сабота, 19 јуни 2021
Твитови 19.06.21 | 19:57

Македонија-Португалија 8-4!

Македонија-Германија 2:1. Дупло појаки. Германија-Португалија 4:2. Дупло појаки. Закључак: Македонија-Португалија 8-4! #НапредМакедонија

Останати спортови 19.06.21 | 19:49

Дрита Ислами со нов македонски рекорд на 400 метри со пречки!

Најдобрата наша атлетичарка во моментов, Дрита Ислами имаше фантастична трка на 400 метри со пречки на Екипното првенство во Европа – трета лига. Таа не само што победи...

Ракомет 19.06.21 | 19:41

Македонија поразена на првиот меч со Србија

Македонските ракометари имаа лош ден на првиот контролен меч со Србија. Македонската ракометна Б-репрезентација е поразена на првата контрола со северниот сосед со...

Свет 19.06.21 | 19:31

Велика Британија повторно со над 10 илјади новозаразени со коронавирус

Велика Британија регистрира 10.321 лице заразени со коронавирус во последните 24 часа, со што бројот на заразени од почетокот на пандемијата се искачи на 4.620,968, соопшти...

Македонија 19.06.21 | 19:18

Божиновски: Куманово 30 години е заложник на СДСМ, 30 години урбанистички хаос без развој и без капитални проекти

Општина Куманово и кумановци 30 години се заложници на СДСМ и неговите локални властодржци. Наместо развој на градот, сведоци сме на целосен застој предизвикан од неодговорното...

Фудбал 19.06.21 | 18:59

Елмас: Секој во тимот посакува бате Горан да не се пензионира

Секој во тимот посакува бате Горан да остане со нас и да не се пензионира. Не чекаат квалификации за Светско, многу важни натпревари и посакуваме тој да биде со нас. Не...

Сервиси 19.06.21 | 18:33

Вакцинирањето во Србија создаде гужва на граница

Зголемена фреквенција на возила и чекање за влез во државата од околу 20 минути се бележи на граничниот премин Табановце. На останатите гранични премини, од македонска...

Македонија 19.06.21 | 18:26

Владата не се оградува од пишувањата во бугарскиот печат, Заев и неговата свита залудно се кријат зад паушални соопштенија

Владава како соопштение ја пушти истата информација од вчера како реакција на пресот на ВМРО-ДПМНЕ за пишувањата во Бугарија дека Заев понудил пет предлози за декларација...

Здравје 19.06.21 | 18:13

Eдна година боледување од коронавирусот и почина

Човекот од Британија Џејсон Келк (49) кој една година боледување од коронавирусот почина. Тој изминатите 14 и пол месеци ги помина во болница, а почина откако реши да го...

Фудбал 19.06.21 | 18:02

Македонските фанови испиле 75 тони пиво во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Првите...

Црна хроника 19.06.21 | 17:56

Пукање во Лојане – од автомобил застрелал соселанец

Шеесет и седумгодишен жител на кумановското село Лојане е тешко повреден, откако синоќа во него со пиштол пукал негов соселанец. Според информациите, во него од возило...

Сервиси 19.06.21 | 17:53

До крајот на денот нестабилно со пороен дожд и грмежи, од вторник 30 степени

Времето до крајот на денот наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во вечерните часови врнежите насекаде ќе престанат, а во текот на ноќта...

Македонија 19.06.21 | 17:49

Филипче министер „ќе“, Македонија без вакцини додека светот стекнува имунитет, прашањето е кога ќе си поднесе оставка

Венко Филипче не можеше да најде 6.000 вакцини да се ревакцинираат оние лица кои се вакцинираа во Србија, ама најавува 600 илјади дози до крај на месецов, а крајот на месецов...

Црна хроника 19.06.21 | 17:38

Жител на Романовце во својот двор пронашол граната од Втора светска војна

Ц.К. (74) од кумановското село Романовце вчера пријавил дека во дворно место од неговата куќа во пронашол стара неексплодирана направа. Полиција од СВР – Куманово и пиротехничар...

Фудбал 19.06.21 | 17:34

На мечот Украина – Македонија беа срушени две традиции, а тука влегува и Алиоски!

На дуелот Украина – Македонија кој што се одигра во четвртокот, беа срушени две традици на Европските првенства. Имено, тоа е прв натпревар на сите досегашни Европски...

Фудбал 19.06.21 | 17:28

Унгарија освои бод против фаворитот Франција

Нерешено 1:1 заврши првиот натпревар од деветтиот натпреварувачки ден на Европското фудбалско првенство. Попладнево во Будимпешта, Унгарија се избори за реми против...

Фудбал 19.06.21 | 17:23

Висар Муслиу: Против Холандија има што да покажеме

Фудбалската селекција на Холандија е последниот противник на Македонија на 16. Европско првенство. Дефанзивецот Висар Мислиу во пресрет на мечот вели дека само со тимска...

Црна хроника 19.06.21 | 17:18

Во затворот „Кшање“ пронајден починат затвореник

Во 2.45 часот по полноќ, во Полициска станица во Крива Паланка било пријавено дека во затворот „Кшање”, во отвореното одделение, бил пронајден починат затвореникот....

Македонија 19.06.21 | 17:15

Рикер доаѓа во Охрид на 1 јули

Вршителот на должност, помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер од 1-ви до 3-ти јули доаѓа во посета на Охрид, а претходно ќе престојува во Милано...

Фудбал 19.06.21 | 17:11

Елмас: Ќе се бориме еден за друг, за цела Македонија, на крај сите да сме среќни!

Македонската суперѕвезда Елиф Елмас посочи дека Македонија и против Холандија ќе тргне на победа, без оглед што „лалињата“ се апсолутни фаворити и без оглед со кој...