понеделник, 14 јуни 2021
Фудбал 14.06.21 | 23:52

ЕП во фудбал: Шведска ја запре Шпанија во Севилја

Селекциите на Шпанија и Шведска одиграа без голови во понеделникот во Севилја во мечот од првото коло во Групата Е на Европското фудбалско првенство. Очекувано „Фурија“...

Патувања 14.06.21 | 23:36

Кои 18 земји на ЕУ сѐ уште се затворени за Македонците?

Граѓаните на Македонија сѐ уште имаат забрана за влез во 18 земји од Европската унија. Најавите дека некои земји препознаваат некои вакцини, а некои не, создаваат само...

Македонија 14.06.21 | 23:19

Трибина на СДСМ во Прилеп: Интонирана химната, ама го немаше стихот со Гоце Делчев

Владеачката партија денеска одржа граѓанска трибина во Прилеп На трибината говорници беа вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски, пратеникот Миле...

Скопје 14.06.21 | 23:10

Ова се вашите влажни марамчиња фрлени во тоалет

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до сите корисници на канализацискиот систем, во него да не се фрлаат отпадни материјали кои не се подлежни на разложување...

Црна хроника 14.06.21 | 22:55

Скопјанец претепан во Центар

Љ.А. (28) од Скопје ноќеска во 1.20 часот пријавил во СВР Скопје дека вчера (13 јуни 2021) околу 23.45 часот на подрачје на Центар бил физички нападнат од неколку лица. Се преземаат...

Балкан 14.06.21 | 22:45

Ердоган и Мицотакис се согласија да продолжат со дијалогот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека се согласил со грчкиот премиер за продолжување на дијалогот меѓу двете земји околу спорните прашања. Ердоган,...

Македонија 14.06.21 | 22:35

Заев се сретна со Бајден, го покани да ја посети Македонија

Премиерот Зоран Заев за МИА откри дека попладнево на маргините на самитот на НАТО се сретна со американскиот претседател, Џозеф Бајден, за кого ова беше прва лидерска...

Естрада 14.06.21 | 22:19

Цеца слави роденден: Се чувствувам како да имам 28 години!

Српската пејачка Светлана Цеца Ражнатовиќ денеска слави роденден, а се појави пред својата куќа на Дедиње и им се обрати на медиумите. Се чувствувам како да имам 28 години!...

Свет 14.06.21 | 22:11

Директорката на СТО бара да се укинат трговските бариери воведени поради пандемијата

Директоротката на Светската трговска организација (СТО), Нгози Оконџо-Ивеала, денеска изјави дека се во пораст трговските бариери поставени поради Ковид-19 и побара...

Свет 14.06.21 | 21:52

Автомобил влета во демонстранти во Минеаполис, има загинати и повредени

Една жена загина, а три лица беа полесно повредени во неделата вечерта во Минеаполис кога неименуван маж влета со својот автомобил во група антирасистички демонстранти,...

Економија 14.06.21 | 21:39

Ако во септември има нов бран на ковид-19, Македонија ќе биде неподготвена, смета претседателката на ССК

Секогаш кога имаме изборна години не можеме да бидеме оптимисти затоа што знаеме дека претпријатијата, компаниите не сакаат да ризикуваат особено кога се наоѓаат во...

Македонија 14.06.21 | 21:24

ВМРО-ДПМНЕ пред МНР: Остануваме тука за да спречиме уште еден национален срам

ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне продолжи со протестите пред Министерстото за надворешни работи. ВМРО-ДПМНЕ од Владата и од МНР бара да откријат за што конкретно се преговара...

Фудбал 14.06.21 | 21:13

Навредлив коментар од украинскиот селектор: Ако не ја победиме Македонија која игра примитивен фудбал, не треба да играме осминафинале

По стартниот пораз од Австрија, фудбалската репрезентација на Македонија се подготвува за натпреварот од второто коло на Европското првенство против Украина. Украинскиот...

Македонија 14.06.21 | 21:01

Маричиќ: Кодовите МКД и МК се во согласност со Преспанскиот договор

Преспанскиот договор е јасен и недвосмислен, нашето уставно име е Република Македонија, меѓутоа со договорот ние имаме недвосмислено правото на користење на...

Здравје 14.06.21 | 20:42

Денеска пристигнаа 12.870 дози „фајзер“, утре треба да дојдат 20 илјади вакцини на „Астра Зенека“

Министерството за здравство информира дека денеска пристигна нова пратка од вкупно 12.870 дози вакцини „Фајзер“ во државата. Станува збор за редовната пратка која ја...

Фудбал 14.06.21 | 20:13

ФФМ бара најстрога казна за Арнаутовиќ!

Фудбалската федерација на Мaкeдонија денеска најостро го осуди националистичкиот испад на австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ, после постигнатиот гол на...

Македонија 14.06.21 | 20:08

Мерко ја навреди новинарката на „Алфа ТВ“: Не си писмена!

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, денеска на прес конференција, информациите дека во Струга има дивоградби ги оцени како шпекулација, а новинарката од Алфа телевизија...

Македонија 14.06.21 | 20:01

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО ДПМНЕ повторно протестираше...

Македонија 14.06.21 | 19:50

Заев се сретна со Радев во Брисел, а оваа недела заминува во посета на Софија

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, денеска, во завршницата на Самитот на НАТО во Брисел оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен...

Македонија 14.06.21 | 19:43

Мисајловски: Заев и Бучковски подготвуваат ново предавство, ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот тоа нема да го дозволи

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски кој зборуваше за моменталната политичката...