среда, 19 мај 2021
Балкан 19.05.21 | 23:53

Во Драч запленети милион фунти

Албанската полиција во пристанишниот град Драч, открила и запленила милион фунти скриени во возило кое доаѓало од Велика Британија. Државната полиција имала претходни...

Свет 19.05.21 | 23:43

Најмалку 15 луѓе загинаа при напад на екстремистите во Буркина Фасо

Најмалку 15 луѓе вчера загинаа откако исламски екстремисти нападнале членови на христијанска партија во Тин Акоф, во северниот дел на Буркина Фасо. Се уште ниту една...

Патувања 19.05.21 | 23:30

Нè вратија од аеродром со полициска придружба, со две деца, бевме третирани како криминалци: Скопјанка го сподели искуство за патување по прележан ковид-19

Елизабета Стефанова со објава на социјалните мрежи го сподели своето, за жал, непријатно искуство кое го доживеале таа и нејзиното семејство при обид да заминат на патување...

Црна хроника 19.05.21 | 23:21

Гостиварец оставил капар за автомобил, па наместо да го доисплати го дал во Арачиново

Полицијата информира за нова измама со купопродажба на половни возила. „Пријавениот A. M. (37) усно се договорил со Ш. Р. (67) од Гостивар да купи од него патничко возило по...

Свет 19.05.21 | 23:05

Силвио Берлускони е сериозно болен

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони е сериозно болен и неговото судење под обвинение за мито на сведоци треба да биде прекинато, изјави обвинителката...

Свет 19.05.21 | 22:56

Десетмина вработени во белорускиот портал „Тут“ ќе останат во притвор

Десетемина вработени во белорускиот портал „Тут“, чија работа властите ја забранија, ќе останат во притвор, соопшти денеска Белоруското здружение на новинари. Тројца...

Црна хроника 19.05.21 | 22:44

Почина 24-годишното момче кое беше повредено при пукањето во Бутел 2

Почина 24-годишното момче кое беше во критична состојба пренесено на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, после пукањето во скопската населба...

Здравје 19.05.21 | 22:36

Ако ви се појавуваат ранички во устата и имате болки во телото, тоа се сигнали дека со крвта нештo не е во ред

Според Институтот за медицина во САД, возрасните би требало да консумираат 400 микрограми фолна киселина дневно. Оваа состојка, исто така, позната и како витамин Б9, клучна...

Македонија 19.05.21 | 22:23

Отворена првата канцеларија на иницијативниот одбор за формирање листа на независни кандидати „Охрид пред сè“

Вечерва во Охрид беше отворена првата канцеларија на иницијативниот одбор за формирање листа на независни кандидати „Охрид пред сè“. Како што истакна Димитар Велјаноски,...

Економија 19.05.21 | 22:09

Бочварски: Оставаме простор да отвориме широка јавна расправа за легализација на дивоградбите

На вчерашната седница на Владата дискутиравме за законот за легализација на бесправно изградените објекти и оставаме простор да отвориме широка јавна расправа и низ...

Фудбал 19.05.21 | 21:54

Силекс нов Куп победник на Македонија

Екипата на Силекс е победник на фудбалскиот Куп на Македонија. Во Куп финалето Силекс беше подобар од Академија Пандев против која славеше дури по изведувањето пенали,...

Македонија 19.05.21 | 21:32

Јорданов: Власта постојано се задолжува, а нема стратегија како ќе ги враќа парите

Тоа што ги засега сите граѓани е економската и здравствената криза. Економската криза се чувствува веќе подолг период, а јас жалам што е се чувствува и во наредниот период...

Македонија 19.05.21 | 21:13

Претседателот на Европскиот Совет по средбата со Заев не сакаше да одреди датум за преговори меѓу Македонија и ЕУ

Претседателот на Европскиот Совет, по средбата со премиерот Заев, не сакаше да одреди датум за отворање на преговорите меѓу земјава и ЕУ. Тој беше воздржан дури и за...

Македонија 19.05.21 | 20:55

Героски најави нов скандал со криумчарење мигранти од страна на личност од Извршната власт

Новинарот Бранко Героски во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија, вели дека не се сеќавал во минатото да има нарко трговија директно...

Македонија 19.05.21 | 20:47

Мицкоски на средба со Браун: Власта владее со сила, не го слуша гласот на народот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со Даниел Браун – официјален претставник на Фондацијата Конрад Аденауер во Македонија. ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 19.05.21 | 20:25

Лиле Стефанова не го пријавила станот од 75.000 евра во луксузниот објект на „Адора Инженеринг“ што го купила нејзината невработена ќерка

Рената Стефанова, ќерката на обвинителката Лиле Стефанова од Јавното обвинителство за организиран криминал, пред повеќе од пет години како тогаш 21-годишна невработена...

Македонија 19.05.21 | 20:07

Хрватската амбасадорка во Бугарија повикана на разговор во бугарското МНР поради Македонија

По наредба на министерот за надворешни работи на Бугарија, Светлан Стоев, денеска е повикана на разговор амбасадорката на Република Хрватска во Софија, Јасна Огњановац,...

Калеидоскоп 19.05.21 | 20:00

Мртви-ладни крадат темјанушки среде бел ден во Битола

Неколку битилчани се фатени како крадат темјанушки среде бел ден. Тие станаа хит на Ѕидот на срамот на интернет платформите. Не се со ураниум цвеќињата во Битола , бруки...

Македонија 19.05.21 | 19:32

Заев очекува инвестицискиот план за Западен Балкан да создаде одржлив економски раст и нови рабони места

Европскиот инвестициски план кон Западен Балкан е од исклучителна важност и доаѓа во вистинско време кога земјите од регионот се подготвуваат за пост-ковид периодот...

Свет 19.05.21 | 19:17

ЕУ ги отвори границите за целосно вакцинираните патници со Фајзер, Модерна, Астра Зенека, и Џонсон и Џонсон

ЕУ денеска го направи првиот чекор кон релаксирање на ограничувањата за патувања во блокот. Договорено е да им се дозволи влез на целосно вакцинирани патници, но со...