среда, 23 јуни 2021
Свет 23.06.21 | 19:39

Лукашенко ќе ги пушти мигрантите да преминуваат во земјите од ЕУ

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко предупреди дека неговата земја повеќе нема да се обидува да го запре приливот на илегални мигранти во Европската...

Фудбал 23.06.21 | 19:33

ФФМ се соочува со казна од УЕФА поради кршење на здравствените протоколи пред мечот со Холандија

Фудбалската федерација на Македонија се соочува со казна од УЕФА за можно кршење на здравствените правила од страна на нејзините играчи на ЕВРО 2020, иако тимот веќе е...

Балкан 23.06.21 | 19:30

Грција од утре го укинува задолжителното носење маски на отворено

Грчкиот заменик министер за цивилна заштита, Никос Хардаљас, денеска соопшти дека од утре, во 5 часот наутро, се укинува мерката за задолжително носење маска на отворено....

Македонија 23.06.21 | 19:24

Ѓорчев: Неразбраните трговци од Владата ги избришаа сите црвени линии на Македонија, продадоа се

Владимир Ѓорчев, секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ на гостување во емисијата „24 анализа“ што се емитува на телевизја 24 рече дека Владата на Зоран Заев...

Свет 23.06.21 | 18:59

Загинаа четворица Срби во Германија – Со полна брзина удриле во камион, починале на лице место

Четворица српски државјани загинаа во сообраќајка во Германија, откако нивното „БМВ“ удри во приколката на камион со унгарски регистарски ознаки, а причината за несреќата...

Македонија 23.06.21 | 18:53

Арсовски: Јавноста да не наседнува на спиновите, единствениот договор на Заев и Ахмети кој функционира е тој за криминал и тендери

Во однос на темата која што излезе вчера во медиумите од коалициониот партнер на Зоран Заев за промена на химна и знаме, единствениот договор за кој веруваме дека постои...

Македонија 23.06.21 | 18:49

ВМРО-ДПМНЕ: Мрзеливиот Шилегов 3 месеци пред избори ветува проекти, а 4 години со прст нема мрднато

Мрзеливиот Шилегов 3 месеци пред избори ветува проекти, а 4 години со прст нема мрднато. Шилегов ветуваше и тунел под Кале, па завршивме само со ѓубре под Кале, реагираат...

Економија 23.06.21 | 18:47

Заев ги лаже пензионерите, да беше ВМРО-ДПМНЕ пензиите до сега ќе беа неколку пати покачени

Еднакви можности за сите, достоинствени услови за живот, длабока почит кон пензионерите за сето она што го направиле и ќе го направат. Убави честитки но бескрајно лицемерни...

Македонија 23.06.21 | 18:42

Петрушевски до Николовски: 7 отсто мигрирани граѓани во пандемија на затворени граници е дебакл и не е за фалење

Не знам дали премногу го удрило сонцето во Дубаи или е заслепен од вртоглавите профити на фирмата на брат му ама нека му каже некој на Љупче дека 7% мигрирани граѓани...

Македонија 23.06.21 | 18:39

Муцунски: Одамна се допре дното, денеска само го пробушија!

Одамна се допре дното, денеска само го пробушија. Почнаа да се срамат од својот корен и да се извинуваат за тоа што го кажале. Не‘ убедуваа дека со Преспанскиот договор...

Свет 23.06.21 | 18:31

Бајден денеска ќе побара засилена акција за контрола на оружјето во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се обрати денеска околу плановите на администрацијата за намалување на насилството со оружје, што е во подем во САД во изминатиов...

Економија 23.06.21 | 18:24

Бектеши: Се надевам дека Регулаторна комисија нема да ја зголеми цената на струјата

Министерот за економија, Крешник Бектеши се надева дека Регулаторна комисија нема да ја зголеми цената на електричната енергија, иако ЕСМ и МЕПСО побараа покачување....

Црна хроника 23.06.21 | 18:20

На преминот Ќафасан кај скопјанец откриени непријавени над 17.000 евра

Македонски државјанин е приведен на граничниот премин Ќафасан, на албанско-македонската граница, кај Струга, откако кај него биле откриени непријавени 17.770 евра. При...

Црна хроника 23.06.21 | 18:14

Тешка кражба: 25-годишна скопјанка со уште едно лице „оперирале“ во куќа

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Ѓ.(25) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. Пријавената, на 01.02.2021 заедно...

Сервиси 23.06.21 | 18:06

Пеколот пристигна: Во Гевгелија попладнево измерени 41 степен

До 17.30 часот попладнево измерени се максимални 41 степен во Гевгелија и 40 во Демир Капија, како и 39 во Скопје, 38 во Тетово и Струмица, 37 во Битола, Штип и Виница, 35 во Прилеп,...

Македонија 23.06.21 | 17:59

Ванковска за Заев: Боже, кој кретен е ова!!!! Ова е или грешка на природата или плаќаме некој колективен грев?

Боже, кој кретен е ова!!!! Ова е или грешка на природата или плаќаме некој колективен грев? Трето – нема! Смеам да псујам?!, напиша на Фејсбук, професорката Билјана Ванковска. 

Македонија 23.06.21 | 17:52

Ѓорѓиевски до Заев: Доколку се чувствуваш неспособен и истрошен можеш да си поднесеш оставка

Не знам од каде го црпиш ова и зошто се чувствуваш престарен, Зоране, но 46 години се доволно зрели за водење политика, можеби најубавите. И држава. Но еве, ако се чувствуваш...

Црна хроника 23.06.21 | 17:46

Малолетничка од Скопје заминала од дома, па телефонски го известила татко ѝ

Вчера во 14.45 часот во Полициската станица Чаир, Е.В.(32) од Скопје пријавил дека неговата 15-годишна ќерка телефонски го известила дека заминала од дома со А.Н. од Скопје,...

Црна хроника 23.06.21 | 17:42

Скопјанец заврши во болница: Колега му нанел повреди со остар предмет

Вчера околу 22.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ со повреди од остар предмет бил донесен Б.Л.(38) од Скопје. По преземени...

Економија 23.06.21 | 17:40

Бесими: Приходите заклучно јуни повисоки за над 14 отсто, средствата ќе се насочат кон мерки и инвестиции во стопанството

Навистина добрата наплата на давачките во буџетот од почетокот на годината, овозможија да се издвојат дополнителни средства за мерки за поддршка на стопанството и...