сабота, 15 мај 2021
Македонија 15.05.21 | 23:58

Куновска за Заев: Море, море емпатија, џанам до патетика…eдна грижа за сиромашните, невидена

Поранешниот активист на СДСМ Софија Куновска ја коментира изјавата на Заев дека мора да се донесе Законот за легализација на дивоградбите бидејќи се грижел за сиромашните.  

Македонија 15.05.21 | 23:49

Лицемерни шупелки: Еве како СДСМ кога беше во опозиција ја критикуваше легализацијата на дивоградбите

Актуелниот министер за транспорт и врски, од чиј ресор излезе новото законско решение за легализација на дивоградби, во 2015 година, како опозиционер и претседател на...

Свет 15.05.21 | 23:38

Еве зошто треба да се вакцинираме: Во Италија смртноста е намалена за 80 посто веќе после првата доза

Пет недели по примањето на првата доза на вакцина против Ковид-19, заразувањето со коронавирус е намалено за 80 проценти, приемот во болница е намален за 90 проценти, а смртните...

Балкан 15.05.21 | 23:27

Преговорите во Рамбуе биле само параван: Клинтон уште во 1998 година знаел дека ќе ја бомбардира Србија

Излегоа нови декласифицирани документи во врска со бомбардирањето на Србија во 1999 година. Како што објавува „Новости на 24 септември 1998 година, тогашниот советник за...

Фудбал 15.05.21 | 23:11

Мурињо со Рома сепак ќе игра во Лигата на Европа

Рома го доби градското дерби против Лацио со 2:0,а Лацио натпреварот го заврши со играч помалку откако Ачерби во 88-ма доби втор жолт картон. Мкхтаријан во 42-ра и Педро 78...

Фудбал 15.05.21 | 22:58

Огнен Врањеш ја преболе Карлеуша: Сега фрли око на политичарка

Фудбалерот Огнен Врањеш кој стана познат по аферата со Јелена Карлеуша веќе ја преболи пејачката. Тој се обидува да ја освои српската политичарка Ана Грозденовиќ. Таа...

Естрада 15.05.21 | 22:42

Ќе се ожениш за мене? Нивес Целзиус доби брачна понуда од жена

Познатата актерка и манекенка Нивес Целзиус е сон на многу мажи. Тие не можат да одолеат на нејзините облини. Но 40 годишната Нивес неодамна доби брачна понуда, но не од...

Свет 15.05.21 | 22:29

Ова е најемотивното видео од Израел: Taтко го држи бебето во рака додека летаат ракети

Од Израел ни доаѓа најемотивното видео во војната со Палестинците. На него е еден татко кој цврство го држи своето дете во рацете додека наоколу летаат бомбите на Хамас. Таткото...

Балкан 15.05.21 | 22:16

Звицер станал Јосип Бабиќ со лажен босански пасош

Радоје Звицер, водачот на Кавачкиот клан имал лажен идентитет, но не од Македонија како неговите ривали од Шкаљарскиот клан.Тој пред неколку години добил лажен пасош...

Естрада 15.05.21 | 22:00

Васил е седми ама одзади: Ако се обложите дека ќе победи за едно евро ќе добите 500

Васил Гарванллиев е апсолутен аутајдер на Евросонг.Обложувалните веќе ги објавија коефициентите.Па така коефициентот за Гарванлиев по некое чудо да победи е 500. Тоа...

Калеидоскоп 15.05.21 | 21:48

Клаудија е горда што има најголеми гради во Хрватска

Клаудија Ривиер е од Славонија, и е позната како Хрватката со најголеми гради. Има 25 години и гради на кои ни еден маж не може да остане рамнодушен. Таа заработува со објавување...

Кошарка 15.05.21 | 21:39

Работнички-МЗТ: Вечно дерби во финалето на купот

Вечните ривали МЗТ Скопје Аеродром и Работнички ќе играат во финалето на кошаркарскиот куп „Благоја Георгиевски – Буштур 2021“. Ова е епилогот по денешните полуфинални...

Останати спортови 15.05.21 | 21:27

Го избра вистинскиот спорт: Луција од велосипедистка стана кревач на тегови

Луција Јаворчекова доаѓа од Словачка и во нејзината земја е модна икона иако се бави со спорт. Таа е поранешна велосипедистка која реши да го промени спортот и отткогаш...

Фудбал 15.05.21 | 21:17

Лестер за првпат го освои ФА купот

Лестер го победи Челзи со 1:0 во финалето на ФА купот. Тимот го освои трофејот за прв пат во својата историја. Натпреварот се одигра вечерва на „Вембли“ во Лондон со присуство...

Балкан 15.05.21 | 21:02

Ни требаше уште два-три дена: Ова се зборовите на Веља невоља од затвор, биле наменети за Вучиќ?

Велимир Беливук не може да се помири што беше уапсен пред важна акција која ја планирала неговата екипа. Тој во затвор се пожалил дека малку фалело да го ликвидира претседателот...

Музика 15.05.21 | 20:47

Старата љубов нема заборав: Џеј Ло му се врати на Бен Афлек

Не залудно велат дека старата љубов нема заборав.Тоа важи и за Џенифер Лопез која му се врати на Бен Афлек.Тие беа во врска пред 17 години и беа дури и верени но раскинаа.Но...

Калеидоскоп 15.05.21 | 20:29

Кој сака да работи има работа: Лажен поп во Босна истовремено бил и католички свештеник и оџа

Не за џабе велат дека Балканот е посебна приказна каде се испомешани сите вери и религии.Еден снаодлив млад човек во Босна долги години работел како поп во помалите...

Свет 15.05.21 | 20:07

Израел се изјасни зошто ја сруши зградата во Газа: Била упориште на терористи од Хамас

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се огласија за нападите врз згради во Газа, при што беше уништен облакодер во кој се сместени канцелариите на Асошиејтед Прес, Ал Џезира...

Ракомет 15.05.21 | 19:58

Вардар го освои ракометниот куп потешко од очекувањата

Екипата на Вардар вечерва во Скопје го победи Еурофарм Пелистер со 26:24 во финалето на Купот на Македонија и по 14-ти пат го освои вредниот трофеј. „Црвено-црните“ до победата...

Македонија 15.05.21 | 19:43

На скопјанец по грешка, прво му ја вбризгале втората доза од Спутник В, бара на писмено да му кажат што понатаму

Вработен во критична инфраструктура пред три недели заминал во салата Борис Трајковски да се вакцинира против коронавирусот за првпат. Меѓутоа, кога го добил вакциналниот...