудбал 23.07.21 | 23:58

Најпознатиот италијански новинар тврди: Пандев ќе игра уште една сезона за Џенова

Горан Пандев и следната сезона ќе го носи дресот на Џенова, потврдува познатиот италијански новинар Фабрицијо Романо. „Горан Пандев одлучи да ја продолжи кариерата....

Здравје 23.07.21 | 23:45

Проверете дали е вашата: Луѓето со оваа крвна група живеат најдолго

Долгогодишни студии дошле со заклучок дека најасилна е О крвната група. Луѓето со оваа крвна група имаат најмал ризик да заболат од кардиоваскуларни болести, како и...

Македонија 23.07.21 | 23:31

Царовска: Ние имаме обврска да им служиме на граѓаните што не избраа

Ние имаме обврска да им служиме на граѓаните што не избраа, секој ден подобро и затоа во сите сектори направивме драстични промени, порача потпретседателката на СДСМ...

Балкан 23.07.21 | 23:18

Министерката на Косово со барање до ЕУ: Запрете го „Мини шенген“, тој е опасност по стабилноста на Балканот

Министерката за надворешни работи на Косово Доника Гервала ја повика ЕУ да го запре проектот Мини шенген“, нарекувајќи го опасен. Таа вели дека овој проект е закана...

Македонија 23.07.21 | 23:09

Едно општество за сите: Oбезбедување на СДСМ брка граѓани од граѓанска трибина

Драгана Спасевска на Фејсбук револтирано реагира дека била избркана на партиска трибина на СДСМ. Кога пристигнала на собирот дошле од обезедувањето на партијата и...

Балкан 23.07.21 | 22:36

Гашо не се одвојувал од првата дама: Ова е телохранителот на Јованка Броз

Mилан Гашевиќ, викан Гаша ја имал една од најважните улоги во поранешна Југославија.Тој бил личен телохранител на Јованка Броз. Таа улога му ја доделил личо Јосип Броз...

Македонија 23.07.21 | 22:26

За еден ден вакцина примиле еден посто од населението, но никој не знае колку е тоа во бројки

Министерот за здравсто Венко Филипче на својот Фејсбук-профил објави дека повторно имаме рекорден број аплицирани дози на вакцина во еден ден. Тој посочува дека за...

Балкан 23.07.21 | 22:14

Поседувал апликација која веднаш ги брише пораките: Телефонот на Веља невоља чини 2000 евра

Веља невоља користел телефон чија цена достигнувала и до 2000 евра.Толкава сума не бил телефонот туку специјалната апликација „Скај“ која ја користат само најаките...

Фудбал 23.07.21 | 22:03

Му скршиле ребра: Поранешниот на Карлеуша заедно со брат му натепале момче во Трговски центар

Поранешното момче на Јелена Карлеуша Огнен Врањеш заедно со неговиот брат се теретат дека претепале момче во еден Трговски центар во Бањалука. На 13 септември ќе почне...

Црна хроника 23.07.21 | 21:58

Во Крива Паланка се вози пребрзо

Спроведена засилена акциска контрола на подрачјето на Крива Паланка, денеска во периодот од 12 до 18 часот, при што се санкционирани 52 возачи поради брзо возење, информираат...

Балкан 23.07.21 | 21:49

Еве во кои земји можете најмногу да се заразите од корона ако одите на летување

Австриските власти регистрираат се повеќе случаи на инфекција со коронавирусот кај повратниците од однмори во странство, а најзаразени се оние кои летувале во Хрватска...

Фудбал 23.07.21 | 21:40

Нејмар се поднови со хеликоптер Мерцедес за 10 милиони евра

Бразилскиот фудбалски репрезентативец Нејмар објави фотографија на социјалните мрежи на која позира пред редок модел на хеликоптер од производителот „Мерцедес“...

Скопје 23.07.21 | 21:24

Голем пламен: Гори кај некогашен Саем

Вечерва може да се забележи дека нешто гори кај поранешен саем, спроти бензинската на Макпетрол. Засега нема точни информации што се е зафатено со огинот, но забележливо...

Свет 23.07.21 | 21:16

Во Турција денеска највисок број на новозаразени од мај наваму

Бројот на новоинфицирани со коронавирусот во Турција се искачи на над 10.000 денеска за првпат од средината на мај, достигнувајќи 11.094, додека 60 лица починаа, соопшти Министерството...

Балкан 23.07.21 | 21:09

Тешка сообраќајна несреќа на автопатот Суботица-Нови Сад: Повредени шест лица со потекло од Македонија, од кои 4 деца

На автопатот Суботица – Нови Сад, во близина на клучката кај Бачка Топола, околу 12,45 часот се случила тешка сообраќајна несреќа во која учествуваа две патнички возила,...

Економија 23.07.21 | 21:01

Бесими: Годишната заштеда за осмата еврообврзница изнесува 12 милиони евра

Со репрограмирање на каматната стапка од 3,975 отсто за еврообврзница 3 на историски најниската каматна стапка од 1,625 отсто за осмата еврообврзница, годишната заштеда...

Свет 23.07.21 | 20:51

Огромен педофилски ланец сузбиен во Германија, осомничени се над 1.600 лица

Полицијата на југот во Германија ја заврши истрагата за случајот со размената на педофилски содржини и го предаде истражниот материјал со податоците за над 1.600 осомничени...

Балкан 23.07.21 | 20:42

Во Србија над 200 новозаразени за еден ден – властите препорачуваат трета доза вакцина

Во последните 24 часа во Србија биле регистрирани 202 новозаразени од 8.853 тестирани, а тројца пациенти починале. Во моментот има 323 хоспитализирани, од кои 10 пациенти се...

Свет 23.07.21 | 20:31

Германија ги заостри прописите за влез на невакцинираните од Шпанија и Холандија

Германија  ги вброи Шпанија и Холандија меѓу зоните со висока инциденца на коронавирусот, и невакцинираните лица при доаѓањето од овие земји ќе мора да одат во најмалку...

Свет 23.07.21 | 20:22

Сите испорипаа: Стаорец внесе страв и немир меѓу пратениците

Претседателката на регионалниот парламент на Андалузија, Марта Боске, им се обраќаше на пратениците кога големиот глодар реши да се приклучи на дебата во собраниската...