петок, 18 јуни 2021
Фудбал 18.06.21 | 23:20

Aнглија и Шкотска одиграа без голови

Репрезентациите на Англија и Шкотска си ги одмерија силите во Лондон по врнежливо време. Првото полувреме, шкотските фудбалери настапија офанзивно и како да застанаа...

Калеидоскоп 18.06.21 | 23:04

Како со туѓи лични карти се земаат брзи кредити во Македонија?

Битолчанец злоупотребувајќи ја довербата на својот пријател и сосед, му ги дознал податоците од личната карта и трансакциската сметка и подигнал брз кредит на име на...

Македонија 18.06.21 | 22:36

Џамбаски со ново фaшиcтичкo видео – Македонија е бугарска, ја продолжуваме битката за вистината

Бугарскиот европратеник и заменик претседател на партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски, на социјалните мрежи го сподели официјалниот спот на партијата кој е дел од кампањата...

Останати спортови 18.06.21 | 22:17

Каратистката Јованоска седми македонски спортист на ЛОИ во Токио

Македонската каратистка Пулексенија Јованоска ќе настапи на претстојните летни Олимписки игри во Токио, откако доби вајлд карта од Меѓународниот олимписки комитет....

Македонија 18.06.21 | 22:14

Заев: Имаме исчекор – ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Имаме исчекор – ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ. На средбите во Софија го активиравме дијалогот и потврдивме дека сме за пријателство. Дијалогот...

Фудбал 18.06.21 | 21:52

Ловрен лут за спорниот момент од натпреварот со Чешка: Да скокам како свеќа?

Репрезентациите на Чешка и Хрватска ги поделија бодовите во меѓусебниот натпревар од второто коло од групата Д на Европското првенство играјќи натпревар без победник...

Кошарка 18.06.21 | 21:50

Пабло Ласо го продолжи договорот со Реал Мадрид

Тренерот на кошаркарите на Реал Мадрид, Пабло Ласо, го продолжи договорот со „кралскиот клуб“ до лето 2023 година. Ласо изминатата деценија ја мина на клупата на мадридскиот...

Здравје 18.06.21 | 21:33

Руски научници открија нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална агенција за биомедицина (ФМБА) откри нова мутација на коронавирусот, која е способна да ја намали ефикасноста на лекувањето и превентивните лекови,...

Здравје 18.06.21 | 21:30

Проф. Трајковски за индискиот сој: Ситуацијата за кратко време може да се претвори во кошмар

Професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски, кој на дневна основа статистички ги следи сите официјални информации поврзани со коронавирусот, објави нова анализа...

Скопје 18.06.21 | 21:22

Ѓорѓиeвски: Градоначалникот на Кисела Вода за промена на сијалици наместо 250.000 евра, сака да потроши енормни 2,4 милиони евра

Наместо 250.000 евра за промена на сијалици колку што реално чини и е предвидено за оваа студија, градоначалникот сака да потроши енормни 2,4 милиони евра. Значи ние, некого...

Фудбал 18.06.21 | 21:14

Тепачка на хулигани во Лондон, летаа тупаници

Големиот ривалитет кој постои помеѓу Англија и Шкотска кулминираше со тепачка на улиците на Лондон пред дуелот од второто коло од Европското првенство. Се појави снимка...

Балкан 18.06.21 | 20:53

Земјотрес од 4,6 степени во Грција

ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 80 километри, 50 километри југоисточно од грчката населба Лардос и 244 километри југоисточно од Ајдин во Турција. Жител...

Фудбал 18.06.21 | 20:48

Хрватска со бод против Чешка остана во игра за осминафиналето

Во дуелот од второт коло во Групата Д на Европското фидбалско првенство, репрезентацијата на Хрватска во саботата на „Хампден Парк“ во Глазгов одигра без победник...

Македонија 18.06.21 | 20:42

На што спадна Заев од три добиени датуми…

Зоки бе, од три добиени датуми, спадна на јазикот ни е ист со бугарскиот, ама различен – коментира аналитичарот Ивор Мицковски. Во бугарски медиуми се шпекулира дека...

Фудбал 18.06.21 | 19:57

Ериксен по операцијата ја напушти болницата, прво отиде да ги посети соиграчите

Фудбалерот на Данска, Кристијан Ериксен, ја напушти денеска болницата во Копенхаген, една недела откако доживеа срцев удар на натпреварот против Финска на ЕУРО2020. Данските...

Семејство 18.06.21 | 19:44

Трамп се разведува, се појавила снимка која тоа го потврдува

Откако Доналд Трамп ја напушти канцеларијата на претседателот на САД, медиумите беа најмногу заинтересирани за Меланија Трамп. Поранешната прва дама за време на мандатот...

Фудбал 18.06.21 | 19:33

Македонските фудбалери стасаа во Амстердам, релаксиран тренинг пред мечот со Холандија

Македонската фудбалска репрезентација од денес е во Амстердам, во понеделник ќе се сретне со Холандија, последен меч без резултатско значење за нашата репрезентација...

Фудбал 18.06.21 | 19:22

Мрме пофален дека е вистинско освежување за европскиот фудбал

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, доби пофални зборови од новинарите на спортската мрежа Sport Klub. Имено, во анализата на вчерашниот...

Психологија 18.06.21 | 19:12

Што значи да ги сонувате овие пет работи?

Лори Квин Левенберг, професионална аналитичарка за соништа, откри за порталот „Кат“ како да ги толкуваме луѓето и сценаријата што ни се појавуваат во соништата. Без...

Здравје 18.06.21 | 19:01

Нова опасна мутација на Ковид-19 открија руски научници

Руската Федерална агенција за биомедицина (ФМБА) откри нова мутација на коронавирусот, која е способна да ја намали ефикасноста на лекувањето и превентивните лекови,...