недела, 16 мај 2021
Свет 16.05.21 | 23:59

Папата повика на примирје и крај на насилството

Папата Франциск денеска ја осуди неприфатливата „спирала на насилство“ меѓу Израел и Палестинците, нагласувајќи дека убиствата, особено на деца, е „знак дека тие...

Психологија 16.05.21 | 23:58

Ако сте магнет за другите, тогаш вие сте со…

Магијата и искрите на привлечност значат многу повеќе од романтична, сексуална или физичка привлечност. Вашиот шарм, позитивна личност и добра енергија можат да ви...

Музика 16.05.21 | 23:50

Интересни тоалети и костуми, впечатливи фризури и драматична шминка – отворена Евровизија 2021

Интересни тоалети и костуми, впечатливи фризури и драматична шминка – претставниците  на Евровизија 2021 се појавија на тиркизниот килим во гламурозни изданија, на свеченото...

Македонија 16.05.21 | 23:40

Спасовски: Со чесност и професионалност да одговориме на секој предизвик

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски кој на денешниот партиски конгрес е реизбран за уште еден мандат, на својот фејсбук профил се заблагодари за довербата што...

Македонија 16.05.21 | 23:34

Филипче: Секогаш ќе бидам на страната на граѓаните и ќе се борам со пандемијата

Министерот за здравство Венко Филипче напредуваше во партиската хиерархија на СДСМ и од денеска тој е потпретседател на партијата. Филипче е избран на оваа позиција...

Економија 16.05.21 | 23:26

Мелничарите предупредуваат: Брашното и лебот ќе поскапат до плафон ако не се заштити домашното производство

Мелничарите од земјава се соочуваат со блокада од косовска страна. Велат дека веќе 25 дена не можат да реализираат извоз зашто Косово им ги враќа камионите со брашно...

Македонија 16.05.21 | 23:01

ДОМ ги разреши потпретседателите Петровска и Богдановски

Денес Централниот одбор на ДОМ одржа седница со физичко присуство, на која ја разгледа нелигитимната иницијатива за одржување вонреден конгрес на партијата. Мнозинството...

Македонија 16.05.21 | 22:43

Николовски останува генсек: Нашата модерна, демократска и државничка партија продолжува со прогресот и промените

Љупчо Николовски останува генерален секретар на СДСМ, а Бојан Маричиќ ја задржува позицијата секретар за меѓународна соработка. Нов организациски секретар на местото...

Македонија 16.05.21 | 22:36

За 5 години 125 милиони евра – дали ова е причината зошто Царовска се обидува да го истурка законот за дигитални учебници

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со обвинувањата на министерката Мила Царовска дека ВМРО-ДПМНЕ го опструира законот за дигитални учебници, потпретседателот...

Балкан 16.05.21 | 22:29

Баша за изборниот пораз: Единствена моја вина е што не дозволив соработка со банди

Лидерот на албанската Демократска партија, Љуљзим Баша, по зачестените барања на дел од членовите за негова оставка, по поразот на парламентарните избори, на денешната...

Останати спортови 16.05.21 | 22:23

Надал го совлада Ѓоковиќ во финалето во Рим

Шпанецот Рафаел Надал триумфираше вечерва на тенискиот мастерс во Рим совладувајќи го по голема борба во финалето бранителот на трофејот Србинот Новак Ѓоковиќ со 2:1...

Македонија 16.05.21 | 22:20

Костадинов во ИO на СДСМ: Огромно благодарам на мојот учител и пример за политичар Зоран Заев

Нова подмладена кадровска понуда, силна борба со корупцијата, охрабрување на различното мислење и поттикнување и мотивација на граѓаните ќе бидат главните столбови...

Македонија 16.05.21 | 22:10

Заев повика на прекин на нападите меѓу Израел и Палестина и изнаоѓање решение со дијалог

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев вечера повика на прекин на воените дејствија, бомбардирањето и нападите меѓу Израел и Палестина, како и на изнаоѓање решение...

Македонија 16.05.21 | 22:04

„Новиот Рашковски“ освежен со тендери од 4 милиони евра седна во Надзорниот одбор на СДСМ

За четири години дел од државните институции, министерства, општини и акционерски друштва потрошиле околу 4 милони евра за набавка на опрема, како што се различни униформи,...

Македонија 16.05.21 | 21:53

Заев се пофали со масовна вакцинација: СДСМ е локомотива на напредокот во државата

СДСМ уште еднаш покажа силно, одлучно, одговорно и државничко однесување, покажа дека е локомотива на напредокот во државата. Темелот на новата политика, промените и...

Здравје 16.05.21 | 21:46

Можат ли вакцинираните да даруваат крвна плазма?

Вакцинираните против Ковид-19 и да имаат голема количина антитела не можат да даруваат крвна плазма за третман на пациенти кои се хоспитализирани поради компликации...

Македонија 16.05.21 | 21:41

Шеќеринска: Трчајте, за да не ве претекнат. Зборувајте за да не ве замолчат

„Честито за новите луѓе во раководството на СДСМ, особено за Сања Лукаревска, новата заменичка претседател на СДСМ! Честитки и за реизбраните. Бидете храбри, бидете...

Македонија 16.05.21 | 21:38

Битиќи по изборот за потпретседател на СДСМ: Социјалдемократските вредности ги живеам секој ден

Актуелниот вицепремиер Фатмир Битиќи, кој денеска беше избран за потпретедател на СДСМ, преку Фејсбук честиташе на новите колеги за изборот и функциите во СДСМ, а вели...

Македонија 16.05.21 | 21:35

Заев: Централнот одбор на СДСМ е подмладен, добиваме нова свежина

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев на прес конференција рече дека темелот на новата политика и новата енергија се обезбедени. СДСМ покажа силно единство, одговорност...

Македонија 16.05.21 | 21:27

Заев тврди: Градоначалникот Максим Димитриевски сам се повлече од ЦО

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев тврди дека градоначалникот Максим Димитриевски го предложиле да биде член на ЦО, но тој се повлекол. Денеска беше објавено дека делегати...