понеделник, 17 мај 2021
Балкан 17.05.21 | 23:50

Столтенберг: КФОР останува на Косово

Сите 30 членки на НАТО, вклучувајќи ги и Соединетите држави, се посветени на мисијата на КФОР на Косово и нема промена на мандатот за КФОР, рече генералниот секретар на...

Македонија 17.05.21 | 23:35

Скендер Реџепи: Коалицијата Алијанса-Алтернатива во првиот круг на изборите ќе оди самостојно

Скендер Реџепи од Алтернатива вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 беше прашан и за можна коалиција на локалните избори кои ќе се одржат во втората половина...

Здравје 17.05.21 | 23:25

Откриени нови симптоми на Ковис-19 кои најверојатно се поврзани со индискиот вид

Индија во моментов е најпогодена од коронавирусот, а лекарите од Бенгалуру (Карнатака, Индија) веруваат дека откриле неколку нови симптоми на инфекцијата, кои најверојатно...

Свет 17.05.21 | 23:14

Американски неделник објави ексклузивен материјал за „таен свет од малку познати сектори на американската армија” составен од над 60.000 луѓе

Американскиот неделник денеска објави ексклузивен материјал за „овој таен свет… од малку познатите сектори на американската армија”, составен од над 60.000 луѓе. Истражувањето...

Македонија 17.05.21 | 22:59

Луѓето во старо-новото раководство на СДСМ многу добро се покажаа во сферата на криминалот, скандалите и корупцијата

Секој што беше замешан во криминал, афери и скандали стана дел од новото раководство на СДСМ. Јасно е што ќе биде новиот фокус на партијата, криминал и провизија од матни...

Економија 17.05.21 | 22:48

Институциите ќе подготват акциски планови за реализацијата на ИПА 2 проектите

Владата на тематска седница што се одржа вечерва го разгледа напредокот на проектите финансирани преку ИПА 2 и проектите што се финансираат од меѓународните финансиски...

Свет 17.05.21 | 22:26

Израелски авиони го погодија седиштето на Црвената полумесечина на Катар во Газа

Израелски воени авиони денеска во Газа го погодија седиштето на Црвената полумесечина на Катар, членка на Меѓународната федерација на друштва на Црвен крст и Црвена...

Фудбал 17.05.21 | 22:11

Официјално почна продажбата на билетите за натпреварите на Македонија на ЕП во фудбал

Од денес и официјално започна продажбата на билетите за натпреварите на Македонија на претстојното Европско првенство, кое ова лето ќе се одржи ширум Европа. Од УЕФА...

Калеидоскоп 17.05.21 | 22:03

Се продаваат за 1.000 евра од килограм, а се одгледуваат и во Македонија

Познат е уште од времето на старите Египќани, Римјани и Грци, но повторно е откриен дури во 19 век! Неговото доцнење меѓу печурките не го попречи веднаш да ја земе кралската...

Македонија 17.05.21 | 21:45

Македонија на 6 место светот по смртност од Ковид-19

Високи дози на антибиотици, различни болнички протоколи, неискуство на персоналот во малите градови – се меѓу причините за се уште високата смртност од ковид-19 во земјава...

Фудбал 17.05.21 | 21:23

Бомба падна во куќата на поранешниот фудбалер на Вардар, Ибе Зито Огбона

Огбона бил во неговиот дом во момент кога паднала ракета, по што интервенирала Брза помош, која го однела во болница на дополнителни прегледи. Од ден на ден расте бројот...

Скопје 17.05.21 | 21:14

Петре Шилегов вечерва се вакцинираше во салата „Борис Трајковски“

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вечерва се вакцинираше во салата „Борис Трајковски“ Вечерва во Центарот за вакцинација во салата “Борис Трајковски” го...

Свет 17.05.21 | 21:00

Израел извел еден од најтешките напади на Газа, 40.000 Палестинци ги напуштиле своите домови

Вчерашните ноќни воздушни напади на Газа биле меѓу најтешките досега. Израелската војска тврди дека гаѓала домови на лидери на Хамас. Оштетени се главни автопати и...

Калеидоскоп 17.05.21 | 20:51

Поради овие уреди добивате високи сметки за струја: Исклучете ги и намалете ја потрошувачката

Освен што со исклучување на уредите ќе заштедите струја, ќе се заштитите и од удар на гром. Дали знаете дека вашите кујнски апарати водат „таен живот“ додека се исклучени?...

Кошарка 17.05.21 | 20:45

Тони Кукоч после седум неуспешни обиди влезе во Куќата на Славните

Легендата на хрватската кошарка и на шесткратниот НБА првак Чикаго Булс, Тони Кукоч после седум неуспешни обиди, конечно влезе во Куќата на Славните. Еден од најдобрите...

Здравје 17.05.21 | 20:32

10 загрижувачки знаци дека срцето ви е слабо и може да откаже во секој миг

Според д-р Дејвид Мајдалан, од клиниката во Кливленд, постојат јасни симптоми на лошо срце, на кои треба да се обрне внимание. Ако ги приметите, задолжително јавете се...

Македонија 17.05.21 | 20:16

Дел од граѓаните постари од 40 години се жалат дека сè уште не добиле термин за вакцинирање

Додека здравствените власти велат дека сите оние кои се заинтересирани за вакцинирање постари од 40 години добиле термин за првата доза на вакцина против ковид, голем...

Астро 17.05.21 | 20:05

Секој хороскопски знак си има по една супермоќ: Дали ја знаете вашата?

Овен – неограничена енергија Припадниците на овој знак може да бидат јунаци чија енергија никогаш не пресушува. Брзи се, снаодливи, па дури и може да не јадат и не спијат...

Македонија 17.05.21 | 19:51

Илиевски: Зборувајте за да не ве замолчат-Аудио материјалот во кој се слуша како Шекеринска жално се одјавува од партијата е отстранет од Фејсбук

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил го коментираше отстранувањето на аудио материјалот од вчерашниот конгрес на СДСМ. Аудио материјалот во кој се слуша како...

Балкан 17.05.21 | 19:38

Бугарија отвора два пункта за вакцинација на македонски граѓани

Државјаните на Македонија од утре ќе можат да примат вакцина против ковид-19 на двата пункта што Бугарија ги отвори во меѓуграничната зона на два гранични премина со...