петок, 11 јуни 2021
Фудбал 11.06.21 | 23:59

Aвстрискиот Србин се плаши од Македонија

Ѕвездата на австрискиот состав Мaрко Арнаутовиќ истакна дека неговите соиграчи се свесни за квалитетот што го поседува македонската фудбалска репрезентација и во...

Балкан 11.06.21 | 23:52

Внимавајте ако одите: Во Грција се појави бразилска мутација на корона вирусот

Прв случај на бразилската мутација P.1.2 (VOC-21JAN-02) потврдена е во Грција, а според грчките медиуми случајот е регистриран кај маж во Атина.Засега нема информации за тоа...

Црна хроника 11.06.21 | 23:49

Наташа Николова е пронајдена

Господ е голем. Наташа Николова е пронајдена!! Ви благодарам на сите хумани луѓе што помогнавте на било каков начин!!-напиша на Фејсбук Елена Кузманова. Младата Наташа...

Култура 11.06.21 | 23:36

„Мирно лето“ е еден од класиците на македонската кинематогрфија, рече д-р Чуповски на проекцијата во Кинотека

„Мирно лето“ и „Фросина“ се камен-темелниците на македонската кинематогрфија, рече д-р Атанас Чупоски виш филмолог во Кинотеката на Македонија, каде што вечерва...

Останати спортови 11.06.21 | 23:31

Да ве слушнам: Ноле го сврте мечот и го победи Надал

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пресврт го совлада големиот ривал Рафаел Надал со 3-1 во сетови, односно 3-6, 6-3, 7-6 и 6-2 и така избори пласман во финале на Ролан Гарос. Шпанецот...

Балкан 11.06.21 | 23:21

Земунците го изеле половиот орган на нивниот непријател за вечера, откако претохдно го сомлеле во машина за месо

Објавата дека Веља невоља ги мелел непријателите во машина за месо не е негова оригинална идеја. Тоа го патентирале членовите на Земунскиот клан уште во 2006 година.По...

Фудбал 11.06.21 | 23:09

Македонското знаме се вееше на „Олимпико“

За време на отворањето на Европското првенство и дуелот меѓу Италија и Турција, очекувано, на „Олимпико“ во Рим, развиорено и македонско знаме. Развиорени беа сите...

Фудбал 11.06.21 | 22:53

Италија со победа го почна ЕП

Италија со победа го почна Европското првенство со триумф над Турција со 3-0. На домашен терен на Олимпико првиот гол на Европското првенство 2020 година е автогол на турскиот...

Фудбал 11.06.21 | 22:33

На Грција и пречи што на македонските дресови стои ФФМ

Грција не е на Европското првенство, но најде начин како да учествува во него, Грците се пожалија до УЕФА за македонскиот дрес. (фото: Влада на РМ) Неколку часа пред почетокот...

Македонија 11.06.21 | 22:23

Ѓоргиев: Aпсолутно e неприфатливо дефинирање на Гоце Делчев од страна на владите

Апсолутно неприфатливо е политиката да ги решава историските спорови или историчарите да  ги решаат политичките спорови. Самокритичноста е основниот елемент кој ќе...

Скопје 11.06.21 | 22:17

Бетиќи: Стигмата „оваа и онаа страна на Вардар“ е минато

На вечерашната трибина, потпретседателот Фатмир Битиќи, зборуваше за еднаквиот развој во Скопје, но за економските политики што Владата предводена од СДСМ ги презеде...

Македонија 11.06.21 | 22:00

Ѓоргиев: Во некои писма Гоце Делчев се чувствувал како Бугарин, но други говорел за доминантниот македонски идентитет

Последните два часа од состанокот ги посветивме на Гоце Делчев. Дискутиравме од аспект на тоа каков е пристапот со кој треба да се направи текст за Гоце Делчев кој ќе...

Македонија 11.06.21 | 21:39

„Meрсу буку“: Заев „парла“ француски како да е од Шанзелизе

Социјалните мрежи се полни со коментари и шеги за поздравот на премиерот Заев кон претседателот на Франција. Заев кој инаку е познат по „знаењето“ на јазици овој пат...

Скопје 11.06.21 | 21:31

Лукаревска: Скопје е бренд, нашето детство, сегашност и иднина

Скопје е бренд, Скопје е  нашето детство, сегашност и иднина, Скопје е нашата младост, спомени, Скопје знае да сплотува и зближува, Скопје го заслужува најдоброто, а СДСМ...

Вести 11.06.21 | 21:28

Заев на трибината „Најдоброто“: Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена, да бидеш против ЕУ и НАТО значи да си против својот народ и држава

Во ВМРО-ДПМНЕ нема никава промена, тоа е истата режимска матрица на Груевски, порача вечерва Зоран Заев на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Скопје. Ова нереформирано...

Скопје 11.06.21 | 21:24

Нелоски: Шилегов не реши ниту еден од големите проблеми на Скопје и скопјани, најдоброто за нашиот град е Шилегов да си оди

Најдоброто за нашиот град е Шилегов да си оди. СДСМ е најлошото нешто за нашето Скопје, рече на прес-конференција Владимир Неловски од ВМРО-ДПМНЕ. -Ова се само 10 од многуте...

Скопје 11.06.21 | 21:20

Заев на трибината во Скопје: Покажавме дека за нас зборот важи, ја креираме најдобрата понуда за секој град и општина

Во своето обраќање на трибината „Најдоброто за нашата општина“ претседателот Зоран Заев посочи дека СДСМ во изминатите години покажала дека зборот важи, дека тоа...

Скопје 11.06.21 | 21:18

Заев: Инвестициите во капиталните проекти покажаа што значи најдоброто за Скопје, најдоброто за државата

Поддршката на Владата кон единиците на локалната самоуправа, вклучувајќи го секако тука и Градот Скопје е континуирана и ефикасна, насочена кон развој, екологија, почиста...

Фудбал 11.06.21 | 21:07

Горан Пандев со емотивно обраќање до нацијата, еве што порача

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев дефинитивно заслужи својата богата фудбалска кариера да ја круниса со настап на едно големо натпреварување...

Вести 11.06.21 | 20:50

Заев: Владата им излезе во пресрет на општините кои долги години тонеа во долгови, за да се посветат на планови за развој

Владата им излезе во пресрет на општините кои долги години тонеа во долгови, преку обезбедување 50 милиони евра неповратни средства, што им овозможи да се посветат на...