четврток, 22 јули 2021
Балкан 22.07.21 | 23:53

Во Грција потврдени 219 нови случаи од делта сојот

На 1.087 се зголеми вкупниот број на потврдени Делта случаи во Грција, откако Националната организација за јавно здравје денеска соопшти 219 новозаразени со конкретниот...

Македонија 22.07.21 | 23:45

Зелениот Ахмети до координаторката на ОН: Статусот на Охрид во УНЕСКО е наш најголем приоритет

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска остварил средба со постојаната координаторка на Обединетите нации во земјава, Росана Дуџак. Како што информираат од партијата,...

Македонија 22.07.21 | 23:43

Лукаревска: Датумот за избори не е партиски инает, секако СДСМ ќе победи

Поентата не е по секоја цена да победи една или друга страна во ова препукување за датумот на изборите, туку преку еден партиски консензус да се избере соодветен датум,...

Црна хроника 22.07.21 | 23:40

Пожарот во Карбинци почнал од трафостаница на ЕВН, пазафатил стрниште, шума, викендичка, лозја…

Во СВР Штип вчера околу 15.30 часот било пријавено дека околу 15.00 часот во с. Карбинци, штипско, настанал пожар во трафостаница сопственост на ЕВН во атар на с.Карбинци,...

Македонија 22.07.21 | 23:11

Утре ќе се знае дали Охрид останува или ја губи закрилата на УНЕСКО

Дали Охрид ќе го сочува или пак ќе го изгуби статусот што го носи повеќе од 40 години и ќе се најде на листата Светско наследство во опасност, сепак одлуката на Комитетот...

Македонија 22.07.21 | 23:04

Усеини куртули: Антикорупциска бара Мерко да одговара кривично

Државната комисија за спречување на корупцијата бара струшкиот градоначалник Рамиз Мерко да одговара кривично поради сомнителни јавни набавки, нерационални трошењa...

Црна хроника 22.07.21 | 23:01

Готови лични документи ќе се издаваат и за време на викендот

Одделението за управни работи Скопје ги известува граѓаните дека поради зголемен интерес за издавање на готовите лични документи, објектот во МТВ и пунктовите Беко,...

Фудбал 22.07.21 | 22:52

Шкендија и Шкупи не се ни за најслабото европско натпреварување

По Шкендија, пораз на европска сцена доживеа и Шкупи (0-3). Португалска Санта Клара беше пресилен противник за Чаирчани. Гостите без без многу напор доминираа на теренот....

Македонија 22.07.21 | 22:30

Среќата не живее овде: Македонија е најнесреќно место за живеење на Балканот

Најновиот извештај за среќата на агенцијата „Gallup“, го потврдува она што одамна го знаеме за среќата – таа не живее овде. Македонија e едно од најнесреќните места...

Македонија 22.07.21 | 22:04

Свесна е дека жените имаат резерва кон градоначалникот на Лозово, но Лукаревска застана зад Велковски

Дали е точно дека во УЈП се менуваат внатрешните акти и се менува потребното образование со цел да се сменат вработените од работните места? Дали предност им се дава...

Црна хроника 22.07.21 | 21:54

Обвинителството побарало Рашковски да оди пак во Шутка, судот одбил

Обвинителството минатата недела изненадно побарало поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски од куќен притвор да биде вратен пак во истражниот затвор...

Македонија 22.07.21 | 21:48

Османи ѝ порача на дијаспората дека ќе стори се за секој кој има желба да може да се врати во државата

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска беше домаќин на нашите граѓани кои живеат во странство, а кои деновиве летните одмори ги поминуваат во земјава. Како...

Црна хроника 22.07.21 | 21:25

Затворено стрелиште во Скопје поради неовластена продажба на муниција- приведени 3 лица, запленета муниција

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, ЕНТ ОНТЕМ и Единицата за интервентна...

Технологија 22.07.21 | 21:19

Глобален пад погоди популарни веб-страници

Голем број на популарни веб-страници беа недостапни денеска поради глобалниот пад на интернет-услугите, јави Би-Би-Си. Корисниците кои се обидоа да пристапат до некои...

Балкан 22.07.21 | 21:10

Грција ја прошири обврската за тестирање, бројот на заразени расте

Грција денес соопшти дека сите вработени во рестораните и туристичкиот сектор низ целата земја мора да бидат подложени на редовни тестови за Ковид-19, продолжувајќи...

Здравје 22.07.21 | 21:02

Сотирова Бухова: Пет лица од автобусот се позитивни на ковид-19, а 13 се во изолација

До овој момент решение за позитивни лица, упатени на домашно лекување имаме за пет позитивни, 13 решенија врз основа на контакти, изјави д-р Ирина Сотирова Бухова директорка...

Македонија 22.07.21 | 20:44

Димитров: Приоритетите на словенечкото претседателство се во полза на кредибилноста на ЕУ

Приоритетите на словенечкото претседателство со ЕУ во следните шест месеци, покрај пријателска поддршка за нас и за регионот, претставува и принципиелен однос во полза...

Кошарка 22.07.21 | 20:39

Македонските кошаркари се пласираа во полуфиналето на ФИБА купот

Македонската машка кошаркарска репрезентација под 20 години ќе игра во полуфиналето на ФИБА „Челенџер“ купот и покрај денешниот пораз од Швајцарија со 65:79 во рамки...

Македонија 22.07.21 | 20:32

Без силна економија нема силна држава, а силна е државата онолку колку што ние ќе ја направиме таа да биде силна, порача Мицкоски

Без силна економија нема силна држава, а силна е државата онолку колку што ние ќе ја направиме таа да биде силна. Затоа на следните избори е многу важно добрите луѓе да...

Црна хроника 22.07.21 | 20:18

Боки 13 однесен во затворот Идризово

Бојан Јовановски – Боки 13 денес во пладневните часови е однесен во затворот Идризово. Тој е сместен во приемното одделение во делот за изолација од Ковид-19, каде би...