недела, 13 јуни 2021
Фудбал 13.06.21 | 23:55

 Холандија ја совлада Украина

Репрезентацијата на Холандија ја победи Украина со 3:2 во вториот натпревар од 1.коло во Ц-групата на Европското фудбалско првенство. Средбата која се одигра во Амстердам...

Свет 13.06.21 | 23:53

Бајден ја поздрави новата израелска влада

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во неделата дека Соединетите држави и натаму се посветени на израелската безбедност и дека ќе соработуваат со новата израелска...

Останати спортови 13.06.21 | 23:40

Ѓоковиќ по триумфот во Париз: Овие 48 часа ќе ги паметам додека сум жив

Потпомогнат од беспрекорен сервис светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ дојде до целта и го победи Циципас со 6:7(6), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 за својот втор шампионат на Ролан Гарос...

Свет 13.06.21 | 23:25

Нетанјаху заминува во опозиција

Повлекувајќи се во опозиција Нетанјаху (71), најдоминантниот израелски политичар од неговата генерација, вети дека наскоро ќе се врати на власт. На бучната седница на...

Фудбал 13.06.21 | 23:19

Грегорич се расплака по победата на Австрија, а кажа и зошто

Победата на Австрија, прва на европските натпреварувања од 1990 година, посебно емотивно ја доживеа еден од стрелците на трите гола, Михаел Грегорич. Крилниот напаѓач...

Балкан 13.06.21 | 23:12

Синот на Младиќ најави ревизија на пресудата

Синот на осудениот генерал Ратко Младиќ, Дарко, најави ревизија на пресудата доживотна казна затвор. Дарко Младиќ изјави дека одделното мислење на судијата Приска Матимба...

Фудбал 13.06.21 | 23:08

Официјално: Ериксен доживеал срцев удар

Данскиот фудбалер Кристијан Ериксен доживеал срцев удар во текот на натпреварот против Финска на Европското првенство, изјавил докторот на данскиот тим, Мортен Босн. -Стануваше...

Свет 13.06.21 | 23:04

Бајден за кралицата Елизабета: Ме потсети на мајка ми, а ме праша за Путин и за Џинпинг

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека британската кралица Елизабета II го потсетила на неговата мајка, но го прашала и за кинескиот претседател Си Џинпинг и...

Естрада 13.06.21 | 22:54

Без разлика на сѐ, луѓето сакаат драми: Гарванлиев зборува за љубовниот живот

Не постои човек во земјава, а веќе ниту во светот кој не слушнал за Васил Гарванлиев. Момче со широка насмевка, добра душа и уште подобро срце. Момче на кое најголем предизвик...

Останати спортови 13.06.21 | 22:48

Циципас: Не знам што правеше Ѓоковиќ, но од соблекувалната излезе сосема друг човек

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас уште долго ќе жали за пропуштената шанса да се закити со првиот грен слем трофеј во кариерата. Тој не го криеше разочарувањето по натпреварот...

Фудбал 13.06.21 | 22:39

Примитивец: Арнаутовиќ на српски пцуеше Алиоски, Алаба не можеше да го додржи

Австрискиот играч Марко Арнаутовиќ на минута пред крајот на мечот го постави конечниот резултат 3:1 за Австрија. Историскиот гол за Австрија за прва историска победа...

Фудбал 13.06.21 | 22:17

Навивач падна од трибините на „Вембли“ на натпреварот Англија – Хрватска

На почетокот на натпреварот помеѓу Англија и Хрватска, кој се одигра на стадионот „Вембли“ навивач паднал од трибините и со тешки повреди бил пренесен во болница, потврди...

Фудбал 13.06.21 | 22:05

Само Ивица Вастиќ е постар стрелец од Пандев на европските првенства

Горан Пандев стана вториот највозрасен стрелец во историјата на европските првенства. Капитенот на македонската репрезентација против Австрија се запиша во листата...

Фудбал 13.06.21 | 21:57

Алиоски: За победа треба да играме добро 90 минути

Езѓан Алиоски вели дека не е доволно да се одиграат 70 добри минути за да се дојде до позитивен резултат на Европско првенство. Разочаран од резултатот, вели дека на едно...

Фудбал 13.06.21 | 21:25

Муслиу: Имаме шанси да ја поминеме групата

Македонскиот стопер Висар Муслиу водеше многу борба во одбраната со противничките фудбалери, но за жал, не успеавме да запишеме добар резултат. Тој призна дека не делувале...

Македонија 13.06.21 | 21:16

Заев: Ние сѐ уште се загреваме за Европа, нашата најдобра игра допрва следува

Честитки до Горан Пандев и до македонската репрезентацијата за првиот, историски гол на ЕП за Македонија, објави вечерва на Фејсбук премиерот Зоран Заев, додавајќи...

Фудбал 13.06.21 | 21:11

Елмас: Сега видовме колку е големо Европското првенство

Мечот против Австрија е голема лекција за македонската репрезентација, вели Елиф Елмас, кој се надева на позитивни резултати во наредните натпревари. Во првото полувреме...

Фудбал 13.06.21 | 21:03

Фода: Грегрич си ја исполни задачата

Селекторот на Австрија Франко Фода задоволен од старот на неговите избраници. Иако во текот на целиот меч доминирапе Македонија, сепак, на крајот Австрија обезбеди...

Фудбал 13.06.21 | 20:55

Барди: Малку ни фалеше за да бидеме поопасни во нападот

Македонија не успеа да ја воспостави напад против Австрија, немаше доволно креација во нападите, противникот ги искористи своите шанси и победи, разочаран е еден од...

Фудбал 13.06.21 | 20:45

Ангеловски: Главата горе, одиме натаму

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски, жали за поразот (3:1) од Австрија на дебито на Европското првенство, но не е разочаран и им порача...