вторник, 15 јуни 2021
Македонија 15.06.21 | 22:44

Роденденска прослава во Антички: Од Охрид ќе одекне пресвртот во ВМРО-ДПМНЕ

Во Античкиот амфитеатар во Охрид утревечер во 19 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе го одбележи тиресет и првиот роденден, информира партијата. На настанот обраќање ќе има генералниот...

Црна хроника 15.06.21 | 22:38

Гаранцијата од половина милион евра била личен имот на Рашковски

Гаранцијата од половина милион евра, која поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски ја нудеше за да се брани од слобода, се состои од движен и недвижен...

Скопје 15.06.21 | 22:30

Тони Сали постхумно го доби признанието за најдобар седношколец

Во Градскиот Парк во Скопје денеска традиционално се одржа манифестацијата „Средба на првиот со најдобрите“ на која градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов...

Македонија 15.06.21 | 22:27

Попов: Машината на СДСМ е во погон

Организациониот секретар на СДСМ, Мартин Попов, вечерва одржа средба со ИО на СДСМ Неготино, а потоа учествуваше на маалска средба со граѓаните на Неготино. Многу општини...

Скопје 15.06.21 | 22:21

Средно уметничко мака си има со човеков партиски

Професорскиот президиум на средно уметничко училиште ќе излезе на протест в среда во 12 часот пред Министерство за образование на протест со барање за разрешување на...

Музика 15.06.21 | 22:07

Лара има нов хит, слушнете ја „Осамена“

Нема сомнежи дека оваа 2021 година е година на младата пејачка Лара Иванова. Со нумерата „Некогаш ќе помине“, која ја објави пред само пет месеци, дефитивно таа ги освои...

Македонија 15.06.21 | 21:56

Петкоска: Денес сме на барикадите во Собранието, во одбрана на историјата како посебен предмет

Денес не стигнавме на барикадите пред МНР, но затоа денес сме на барикадите во сала Борис Трајковски во Собранието на Република Македонија во одбрана на Македонската...

Фудбал 15.06.21 | 21:50

Македонските фудбалери му посакаа брзо закрепнување на Ериксен

Македонските фудбалски репрезентативци денеска преку капитенот Горан Пандев му посакаа брзо закрепнување на данскиот фудбалер Кристијан Ериксен, кој во саботата...

Македонија 15.06.21 | 21:42

Османи песимист – ако не на 22 јуни, којзнае кога

Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека утре во собраниската Комисијата ќе има можност отворено да разговара со пратениците за, како што вели, хронолошки...

Македонија 15.06.21 | 21:37

A каде е Пендаровски?

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова денеска во Дневникот на Сител телевизија, во врска со преговорите со Бугарија вели дека профилот на Заев е кажувам, заборавам,...

Македонија 15.06.21 | 21:33

Силјановска: Реформи во вакви тешки времиња на здравствена криза не се прават, особено не со деца

Силјановска Давкова: За образовна реформа треба сериозен пристап и консултација со сите фактори, не реформа – заради реформа, особено не врз деца  Во гостување во...

Македонија 15.06.21 | 21:30

Веќе никој од власта не го гледа датумот: Нашето членство во ЕУ нема да биде лесно

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во своето гостување во емисијата „24 Анализа” на „Телевизија 24” вели дека земјава мора постојано да има листа на задачи...

Фудбал 15.06.21 | 20:35

Португалија ја совлада Унгарија, Роналдо најдобар стрелец на европските првенства

Актуелниот европски првак Португалија ја совлада вечерва Унгарија со 3:0 (0:0) во воведниот натпревар од групата Ф на ЕУРО2020. Унгарците, кои до самиот финиш на натпреварот...

Македонија 15.06.21 | 20:33

Мерко: Иако концесиите се истечени, платформите се единствената туристичка „понуда“ во Струга

Градбите се легални, но концесиите им се истечени, вака градоначалникот Рамиз Мерко вечерва го објасни случајот со платформите на струшкото крајбрежје кои, според него,...

Скопје 15.06.21 | 20:28

Во мое време Скопје беше во финансиска позитива: Барем да ги исполнеше ветувањата

Во вечерашното издание на емисијата “Што не е јасно?” гостуваше поранешниот градоначалник на Град Скопје од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски кој зборуваше...

Македонија 15.06.21 | 20:24

Коцарев: Македонскиот идентитет нeмa бугарски кopeња

Политичарите од Македонија и Бугарија да бидат свесни дека геополитичките игри во некои можни сценарија можат да предизвикаат штетни последици за двете земји, порача...

Македонија 15.06.21 | 20:14

Пробиени податоците на граѓани пријавени на сајтот Вакцинација.мк

Податоците оставени на сајтот Вакцинација.мк не се безбедни, тврди за Алфа ТВ човек кој вели дека за само седум минути без особени познавања од областа на ИТ технологијата,...

Македонија 15.06.21 | 20:11

Јакимовски: За наше членство во ЕУ единствено вистински притиска Стејт департментот, сè останато е лицемерие

Претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски во гостувањето во „Само Вистина” на „Канал 5” телевизија истакна дека земјава го има научено процесот пред одржување на меѓувладината...

Македонија 15.06.21 | 20:08

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Ова беше историски самит. Ќе остане во аналите како наша прва шанса не само да сте на масата, туку да бидете присутни во целиот процес, рече вечерва министерката за одбрана...

Македонија 15.06.21 | 20:07

Да се спречи националниот срам што ѝ се подготвува на Македонија од страна на Заев и неговите соработници

ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжи со протестите пред МНР. Петти ден по ред како се случуваат блокадите, поради како што информираат од партијата, спречување на националниот...