среда, 23 јуни 2021
Фудбал 23.06.21 | 23:49

Формирани осминафиналните двојки на Европското фудбалско првенство

На 16. Европско првенство во фудбал вечерва заврши првиот сегмент. Комплетирана е групната фаза по која се формирани двојките за осминафиналето. Пресметките за првиот...

Фудбал 23.06.21 | 23:38

Нерешено на двете последни средби од групната фаза

Со два нерешени исхода во третото коло од Х-групата, завршија натпреварите од групната фаза на Европското фудбалско првенство 2020. Вечерва во дербито одиграно во Будимпешта,...

Македонија 23.06.21 | 23:30

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Премиерот Зоран Заев негира дека со лидерот на ДУИ Али Ахмети разговарал за промена на трите државни симболи, знамето, грбот и химната. Според Заев, етничките прашања...

Балкан 23.06.21 | 23:25

Брнабиќ: Во ЕУ се блокираат соседи

Постои опасен преседан кога станува збор за билатералните прашања, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ по вчерашната меѓувладина конференција со ЕУ во Луксембург....

Сервиси 23.06.21 | 23:08

Влегуваме во црвена фаза: И пеколни температури и дожд и грмежи не чекаат до крајот на неделава

Продолжува периодот на многу топло време. Под влијание на топла воздушна маса од југ времето во следните денови ќе биде со натпросечни температури за овој период од...

Црна хроника 23.06.21 | 22:53

Пукотници во скопската Чаршија

Неофицијално, едно лице е повредено вечерва во скопската Чаршија, пренесува Алсат. Инцидентот се случил околу 22:15 часот во едно кафуле во близина на „плоштадот Скендербег“. Мотивите...

Свет 23.06.21 | 22:45

Откриена Ковид измама од 12 милиони евра: Шест лица уапсени во голема акција на Европол

Шест лица се уапсени на неколку различни локации во Франција, бидејќи се верува дека ја измамиле француската држава за 12 милиони евра, колку што е исплатено на име надомест...

Свет 23.06.21 | 22:31

Прв состанок на Џонсон и кралицата Елизабета Втора по повеќе од една година

Британската кралица Елизабета Втора по повеќе од една година го одржа својот прв неделен состанок со премиерот Борис Џонсон поради карантинот воведен во земјата против...

Македонија 23.06.21 | 22:12

Со новото законско решение за легализација нема да бидат дозволени дивоградби во националните паркови

Законот за дивоградби ги вади политичарите пред одлуката – дали ќе се руши или ќе се легализираат градбите, порача премиерот Зоран Заев во интервју на Телма телевизија. Тој...

Македонија 23.06.21 | 21:45

Името на ФФМ ќе се менува: Заев потврди дека Преспанскиот договор мора да се почитува

Сите невладини институции, приватни или правно-приватни субјекти во кои спаѓаат и приватни фирми и граѓански здруженија, ако примаат пари од Буџетот за нивни меѓународни...

Македонија 23.06.21 | 21:41

Заев: Обрасци има и се издаваат, имаме навала на вадење документи зашто сега се отворија границите

Во државата веќе се издаваат два милиони документи електронски месечно, а ние сакаме да се издваат 20 милиони. Тоа е целта за 2022 година, изјави вечерва премиерот Зоран...

Црна хроника 23.06.21 | 21:36

Се гаси пожарот во хотел Мериот во центарот на Скопје

Се гаси пожарот во хотел Мериот во центарот на Скопје. Таму е пристигната пожарна. Детали се очекуваат подоцна  

Македонија 23.06.21 | 21:31

До недела стигнуваат 600.000 вакцини, најави Заев кој очекува до 1 септември да бидат вакцинирани преку 50 отсто од граѓаните

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку...

Македонија 23.06.21 | 21:05

ВМРО-ДПМНЕ: На народот му е преку глава од глупостите и лагите на Заев

На народот му е преку глава од глупостите и лагите на Заев, Македонија со него само губи, време е за оставка, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на премиерот...

Македонија 23.06.21 | 21:02

Заев: Ме плаши порастот на евроскептицизмот, а со вакви одлуки и ЕУ тоа го овозможи

Трети сили се обидуваат да вршат и вршат влијание, но прашањето е колку тоа ние ќе го дозволиме – тврди премиерот Зоран Заев во гостувањето во емисијата „Топ тема“,...

Црна хроника 23.06.21 | 20:57

Возило со кочански регистерски таблички излетало од патот кај мостот на Бабуна кај Стари Град, повреден возачот

Патничко возило „ауди“ со кочански регистарски таблички, денеска околу 12,30 минути кај Стари Град кај мостот на Бабуна од засега непознати причини излетало од патот...

Македонија 23.06.21 | 20:51

Заев: Плажите во Охрид се срамнети, никој не рушел повеќе дивоградби од СДСМ

Никој не рушел повеќе дивоградби од СДСМ и од моменталниот градоначалник на Охрид – одговори на прашањето премиерот Зоран Заев за тоа како го коментира предлогот...

Економија 23.06.21 | 20:39

Заев: Еколошката такса обезбедува средства за обновливи извори на енергија, само со нив ќе ја зачуваме животната средина

Еколошката такса е наш одговор за грижата за животната средина и на повикот на граѓаните да преземеме мерки во однос на ова важно прашање, и затоа сите пари прибрани...

Скопје 23.06.21 | 20:33

Центарот на Скопје мириса на изгорена пластика, чад излегува од Мериот, пожарна нема

Во центарот на Скопје мириса на изгорена пластика. Од некаде чади, но засега нема информација што и точно каде е запалено. Пожарна нема никаде на видик. Сите вработени...

Економија 23.06.21 | 19:56

Владата одлучи: Горивата ќе поскапат до 3,5 денари за литар

Владата на Република Македонија на 82 седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување на законот за животна средина. Со предложените измени се предвидува...