четврток, 10 јуни 2021
Економија 10.06.21 | 23:41

Зголемената инфлација e резултат на поскапувањето на струјата

Инфлацијата во Македонија е зголемена како резултат на зголемувањето на цената на електричната енергија за домаќинствата, која владата предводена од Социјалдемократскиот...

Здравје 10.06.21 | 23:38

И четвртото срце го дарува жена

Д-р Маја Мојсовска – Мијовска, национална координаторка за трансплантација ни рече дека дарителка е 44-годишна жена чие семејство се согласило да се трансплантираат...

Економија 10.06.21 | 23:35

Димитроска: 20 илјади невработени се избришани од Агенцијата за вработување, тоа не значи дека се враборени

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитроска-Кочоска во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 обвини дека избришани биле 20 илјади невработени лица од Агенцијата за вработување. Од...

Ракомет 10.06.21 | 23:29

Гурбиндо: Потпишав за Вардар зашто Нант ме разочара, а не зашто мојата сопруга е Македонка

Шпанскиот ракометен репрезентативец Едуардо Гурбиндо од наредната сезона ќе го носи дресот на двократниот европски шампион Вардар. Во интервју за шпанскиот весник...

Македонија 10.06.21 | 23:21

Пешевска до Петровска: Тероризам е што донесовте болни пратеници во Собранието, а не 27 април

Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничка во Собранието Жаклина Пешевска во вечерашното издание на емисијата „Патот кон“ на кое што учествуваше...

Македонија 10.06.21 | 23:16

Со камери, фотографии и изјава на градоначалничката: Ова е новата маса за шах, која ѝ даде душа на Битола

Ако СДСМ го бива за нешто тоа е од ништо да направи настан. Последното ништо за Битола е примопредавањето донација маса со клупи и шаховска табла. Свечениот настан беше...

Фудбал 10.06.21 | 23:00

Алиоски: Пет години заедно го носиме македонскиот дрес, сакаме да изнендиме

Македонскиот фудбалски репрезентативец Езѓан Алиоски, верува дека Македонија може да направи сензација на претстојниот собир на најдобрите селекции од стариот континент. Во...

Балкан 10.06.21 | 22:51

Палмер ја искара ЕУ: Губи интерес за Западниот Балкан, треба да ја врати сериозноста

Претставникот на САД за Балканот Метју Палмер изјави денеска дека доследна американска визија за Западен Балкан е онаа која овој регион го гледа посветен на евроинтеграциите...

Здравје 10.06.21 | 22:39

Министерот со скинати фармерки и рацете в џеб: Се подготвува четвртата трансплатација на срце

Започнуваме подготовки за четврта трансплатација на срце. Тимот спремен и мотивиран како и секогаш, соопшти предмалку министерот за здравство Венко Филипче, објавувајќи...

Македонија 10.06.21 | 22:33

Макрон – Заев: Време е за преговори, без одложување

Вашата земја заслужува да ги почне преговорите без одложување, му порача вечерва францускиот претседател Емануел Макрон на премиерот Зоран Заев за време на заедничката...

Македонија 10.06.21 | 22:25

Царовска: Дигиталните учебници се само алатка за учење, наставникот ќе ја има главната улога

Министерката за образование и наука Мила Царовска во гостување на Телевизија Тера одговарајќи на прашање на каков начин ќе се одвива наставата со воведувањето на дигиталните...

Македонија 10.06.21 | 21:42

Помина како убав сон: Постариот син на Мицкоски, Јован, е полуматурант

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил сподели фотографија со своето сeмејство. Постариот син на првиот човек на опозициската партија, Јован,...

Здравје 10.06.21 | 21:36

Беќаровски: На површина излегуваат пациентите кои година и половина седеа дома и беа исплашени

Професорот Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија гостуваше во денешната емисија „24 анализа“ на ТВ 24. Како што истакна тој, вирусот стивнува, но сега се појавуваат...

Фудбал 10.06.21 | 21:30

Димитриевски: Најважно е да не загубиме од Австрија

Голманот на фудбалската репрезентација на Македонија, Столе Димитриевски вели дека веќе е направена анализата на првиот противник на ЕП, Австрија. Стандардниот голман...

Македонија 10.06.21 | 21:27

За просветните работници нема К15, СОНК разочаран: Државата за едни мајка, за други маќеа

Претседателот на СОНК Јаким Неделков е разочаран по одлуката на државата со Ребалансот на буџетот оваа година да исплати регрес за годишен одмор само на јавната администрација,...

Останати спортови 10.06.21 | 21:18

Ѓоковиќ до Јокиќ: Се надевам дека ќе ти донесам среќа во плеј-офот, те сакам, брате!

Најдобриот тенисер на АТП листата, Новак Ѓоковиќ одлучи на тренингот пред полуфиналето на „Ролан Гарос“ со Рафаел Надал да облече дрес на Никола Јокиќ, кој беше прогласен...

Економија 10.06.21 | 21:14

Битиќи: Првпат по 20 години имаме ребаланс во кој се зголемени капиталните инвестиции

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи вечерва во емисијата „Вин-вин“ на телевизија Телма изјави...

Фудбал 10.06.21 | 21:11

Папата го благослови ЕВРО2020

Претседателот на УЕФА Александар Чеферин и други високи фудбалски гости денеска на аудиенција во Апостолската палата во Ватикан добија благослов пред почетокот на...

Македонија 10.06.21 | 21:03

Ако продолжиме со ова темпо, летово ќе имаме свадби и концерти

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5 рече дека епидемиолошката слика во земјава е добра...

Фудбал 10.06.21 | 20:59

Панчев: Имаме екстра квалитетни играчи со кои можеме да изненадиме

Поранешниот македонски репрезентативец Дарко Панчев вели дека нашата А селекција не треба да се задоволи само со учеството на Европското првенство. Прославениот напаѓач...