четврток, 24 јуни 2021
Останати спортови 24.06.21 | 23:55

Ќе трчам на истиот стадион во Токио на кој трчаше мојот покоен тренер Исмаил Маки Мачев пред 30 години

Јован Стојоски е атлетичарот кој ќе ја претставува земјава на Олимписките игри во Токио, одлучи Македонскиот олимписки комитет. Селекцијата е направена согласно критериумите...

Интима 24.06.21 | 23:42

Потег oд кој жените збеснуваат, а на мажите им е срам

Мажите се често во дилема зашто не знаат што им годи на нивните партнерки, а ако не се пресрамат за да дознаат, односот е осуден на пропаст, Жените се поотворени и знаат...

Економија 24.06.21 | 23:33

Бочварски најави нова патарина на автопатот Тетово-Гостивар

Изградбата на коридорите е клучно прашање за поврзување на регионите. Коридорот 10 е веќе комплетиран како автопатско решение, а работиме и на комплетирање на Коридорот...

Здравје 24.06.21 | 23:19

Јадете луто, кремата ставете ја во фрижидерот – неколку несекојдневни совети за разладување

Maкедонија е во портокалова фаза, откако под влијание на топла воздушна маса од југ владеат натпросечни температури за овој период од годината. Наместо клима и вентилароти,...

Свет 24.06.21 | 23:12

Кубанската вакцина ефикасна 92,28 отсто

Вакцината Абдала против коронавирус, развиена од Куба, која е прва развиена во Јужна Америка, покажа ефекасност од 92,28 проценти против инфекцијата. Тоа го соопшти лабораторијата...

Балкан 24.06.21 | 23:00

Србија доделува 200.000 напуштени селски куќи на млади брачни двојки

Симболично, на Видовден, Србија ќе го отвори конкурсот на кој ќе може да се пријавуваат млади брачни двојки за државата да им подари напуштени селски куќи, пренесува...

Естрада 24.06.21 | 22:47

Џамбазов: Истите што пред 25 години ме убедуваа за штетноста на марихуаната, денеска ми бараат

Животот е круг, вели Игор Џамбазов, споделувајќи анегдота од неговиот живот на „Инстаграм“.   View this post on Instagram   A post shared by Игор Џамбазов (@igordzambazov)

Естрада 24.06.21 | 22:34

Боба и Брена вложуваат 50 милиони евра во следниот бизнис

Поранешниот тенисер и сопруг на пејачката Лепа Брена, Слободан Боба Живојиновиќ во емисијата „Šta sam tebi i ko sam sebi“ зборуваше за неговите деловни потфати. Ја основав продукцијата...

Естрада 24.06.21 | 22:20

Гоца Тржан топлес во Грција: Носам само парфем, кармин и тетоважа…

Фотографиите на кои српската пејачка Гоца Тржан позира легната на плажа ги запалија социјалните мрежи. – Носам само парфем, кармин и тетоважа, кога ме бакнуваш сè...

Македонија 24.06.21 | 22:08

Тони Михајловски: Лажов и паралажови

Лажов и паралажови, ги нарекува актерот Тони Михајловски премиерот Зоран Заев и луѓето околу него, споделувајќи ги видеата на кои се прикажуваат само дел од лагите што...

Балкан 24.06.21 | 21:45

САД ќе донираат половина милион „Фајзер“ вакцини за БиХ

Соединетите држави ќе донираат половина милион дози од вакцината „Фајзер“ на Босна и Херцеговина, објави Министерството за цивилни работи на БиХ. По онлајн средбата...

Економија 24.06.21 | 21:26

Шахпаска: Намалувањето на времетраењето на договорите на определено време, дел од промените со новиот системски закон за работни односи

Законското решение во делот на пензионирањето кое влезе во процедура уште од почетокот на октомври и треба само да се изгласа на пленарна седница претставува завршување...

Здравје 24.06.21 | 21:18

Околу 100 навивачи заразени со коронавирус следејќи натпревари на ЕУРО2020

Данските и финските власти соопштија за први позитивни случаи на коронавирус кај навивачи, кои следеле натпревари од групната фаза на ЕУРО2020 во Копенхаген и во Санкт...

Калеидоскоп 24.06.21 | 21:12

Принцот Хари фатен во лага: Негова изјава спротивна на доказите

Принцот Хари ѝ кажа на водителката Опра Винфри дека семејството „го отсеколо“ финансиски на почетокот на минатата година, но годишниот извештај на кралското семејство...

Калеидоскоп 24.06.21 | 21:08

Не знам дали ќе го дочекам утрешниот ден: Тоде Новачевски искрено за борбата со ракот и разводот со Маријана

Вонсерискиот македонски композитор и музичар, Тоде Новачевски, синоним за најпопуларниот сестрински дует кај нас „Признавам“, испеан од ненадминливите Маријана и...

Балкан 24.06.21 | 21:01

Поранешниот бугарски премиер Иван Костов предлага расформирање на безбедносните служби

Поранешниот бугарски премиер, Иван Костов, (1997 -2001) предлага распуштање на сегашните безбедносни служби и создавање нови, подредени на различни министри. Како што јави...

Балкан 24.06.21 | 20:40

Вознемирувачко: Маж брка девојка, покрај стотина посматрачи, таа сама се бори, а тој крвнички ја удира

На социјалните мрежи денес се појави страшно видео од сцена од белградска Ада Циганлија, на кое се гледа како маж шутира жена во главата, додека другите седат тивко и...

Македонија 24.06.21 | 20:20

Николоски: Власта да ја согледа реалноста и да не крева лажна надеж за датум во октомври

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во „Тема на денот“ за дневникот на Сител вели дека ниту октомври не е опција за датум и да не се создава лажна надеж...

Калеидоскоп 24.06.21 | 20:11

Денес имаме полна месечина: Избегнувајте ги овие работи вечерва

Полната Месечина блеснува во својот сјај вечерва, а ни носи можност за личен развој, проширување на знаењата и чистење од емоционалниот товар. Но, притоа можни се потешкотии...

Свет 24.06.21 | 20:05

Шведска ја укинува забраната за македонските граѓани

Шведска денеска ги укина ограничувањата за патниците од Македонија, кои можат официјално да влезат во земјата со негативен тест, како и потврда за вакцинација или доказ...