вторник, 18 мај 2021
Здравје 18.05.21 | 23:40

Д-р Беќаровски: Да и зададеме удар на пандемијата, сите заедно да помогнеме октомври да е месец на насмеани лица

Сите заедно да помогнеме октомври да е месец на насмеани лица, на ученици во училишните клупи, студенти во студентските домови, вели во својот фејсук статус докторот...

Балкан 18.05.21 | 23:35

Европратеници бараат вклучување на Западен Балкан во планот за вакцинација на ЕУ

Писмо до кое дојде МИА, потпишано од 17 европски пратеници и испратено до Европската Комисија бара од Европска Унија поактивно да се вклучи регионот во политиките и набавките...

Македонија 18.05.21 | 23:30

Стоилковски за Костадинов: Македонијо, тешки опинци те газат!

Портпролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски запраша дали неговиот колега од СДСМ, Коста Костадинов добил книга од бугарскиот автор Костадин Костадинов. Портпаролот...

Здравје 18.05.21 | 23:22

Почекајте, доаѓа претседателот! – Постарите лица со часови чекаат за вакцинација

Ова е пунктот за вакцинација во Куманово. Часот е 13 и 55 минути. Во секој момент се очекува да пристигне Претседателот Стево Пендаровски за да ја прими вакцината. Пред...

Сервиси 18.05.21 | 23:12

Од утре дождови, за продолжениот викенд сонце за уживање

Утре времето ќе биде стабилно со засилен ветер од југозападен правец. Во следните два дена ќе преовладува променливо облачно и свежо време со слаб локален дожд, а во...

Вести 18.05.21 | 23:08

Мицкоски: Владата има потценувачки и недостоинствен однос кон Ромите, неопходна е целосна инклузија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостување во Рома Њуз истакна дека изминатиот период владата има потценувачки и недостоинствен однос кон Ромите,...

Музика 18.05.21 | 23:02

Васил Гарванлиев не ја однесе Македонија во финале

Македонија не се пласираше во финалната вечер на овогодинешниот Евросонг. Македонскиот претставник Васил Гарванлиев имаше одличен сценски настап, но тоа не беше доволно...

Македонија 18.05.21 | 22:41

Поранешна потпретседателка на СДСМ со критика до Царовска: Со Велико Трново во науката- напред!

Поранешната потпретседателка на СДСМ и професор Ана Павловска Данева со остра критика до министерката за образование Мила Царовска. -Со Велико Трново во науката –...

Астро 18.05.21 | 22:34

Нè очекуваат големи космички промени до крајот на мај

Сезоната на Близнаците почнува на 20 мај и трае до 21 јуни. Истовремено нè очекува и влијанието на три ретроградни планети, помрачувањето на Месечината и квадратот на...

Естрада 18.05.21 | 22:30

Има ли место за Македонија во финалето на Евровизија?

Од 16 земји кои вечерва настапуваат десет ќе влезат во финалната вечер. Македонскиот претставник Васил имаше одличен, впечатлив сценски настап. 1. Литванија: Групата...

Твитови 18.05.21 | 22:29

Шефот најубо знај

Мила: шо да пишиме за Евровизија? Бот: Шо знам, ќе копирам од кај шефот, тој најубо знај.

Сцена 18.05.21 | 22:22

Фолкерот Ѓоко го пукна балонот – четврто па машко

Фолкерот Ѓоко Јовиќ ќе стане татко по четврти пат, и ќе добие уште еден син. Убавата вест ја откри предмалку на забавата организирана по повод откривањето на полот на...

Естрада 18.05.21 | 22:19

Одвратно: Буба Корели го покажа пенисот на Инстаграм

Раперот Амар Хоџиќ – Буба Корели е прилично активен на социјалните мрежи и редовно ги известува фановите каде е и што прави. Дури и повеќе одошто сакаат да знаат. Последното...

Естрада 18.05.21 | 22:16

Двоглав орел и на Евровизија – Албанската претставничка провоцира

Претставничката на Албанија Анџелија Перистери со својот соработник излегла пред новинарите и го покажала симболот на Голема Албанија т.н. „двоглав орел“.   View...

Македонија 18.05.21 | 22:11

Мицкоски: Да бев на местото на Заев, сега ќе произведувавме вакцини против ковид 19

Јас сум го коментирал тоа многу пати во минатото, ќе кажам и сега дека станува збор за една катастрофална ситуација во справувањето со КОВИД пандемијата. Но, не само...

Македонија 18.05.21 | 22:04

Мицкоски: Заев ја отвори Пандорината кутија, трајно се нарушени преговарачките позиции на државата

Ние немаме апсолутно никаква информација од страна на надлежните за тоа што во моментот се случува, дали течат преговорите, на кој начин се вршат тие преговори и слично....

Црна хроника 18.05.21 | 22:02

Дpaма во Шутка намepно го удриле со автомобил, го пpeтeпале со бeзбол пaлкa и му го демолирале возилото

Вистинска драма се случувала доцна синоќа во населбата Шуто Оризари во близина на полициската станица откако неколку лицаа вооружени со безбол палки намерно предизвикале...

Естрада 18.05.21 | 21:59

Пукна балонот – Јовиќ чека син

По Теодора, Михаил и Јоан, следува син. Четвртото машко во семјеството на фолкерот Ѓоко Јовиќ. Убавата вест ја откри попладнево на забавата организирана по повод откривањето...

Естрада 18.05.21 | 21:53

Евровизиската водителка била маж

Една од најпознатите јутјуберки во светот, холандската шминкерка и интернет ѕвезда Ники де Џегер (27) позната под јутјуб името NikkieTutorials, е една од евровизиските водителки. Таа...

Музика 18.05.21 | 21:52

За тие што пропуштија: Уживајте во најдобриот настап на Македонија на Евровизија

Васил Гарванлиев тукушто настапи како шести на евровизиската сцена во рамките на првата полуфинална вечер. Македонскиот музичар со моќен вокал ја изведе „Here I Stand“....