вторник, 22 јуни 2021
Балкан 22.06.21 | 23:58

Додик: Црногорските пратеници кои гласаа за Резолуцијата се непожелни

Српскиот член и претседавач на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик изјави дека сите пратеници во собранието на Црна Гора кои гласаа за Резолуцијата...

Фудбал 22.06.21 | 23:45

Над 60.000 гледачи на Вембли за завршницата на ЕУРО2020

Дозвола над 60.000 гледачи да бидат присутни на трибините на стадионот „Вембли“ во Лондон за двата полуфинални, како и финалниот натпревар на ЕУРО2020, донесе денеска британската...

Македонија 22.06.21 | 23:34

Алијанса: Ахмети и Заев сo „театарот“ за химната бегаат од неуспехот во интеграциите

Нема промена на химната, има неуспех во интеграциите, реагира опозициската Алијанса за Албанците откако денеска се случи и второто бугарско вето во однос на македонската...

Македонија 22.06.21 | 23:33

Вархеји: Почеток на преговорите со Македонија и Албанија останува приоритет

Почеток на преговорите за пристапување во ЕУ со Македонија и Албанија останува приоритетно прашање, порача вечерва еврокомесарот за проширување и соседска политика...

Економија 22.06.21 | 23:27

Каде се трошат парите на граѓаните од Штип – асфалтот се распаѓа неколку месеци по поставувањето

Ова е пристапниот пат кој што води до модуларната болница во Штип. Поставен пред само месец дена во должина од неколку десетици метри и во вредност од 700.000 денари, народни...

Фудбал 22.06.21 | 23:15

Хрватска победи кога најмногу требаше, Англија прва во групата со два дадени и без примен гол

Денеска се одигра последното коло од групата „Д“ на ЕУРО 2020, по која Англија, Хрватска и Чешка сигурно продолжуваат во 1/8 финалето, и тоа Англија како првопласирана...

Македонија 22.06.21 | 23:07

Грција му порача на Заев дека нема право да ја користи придавката „македонски“, го обвини дека го крши Преспанскиот договор

Портпаролката на грчката Влада Аристотелија Пелони го предупреди Зоран Заев дека го крши Преспанскиот договор кога го спомнува „македонскиот фудбалски тим“, без...

Македонија 22.06.21 | 23:00

Сијарто: Доколку ЕУ наскоро не започне преговори со Македонија и Албанија, ќе го изгуби Западен Балкан

Унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто денеска изјави дека доколку Европската унија не преземе навремени чекори во врска со проширувањето, може да...

Македонија 22.06.21 | 22:40

Мицковски: Поголеми преваранти од СДСМ не се случиле!

СДСМ: Никој веќе не зборува за загаден воздух во Скопје. Цела Македонија загадена, објаснуваа дека домаќинствата биле одговорни. Го исекоа Водно за криминален гасовод...

Црна хроника 22.06.21 | 22:08

Вработени во МВР незаконски извршиле 409 набавки и потрошиле над 5 милиони денари на храна и пијалаци

Кочанската полиција поднесе кривична пријава против Ј.С.(63) и Д.Н.(47), двајцата жители на овој град, поради сомнение за сторено кривично дело – злоупотреба на службената...

Твитови 22.06.21 | 22:06

Ела па сфати го сериозно Пендаровски…

Ела па сфати го сериозно. Две години дроби за безалтернативност, а сега ја врти плочата. Ова има една единствена цел- да ја продолжи политичката кариера на Заев! Нема...

Македонија 22.06.21 | 22:02

Османи: Не можат тие да нѐ блокираат, колку што ние сме упорни во процесот

Бујар Османи, министерот за надворешни работи е вечерва гостин во „Клик Плус“ на ТВ21. Зборуваме за бугарското вето, најновото денеска на самитот во Луксембург. Меѓутоа...

Македонија 22.06.21 | 21:58

А убаво не израдува Зоки дека ДУИ ја напуштиле етничката агенда…

АХМЕТИ: ПРЕГОВАРАМЕ СО ЗАЕВ ЗА НОВА ХИМНА И ЗНАМЕ. Нека биде некоја песничка за природата, нешто зелено и течно, лесно разбирливо, ако може и Хасан Приштина и УЧК да се...

Македонија 22.06.21 | 21:52

Николоски се сретна со унгарскиот министер Петер Сијарто

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска во Луксембург каде што се одржа Советот за општи работи на ЕУ, оствари средби со министерот за надворешни...

Македонија 22.06.21 | 21:48

Кога Заев лаже е најгласен!

Што кажа премиерот Зоран Заев, а што кажа Али Ахмети… Кога Заев лаже е најгласен. Пичкаттимајчина копито! pic.twitter.com/CnKo2mESaZ — Елче Зелче (@ElcheZelche) June 22, 2021

Македонија 22.06.21 | 21:27

Ни остана Заев уште за батак и карабатак да испреговара

Во нормална држава, ќе беше императив премиерот да се извини на народот што три пати излажа дека сме добиле датум. Наместо тоа, кај приватно преговараше со Бугарија,...

Македонија 22.06.21 | 21:21

Андоновски: Промена на изборен модел на три месеци пред избори не е соодветно

Стефан Андоновски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на телевизја Телма во емисјата „Топ тема“ говорејќи за промена на изборен модел, рече дека...

Македонија 22.06.21 | 21:01

Алармантно аероздагадување во повеќе градови, особено во Скопје

Алармантна е состојбата со загадениот воздух низ целата земја попладнево, особено во главниот град. Во центарот на градот особено кај Ректоратот попладнево се измерени...

Фудбал 22.06.21 | 20:44

Ристовски до селекторот: Шефе наш… Фала што овозможи да бидеме горди Македонци!

Стефан Ристовски, македонскиот репрезентативец и десниот бек на Динамо Загреб во објава на социјалните мрежи јавно му се заблагодари на досегашниот селектор Игор Ангеловски...

Македонија 22.06.21 | 20:37

Димитров: Ако не може да ги отвориме европските врати поради македонскиот јазик, нема да ги отвораме тие врати

„Уште кога започна овој процес, кога се интензивираа напорите на германското претседателство, кажав дека сум ок со тоа дека ако не може да ги отвориме вратите поради...