сабота, 19 јуни 2021
Свет 19.06.21 | 23:49

Медведев не е меѓу водечките кандидати за изборите коишто ги објави Путин

Вториот човек во Русија, по Владимир Путин и претседател на партијата Единствена Русија, Дмитриј Медведев, отсуствувал на конгресот на владејачката партија, објави...

Балкан 19.06.21 | 23:37

Го славел крајот на учебната година: Ученик завршил во болница откако испил литар водка

Ученик од Загреб завршил во болница откако за време на прославата на последниот ден на училиште испило литар водка. Момчето (14) било пренесено во болница во многу сериозна...

Балкан 19.06.21 | 23:27

Наредена евакуација по нова експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак

Во силна експлозија во кругот на фабриката „Слобода“ – Чачак што се случила петнаесетина минути пред 20 часот, се повредени најмалку двајца работници. Во моментот...

Фудбал 19.06.21 | 23:15

Нов кикс на „Црвената фурија“: Шпанија само до реми против Полска

Репрезентацијата на Шпанија не успеа да дојде до победа ниту во вториот одигран натпревар на Европското првенство. По нерешениеот исход против Шведска во првото коло,...

Црна хроника 19.06.21 | 22:58

Велешанец скршил неколку ребра откако паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец паднал од цреша, поради што се здобил со фрактури на ребра. Портпаролот на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова, за МИА информира...

Естрада 19.06.21 | 22:47

Како вљубени тинејџери: Мадона и нејзиното 36 години помладо момче се шетаат низ Њујорк

Кралицата на поп-музиката, Мадона, е фотографирана додека возi велосипед низ улиците на Њујорк, без никакво обезбедување телохранители покрај неа.Edinstven koj Единствен...

Црна хроника 19.06.21 | 22:36

Петмина поврдени кога автомобил паднал на пругата кај Градско

Пет луѓе се повредени кога автомобил, што се движел во близина на бензиска пумпа во Градско, околу 19 часот паднал од патот на железничката пруга. Како што информира за...

Македонија 19.06.21 | 22:27

Божиновски: Не се скриена камера, ова е остварен проект со кој се фалат

Фејсбук активистот Божидар Божиновски објави ироничен коментар за објава на градоначалничката на Тетово, која на социјалните мрежи се пофали со реновирање на тоалет. Не...

Балкан 19.06.21 | 22:12

Вучиќ со порака до Србите во Црна Гора: Мора да ги издржиме нападите и притисоците

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ објави на својот профил на Инстаграм порака со која им се обрати на Србите во Црна Гора. Вучиќ порача дека притисоците врз...

Македонија 19.06.21 | 22:04

Џамбаски: Заев во Софија се сеќава, но кога е во Скопје заборава дека Македонија е бугарска

Европратеникот и потпретседател на бугарската ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, на социјалните мрежи објави видео со кое го повторува ставот дека Македонија е бугарска. Џамбаски...

Македонија 19.06.21 | 21:55

Љубчо Нешков: Без помош од Бугарија, Заев немаше да дојде на власт

Бугарскиот новинар и сопственик на агенцијата БГНЕС, Љубчо Нешков, во телевизиско интервју изнесe тврдење дека Зоран Заев и СДСМ имале голема помош од Бугарија за да...

Економија 19.06.21 | 21:44

Коморите неделава на разговори со Влдата за еколошката такса за горивата

Бизнис коморите од Македонија неделава ќе имаат средба со Владата во обид да ја разубедат да им ја наметне еколошката такса, со која ќе се плаќа по 4,13 денари со ДДВ за...

Економија 19.06.21 | 21:31

Ниските плати и лошите услови причина за слаб интерес за упис во текстилните училишта

Просечната плата од 250 евра во тексилството и уште пониската во кожарството не се атрактивни за учениците од основните училишта. Ни најавата за државни стипендии не...

Свет 19.06.21 | 21:24

Заканата дава резултат: Жителите на одат на вакцинација за да не им бидат блокирани мобилните телефони

Луѓето во најнаселената провинција во Пакистан, Пенџаб, ги преплавија центрите за вакцинација против Ковид-19 неколку дена откако властите се заканија дека ќе ја блокираат...

Фудбал 19.06.21 | 21:17

Најдобриот натпревар на ЕУРО: Германија подобра од Португалија

Репрезентацијата на Германија ја совлада селекцијата на Португалија со 4:2 во дербито од второто коло од Ф групата на Европското првенство. Португалците ги постигнаа...

Естрада 19.06.21 | 21:01

Ќерката на Мајкл Џексон на 14 години се обидела да се самоубие поради злоставување на социјалните мрежи

Единствената ќерка на поп-иконата Мајкл Џексон, Парис Џексон, во разговор со Вилоу Смит, за емисијата „Разговори на црвената маса“, раскажува за тоа како било да се...

Балкан 19.06.21 | 20:48

Јанаки Стоилов: Бугарската техничка Влада има цел да ги разоткрие моделите за спроведување корупција

Техничката Влада во Бугарија која е со многу ограничен мандат паралелно е и со голема амбиција добро да ги организира парламентарните избори во јули и да ги пронајде...

Свет 19.06.21 | 20:36

На Амнести Интернешнал не им се допаѓа изборот на новиот претседател на Иран

Организацијата „Амнести Интернешнл“ (АИ) го осуди изборот на Ебрахим Раиси за претседател на Иран и повика на истрага против него за „злосторства против човештвото“. Фактот...

Свет 19.06.21 | 20:27

Голем пожар и експлозии во магацин за пиротехника во Москва

Голем пожар во складиште за пиротехника во Москва предизвика серија експлозии. Огнот се проширил од магацинот до соседната зграда, а вкупната површина на пожарот е...

Фудбал 19.06.21 | 20:14

Поставен нов рекорд на постигнати автоголови на едно Европско првенство

Иако на Европското фудбалско првенство се уште се игра само второто коло од групната фаза, веќе е поставен нов рекорд по постигнати автоголови. Досега пет фудбалери...