недела, 20 јуни 2021
Фудбал 20.06.21 | 23:37

Швајцарија ја совлада Турција

Во последниот натпревар од 3.коло од групата А, репрезентацијата на Швајцарија ја совлада Турција со 3:1. Почетокот на натпреварот им припадна на Турците, кои им се заканија...

Калеидоскоп 20.06.21 | 23:26

Заев се препоти во Желино

Премиерот Зоран Заев денеска ги пресмета силите со својот кумашин Мухамед Зекири. Тие во Желино играа фудбал на отварањето на спортско игралиште во Желино.  Тимовите...

Фудбал 20.06.21 | 23:13

Италијанците го слават пласманот во осминафинале со песна од 1990 година

Италија славеше против Велс со 1-0 и така ја запиша третата победа по ред во групната фаза на Европското првенство (ЕП) и со тоа најавија голема борба за титулата. Екипата...

Фудбал 20.06.21 | 22:51

Соиграчите се поздравија со Пандев на последниот тренинг на ЕП

Капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев објави крај на репрезентативната кариера која ќе заврши по утрешниот последен меч за Македонија на Еуро 2020 против...

Фудбал 20.06.21 | 22:37

Италијанците не примија гол точно 1000 минути!

Италија ја заврши групната фаза на Европското првенство со максимални девет бода. Избраниците на Роберт Манчини победија со 1:0 во третиот натпревар денес против Велс. Комбинираниот...

Црна хроника 20.06.21 | 22:32

Две лица загинаа во собраќајка на патот Штип-Крупиште

Две лица загинаа во тешка сообраќајна несреќа на новиот експресен пат Штип-Крупиште. Надлежните од СВР-Штип потврдуваат дека несреќата се случила околу 16 часот на експресниот...

Македонија 20.06.21 | 22:17

Филипче да престане да манипулира, не оствари ниту едно ветување

Венко Филипче да престане да манипулира и да кажува невистини, вели Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ. -Ветуваа, но на сите им е јасно дека Лекарите специјалисти во земјава немаат...

Свет 20.06.21 | 22:13

Загинаа девет деца во верижен судир среде огромна бура во САД

Десет лица, од кои девет деца, загинаа во верижен судир на 18 автомобили за време на бура во Алабама, пренесува „ВВС“. Починатите деца биле на возраст од девет месеци...

Македонија 20.06.21 | 22:08

Составен меѓународен правен тим за случаевите со кривични кои ги поднесе Бојан Јовановски за јавни функционери?

Порталот „Нетпрес“ објави дека во обвинителство е составен меѓународен тим на експерти кои ќе ги мониторираат случаевите со кривични кои ги поднесе Бојан Јовановски...

Фудбал 20.06.21 | 21:50

Завршен тренинг на македонските фудбалери пред натпреварот со Холандија

Mакедонската фудбалска репрезентација вечерва во комплетен состав го одржа единствениот тренинг на Арената „Јохан Кројф“ во Амстердам, на која утре против домаќинот...

Македонија 20.06.21 | 21:30

Човекот кој ја има најважната оперативна позиција во МВР промовира Голема Албанија на социјалните мрежи

Помошник директорот на Бирото за јавна Безбедност, Шефик Бајрами, „лета орли“ на социјалните мрежи. Бајрами пред нешто повеќе од половина час, во стори на својот фејсбук...

Ракомет 20.06.21 | 21:12

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Денеска и во вториот пријателски натпревар македонската Б ракометна репрезентација предводена од селекторот Кирил Лазаров загуби овојпат доста убедливо со 33:23 во...

Македонија 20.06.21 | 21:01

МВР тврди дека има обрасци за пасоши и лични карти

Класична дезинформација е дека нема пасоши и лични карти. Патни исправи од сите типови има во доволен број и се одговара на сите барања на граѓаните, кои се во енормно...

Калеидоскоп 20.06.21 | 20:44

Млада дива свиња „си игра“ во делчевскиот Детски парк

Млада дива свиња денеска ги растревожи посетителите во делчевскиот Детски парк во населбата Ново Делчево. Свињата прва ја забележала делчевката Розета Сугарева која...

Здравје 20.06.21 | 20:34

Гинцбург: Спутник В штити од сите мутации на Ковид-19

Руската вакцина против коронавирусот, Спутник В, штити од сите познати мутации на Ковид-19, тврди директорот на Националниот центар за епидемиологија и микробиологија...

Црна хроника 20.06.21 | 20:26

Залутан куршум завршил во продавница во Чаир

Залутан куршум преку кров влегов во продавница во скопската населба Чаир. А.З.(55) од Скопје пријавил дека околу 16.30 часот во неговата продавница на подрачјето на Чаир...

Калеидоскоп 20.06.21 | 19:51

Поскок касна 14-годишно момче од Македонија на плажа во Ниш

Момче од Македнија, на возраст од 14 години, кое било на семеен одмор во Ниш, Србија било каснато од опасната змија поскок денеска. Момчето итно било пренесено во Универзитетскиот...

Фудбал 20.06.21 | 19:40

Столе Димитриевски во тимот на 2. коло на ЕП

Голманот на фудбалската репрезентација на Македонија, Столе Димитриевски се најде во тимот на 2. коло на Европското првеснтво 2020. Чуварот на мрежата на Македонија имаше...

Вести 20.06.21 | 19:35

Нов државен рекорд за Дрита Ислами на 400 метри со пречки

Македонската атлетичарка Дрита Ислами по втор пат во последните три недели го собори државниот рекорд во дисциплината 400 метри со пречки. Ислами на првиот ден од Европското...

Калеидоскоп 20.06.21 | 19:29

Американка пронајдена мртва во Русија, пред смртта испратила СМС

Триесет и четиригодишна студентка од САД е пронајдена мртва во близина на рускиот град Нижни Новгород, источно од Москва. Едно лице е уапсено. Кетрин Серу (34) исчезнала...