петок, 14 мај 2021
Балкан 14.05.21 | 23:31

Вучиќ: Главата ја давам, Србија не ја давам!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во мисија на ТВ Прва зборуваше за претстојниот самит Брдо-Бриони, но и за наводните притисоци и плановите за негово рушење....

Македонија 14.05.21 | 23:28

Јаневска: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги исправи грешките на Царовска

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта ќе ги исправи грешките на Мила Царовска, изјави Весна Јаневска претседателка на комисија за образование и наука на партија. – Се...

Македонија 14.05.21 | 23:26

Филипче: Вечерва пристигнаа 38.400 вакцини од „АстраЗенека“

Вечерва во земјава пристигнаа 38.400 вакцини од производителот „АстраЗенека“, добиени преку Ковакс механизмот, објави на својот „Фејсбук“ профил министерот за здравство,...

Македонија 14.05.21 | 23:21

Не доби Нобелова, но ниже одликувања: Грчката комора го одликува Заев среде Атина

На претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Атина му е врачено одликување како признание за неговиот голем придонес во унапредувањето на економските и политичките...

Црна хроника 14.05.21 | 22:59

Џип влетал во бензинската „Макпетрол“ на Јадранска магистрала

Тешка сообраќајна незгода се случи вечерва откако џип со швајцарски регистарски ознаки влета во бензинската „Макпетрол“ на Јадранска магистрала. Засега не се познати...

Култура 14.05.21 | 22:54

Прилепчанката Анacтacиja Петpecка од Прилеп освои прва нагpaда помеѓу пијанисти од 19 земји

Oд седми до десетти мај 2021 на “Слобомир П Универзитетот”, во Бјелина, Босна и Херцеговина, се одржа седмиот (онлајн) интернационален музички натпревар SIMC ( Slobomir International...

Македонија 14.05.21 | 22:44

Заев дал амин: Бугарски универзитет ќе отвори филијала во Македонија

Бугарскиот универзитет од Велико Трново „Св. Кирил и Методиј“ ќе отвори своја филијала во Македонија, јави бугарското Национално радио. Како што пренесува дописникот...

Останати спортови 14.05.21 | 22:39

Втор пораз на македонските одбојкари на гостувањето во Србија

Македонските одбојкари со два порази го завршија пријателскиот двомеч на гостински терен против Србија, откако вечерва загубија со идентични 3:1, како и на вчерашната...

Здравје 14.05.21 | 22:37

Не е време за свадби и концерти, луѓето нема да ги почитуваат мерките

Бележиме тренд на намалување на новозаразените пациенти со ковид-19, а има и значително празнење на болниците, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната...

Македонија 14.05.21 | 22:34

Мизрахи: Хамас испали над 1 000 ракети, Израел има право да ги брани своите граѓани

Под хаштагот #ОбединетиПротивТероризам пратеничката Рашела Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ пишува за конфликтот меѓу Израел и Палестина. Како КОВИД да не донесе доволно тага...

Економија 14.05.21 | 22:28

Сепак, пренамена ќе има: Државата ќе проценува кои парцели од земјоделски ќе станат градежни

Доколку државата цени дека не треба да се дозволи пренамена на земјиштето, доколку не е во согласност со законите, било кој и да биде министер или било која да биде Влада...

Економија 14.05.21 | 22:18

Шахпаска ја испофали владата пред ММФ: Зачувавме 80 илјади работни места

Владата на Република Македонија заслужува признание за политиките што ги презеде и за начинот на кој се справуваше со предизвиците од пандемијата со Ковид-19,...

Македонија 14.05.21 | 22:05

Ќе се воведат нови стандарди: Мајонезот се исфрла од менито на децата во градинките

Министерството за труд и социјална политика ќе направи целосна ревизија на Нормативите и стандардите за исхрана и оброци на децата во детските градинки, во насока на...

Здравје 14.05.21 | 22:00

Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство Венко Филипче. Тој минатата недела...

Интима 14.05.21 | 21:47

Пет чекори што ќе ја подобрат вашата врска со партнерот до крајот на денот

Еве пет чекори што можете да ги преземете денес за да ја подобрите вашата врска. Направете кафе Малите гестови како правење кафе или правење појадок се тие што прават...

Македонија 14.05.21 | 21:39

МНР на Бугарија: Отворени сме за дијалог со Македонија, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Бугарија останува останува отворена за отворен дијалог и соработка со Република Македонија, но сите состаноци мора да се одржат под одредени услови, се наведува...

Македонија 14.05.21 | 21:35

Починатата 33-годишна пациентка имала четири операции, во отпусното писмо стои само една

Семејството на 33-годишната Ирена Костовска која почина на Клиниката за абдоменална хирургија, го објави отпусното писмо и побара одговорност од лекарите за смртта...

Здравје 14.05.21 | 21:30

Ќе носат ли маска на отворено и вакцинираните? Филипче вели „да“, Пановски „нема потреба“

Дали ова лето ќе носиме маски? Дали треба да бидат задолжителни за оние лица кои примиле 2 дози вакцина? Министерот за здравство Венко Филипче вели дека се уште е рано...

Скопје 14.05.21 | 21:22

По 4 години власт, главен проект нова општинска зграда – доказ дека цел мандат е загубен

Кога после 4 години власт, главен проект ќе ти биде најава за нова општинска зграда, покажува дека цеп мандат е загубен! – коментира Златко Перински  советник во Општина...

Естрада 14.05.21 | 21:15

Ники Минаж позира гола прекриена со перници, влечките кои ги носи на себе го срушија „Инстаграм“

Американската рапрка Ники Минаж на социјалната мрежа на Инстаграм објави фотографија на која е сосема гола што е нејзина редовна пракса. Имено, таа позира седејќи, а...